Володимир Фесенко, голова центру прикладних політичних досліджень «Пента»
Щодо Богатирьової немає жодної сенсації. Останнім часом були чутки, що її можуть перевести в уряд і називалась якраз посада міністра охорони здоров’я. Тоді ж ішлося про посаду зі статусом, який відповідав би як амбіціям Богатирьової, так і тих людей, які стоять за нею, перш за все, Ахметова. Йшлось про відновлення посади гуманітарного віце-прем’єра, який би став куратором гуманітарної та соціальної політики. Отже, це, а також переміщення Клюєва в РНБО означає, що серед віце-прем’єрів відбудеться перерозподіл функцій. Одразу виникає питання, хто стане міністром економічного розвитку. Якщо соціальна політика перейде до Богатирьової міністром економічного розвитку знову зможе стати Сергій Тігіпко.
Та ключове питання: хто стане першим віце-прем’єром і тут можливі несподіванки. Один варіант – це Тігіпко, який обіймає ті посади, які обіймав Клюєв. І якщо це станеться, це означатиме з дуже високою вірогідністю, що він стане першим номером списку Партії регіонів. Ще один варіант – першим віце-прем’єром Колесніков. І також на цю посаду може претендувати Хорошковський. І також я не виключав би, що може з’явитись представник «сім’ї», людина близька до президента.
Переведення Клюєва в РНБО – реальне зменшення впливу Клюєва. За ієрархією ця посада четверта, але після Горбуліна і Порошенка у нас не було секретарів РНБО, які б серйозно впливали на державну політику. Клюєв займався поточною організаційною роботою в уряді, в РНБО такої роботи нема. З точки зору впливу на, силові структури, президент керує ними на пряму і посередник йому не потрібний.
Приводом для звільнення Клюєва з уряду міг стати конфлікт між впливовими фігурами в уряді. Була певна напруга між ним і Миколою Азаровим, можливо було протистояння з Колесніковим, хоча це тільки моє припущення. І врешті-решт з’явився новий центр впливу на економічну політику – Хорошковський. Також я не виключаю конфлікту між адміністрацією президента і Клюєвим з питань економічної політики. Ще одна версія – президенту могли покласти на стіл інформацію, як дискредитує Клюєва.
Клюєв може спробувати посилити РНБО, але чи йому дадуть. РНБО впливає на зовнішню політику і силові структури. В контактах з керівниками силових структур президент не потребує посередників, ці люди мають прямий контакт з президентом. Але спроби підняти свій статус на цій посаді, я думаю, Клюєв буде.
Дмитро Видрін, радник президента України
Іде пошук оптимального складу команди. Якщо люди не дуже ефективні на одних посадах, вони можуть бути ефективними на інших, тому випробовується комбінація. Я не бачу безпосереднього зв’язку між новим призначенням Клюєва і його роботою, як керівника виборчого штабу ПР. Штабом можна керувати і будучи віце-прем’єром і прем’єр-міністром і навіть не маючи жодної посади.
Клюєв – міцний кризовий менеджер, він дуже енергійна людина. Я думаю він захоче оновити склад РНБО, створити нову діючу команду. Бо останні місяці апарат РНБО фактично не працював. Тому певні рухи у напрямку посилення установи ми побачимо. Якщо міцна людина призначається навіть на маленьку посаду, вона може зробити цю посаду ключовою. Коли РНБО свого часу керував Горбулін, Рада нацбезпеки була впливовішою за уряд. Так що все залежить від конкретної людини.
Щодо зміну балансу груп впливу, то всі групи втрачають вплив. Залишається один центр впливу, де зосереджується загальна маса інформації – це президентський інститут. Посада президента стала настільки впливовішою за інші групи, що інтриги, яка група впливу більш потужна, залишились в минулому.
Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій:
Клюєва кинули на відповідальну ділянку. А тому, я думаю, що це призначення буде означати посилення РНБО і послаблення Адміністрації президента, яка фактично провалила початок політичного сезону для президентської команди. Я маю на увазі свист в парламенті. Янукович таке приниження не забуває. Тому сьогодні буде боротьба між Адміністрацією президента на чолі з Льовочкіним і РНБО – з Клюєвим за те, хто буде виробляти стратегію і модерувати президентську політику. Враховуючи посилення внутрішніх і зовнішніх загроз для влади Януковича це робить РНБО важливим інструментом для їх нейтралізації. Очевидно Клюєва, який має досвід у нейтралізації Податкового майдану, чорнобильців, афганців тощо з цим справиться краще, ніж Адміністрація президента. А тому, можливо, це й послаблення Клюєва, але як на мене, тимчасове. Багато залежатиме від того, як він справиться з тими завданнями, які перед ним та РНБО поставить Янукович. Навряд чи Клюєв, як досить активна, статусна та фінансово забезпечена людина, сидітиме в тіні Льовочкіна, як це робила в силу різних обставин Богатирьова.
А щодо її призначення можу сказати, що вона повертається у велику політику, можливо, повернеться і в Партію регіонів – у першу п’ятірку, тому що там не вистарчає жіночого обличчя. А робота у соціальній сфері дасть можливість попрацювати їй і на імідж партії влади.
Ігор Жданов, директор центру «Відкрита політика»
Богатирьова виграла одне з основних міністерств, оскільки там дуже багато бюджетних коштів витрачається на закупівлю ліків тощо. У міністерства постійно змінювались керівники, говорили, що там не проводять реформи. Та насамперед там йшла мова про те, хто контролюватиме український ринок ліків. Призначення Богатирьової – досить очікуване. Про це говорилося давно і Богатирьова розглядалась як одна з ключових осіб, що претендували на цю посаду.
Це і перерозподіл сфер впливу в середині самої Партії регіонів. Раїса Василівна належала до групи так званих «нових донецьких» – Ахметова, Колесникова. Тому, я думаю, що це посилення цієї групи та посилення впливу самої Богатирьової.
Щодо Клюєва, я думаю, рішення про його переведення на посаду секретаря РНБО пов’язане з його роботою у виборчому штабі. З нової позиції йому буде легше керувати штабом. Віце-прем’єр має функціональні посадові обов’язки в уряді і поєднувати їх з роботою на виборах досить складно.
Клюєв – дуже впливова людина, тому я думаю, якщо крім виборів він знайде час займатися Радою нацбезпеки, вплив цього органу посилиться. Я б не говорив, що нова посад Клюєва – це заслання.
Читайте також: Що спричинило перестановки в уряді
Сергій Таран, співзасновник та голова Правління Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір», директор Міжнародного інституту демократій:
Будь-які призначення в РНБО завжди сприймались, як почесна відставка, оскільки орган має лише представницькі функції, а фактично не визначає якогось реального центру впливу. Тому можна сприймати це призначення (секретарем РНБО Андрія Клюєва – Ред.), як спосіб завершити кадрову революцію, зокрема, нову хвилю, суть якої полягає в тому, що якщо перша кадрова революція торкалась вичищення представників колишньої влади, то друга – це вичищення з влади представників Партії регіонів і делегування на них людей, які наближені особисто до президента. Це призначення можна не сприймати як почесну відставку лише в тому випадку, якщо на РНБО будуть покладатися обов’язки контролювати виборчу кампанію. Не даремно Клюєва призначили головою виборчого штабу Партії регіонів. Однак, в цьому разі партія влади має визнати, що вона використовуватиме РНБО як адміністративний ресурс під час виборчої кампанії аж до тих силових механізмів, які закладені в можливостях діяльності цього органу.
Як на мене, це було тіньове рішення, рішення сім’ї президента. Зараз кадрові призначення відбуваються без жодних консультацій не те що з прем’єр-міністром, а з жодним політичним органом. Тобто все вирішується в кулуарах в колі сім’ї. Важко зрозуміти окрему людину, проте ще важче зрозуміти президента, який ухвалює ці рішення, керуючись суб’єктивними намірами, не консультуючись ні з ким, і не відображаючи волю виборців.
Призначення Раїси Богатирьової було очікуваним та більш фаховим. Це знову таки підтверджує, що не Партія регіонів, а сім’я і наближені до неї визначають волю (Януковича – Ред.). Я думаю, що після цього призначення навряд чи відбудуться суттєві зміни в МОЗ. Оскільки для цього потрібний системний план діяльності уряду, якого немає. А тому я думаю, що навряд чи ми побачимо щось нове у діяльності уряду. Можна прогнозувати і погіршення роботи, адже в умовах світової економічної кризи зміна міністрів означає крок назад.
