На думку європарламентаря, нинішня торговельна напруженість у відносинах Києва та Москви – «це лише вступ до того, що ще буде попереду».
«Путін усвідомлює геополітичне значення боротьби за долю України, натомість більшість політиків з країн ЄС досі не збагнули сенсу запланованого підписання. Якщо Євросоюз підпише угоду, то муситиме розробити план реагування на російське роздратування. Якщо не підпише, то ще гірше: викаже слабкість та впродовж багатьох років не відшкодує цієї втрати. У цьому разі марно сподіватися на те, що можна просто перечекати. Чимало залежить від рішучості як українських, так і євросоюзівських еліт», – пише Коваль.
Він відзначає, що Україна сьогодні особливо потребує реакції ЄС. «Якщо взяти до уваги той факт, що Росія є ключовим партнером Євросоюзу, то його спроби сховати голову в пісок у відповідь на відкритий шантаж торговельною війною є позицією інфантильною, яку мало з чим можна порівняти. Всупереч тому, що говорять представники Єврокомісії, ЄС є стороною спору. Україна сьогодні особливо потребує чіткої заяви з боку Брюсселя й підтримки в конфлікті з Росією. Наразі навіть не йдеться про благородний жест. Важливо вибити з рук супротивників інтеграції з Євросоюзом аргумент про те, що він відмовчується у відповідь на дії Кремля. У протилежному випадку Україна зависне ще на роки в дивному просторі між Сходом та Заходом або ж вибере інтеграцію з Росією. Жоден із цих варіантів не принесе користі ні Україні, ні ЄС», – зазначає політик.
На переконання Коваля, варто бути готовими до того, що російська влада нагнітатиме напруженість у стосунках з Україною до саміту у Вільнюсі. «Ключове завдання – пережити цей час … Досвід показує, що коли підпис на документі є доконаним фактом, то Росія погоджується з очевидністю і починає просто співпрацювати. Якщо влада в Києві та в ЄС піддасться тискові, знадобляться роки, щоб пережити наші спільні втрати», – підсумовує європарламентар.
Як відомо, Україна і Європейський Союз парафували угоду про асоціацію 30 березня 2012 року. Підписання угоди очікується у листопаді у Вільнісі на саміті країн Східного партнерства за умови виконання Україною ряду вимог. Низка європейських політиків також неодноразово наголошували на тому, що підписання асоціації на саміті у Вільнюсі залежить від вирішення справи Тимошенко.