Читайте також: СБУ очолив генерал, особисто відданий президенту
Володимир Золотарьов, політолог:
Всі рокіровки у владі останнім часом пов’язані з тим, що Янукович хоче створити навколо себе певну систему з довірених осіб. Найпоказовішим є призначення голови СБУ. Він оточує себе стіною від інших гілок влади. Клюєв – більш надійна, впливовіша у донецькій групі людина. А РНБО – це такий собі резерв для влади, запасний аеродром, про всяк випадок. Саме для цього цей орган свого часу створив Леонід Кучма.
РНБО – це така собі легітимна форма для зустрічей, щоб зібрати разом спікера, прем’єра, інших високопосадовців і з ними формувати рішення. Для Клюєва таке призначення, звісно, не є плюсом. Наразі важко сказати, чого саме хоче Янукович. Не виключаю і таку схему: змістити Азарова, прем’єр-міністром призначити «реформатора» а-ля Тігіпко, або Хорошковський. У свою чергу, ці люди не є надійними. Тому Янукович хоче посилити РНБО як тил.
Читайте також: В Міноборони "шахтар" змінив адмірала
Костянтин Матвієнко, експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардаріка»:
Президент замикає на собі коло силовиків. Ми бачили останні призначення голів СБУ, Міноборони, ще раніше призначили нового керівника МВС. Логічно, що в період соціально-економічного напруження РНБО мало б бути з’єднувальною точкою пошуку можливих виходів із ситуації. РНБО займалася б виробленням соціально-економічної політики, яка б унеможливлювала соціальні заворушення. Не забувайте, що наближаються вибори, на яких також можуть бути сюрпризи. Отже, РНБО має стати центром, який би розробляв екстрену політику в умовах швидкої зміни соціально-економічної та соціально-політичної ситуації.
Аніщенко просто не міг дати ради ситуації. Охорона здоров’я – один із найбільших провалів з усієї соціальної політики. Кадрова зміна, яка давно на часі, відбулася. У нас всі віце-прем’єри йдуть із портфелем, очолюють якесь міністерство, тому Раїсі Богатирьовій, окрім віце-прем’єрства, «дали» посаду міністра охорони здоров’я. Богатирьова демонструвала відданість, командність в роботі з Януковичем, коли він обіймав різні посади. Вона – ефективний менеджер. Але,попри це, ситуація в галузі охороні здоров’я лише погіршуватиметься через брак грошей.
Читайте також: Відставку Аніщенка готували заздалегідь
Тарас Березовець, президент консалтингової компанії Berta Communications
Аніщенко (колишній міністр охорони здоров’я – Ред.) давно викликав незадоволення. Тим паче, було відкрито 160 кримінальних справ на посадових осіб міністерства охорони здоров’я, жодна з яких досі не завершена. І до Аніщенка були претензії не тільки з боку Януковича, а й з боку Азарова. В Аніщенка одразу не склалися стосунки з чинними членами уряду. Він завжди був як одинак.
Щодо Богатирьової, то її нібито вважають людиною Ріната Ахметова, але це вже не зовсім так. Вона перебувала у фактичній опалі за майже два роки президентства Януковича і її вже не можна вважати креатурою Ахметова. Фактично це людина, яка більше вважається людиною Льовочкіна, тому це призначення очевидно лобіював саме він, маючи при цьому бажання посилити своє представництво.
В РНБО Богатирьова була фактично як в засланні, нічого фактично не вирішуючи. Її реінкарнація почалася після газової кризи з Росією, коли вона вперше публічно вийшла поряд з президентом і зробила різкі випади в бік Газпрому. З цього моменту стало зрозуміло, що її повернули у владу.
Дуже коротка лава запасних у президента змушує його витягати старі добрі забуті кадри.
Не виключаю, що призначення Богатирьової посилювати тиск на Азарова. Наповнення уряду зовсім «чужими» людьми підвищує ризики для нього персонально.