Політика

  ▪   Олександр Михельсон

Супер-охоронець Януковича: СБУ очолив генерал, якому президент довіряє особисто

Новий голова СБУ Ігор Калінін уміє охороняти, доводити вірність президентові й виходити сухим із води і прагне уникати публічності

Замість Валерія Хорошковського, котрий 18 січня став міністром фінансів, Службу безпеки України очолив Ігор Калінін. З квітня 2010-го він був головою Управління державної охорони. Ще до полудня 3 лютого Віктор Янукович представив нового очільника спецслужби командному складові. Свій власний указ про призначення в. о. Голови СБУ Володимира Рокитського, котрий був у Хорошковського першим заступником, президент перед цим скасував.

Таємний агент

Призначення Калініна не було миттєвим рішенням Банкової. Ще 25 січня деякі інформагенції прогнозували це з посиланням на анонімні джерела в СБУ. Проте експертна спільнота на той час захопилась обговоренням інших, відоміших кандидатур — таких, як перший заступник Генпрокурора Ренат Кузьмін чи голова Служби зовнішньої розвідки Григорій Ілляшов. Тож інформація про Калініна пройшла непоміченою.

Ігор Калінін — значно таємничіша особа. У його офіційній біографії  , котра залишалась розміщеною на сайті Держохорони й після появи президентського указу, не вказано, наприклад, його ім'я по-батькові, та навіть військове звання. Хоча на розміщеній там же фотографії видно, що Ігор Олександрович має генерал-лейтенантські погони.

За скупими офіційними даними, Ігор Калінін народився 28 грудня 1959 року в селі Райове Митищенського району Московської області. 1981-го року закінчив Московське вище командне училище дорожніх та інженерних військ. З 1984-го працював в КДБ СРСР, в 1986 — 88 рр. устиг побувати в Афганістані, після чого отримав орден Червоної зірки. Як пригадують ветерани тієї війни, нагородження цим орденом офіцерів спецслужб, що побували в Афгані, було швидше правилом, і не обов'язково свідчило про особливі заслуги.

Звання офіцера КДБ Калініна на момент розпаду СРСР невідоме. З 1992 року він працює в національній академії СБУ. А через десять років очолює Центр спецпідготовки Головного управління “А” - нащадків відомого радянського спецпідрозділу  “Альфа”.

Головними завданнями бійців Управління вважаються протидія терористам, звільнення заручників та, за необхідності, захист перших осіб держави. Їхньою підготовкою Калінін і керував до перемоги Помаранчевої революції. Сьогодні генерал має також вчений ступінь кандидата військових наук за спеціальністю “розвідка та іноземні армії”.

Скандали

Чим Ігор Калінін займався відтоді й до початку президентства Януковича — теж невідомо. Керувати УДО новообраний гарант призначив пана Калініна 20 квітня 2010 року. Цікаво, що на цій посаді Калінін змінив призначеного ще Віктором Ющенком Олександра Бірсана, котрий у 1998 — 2003 роках очолював згадане вище Управління “А”. Інакше кажучи, свого колишнього начальника.

Буквально наступного дня супровід президента потрапив у гучне ДТП: коли кортеж на великій швидкості рухався Харківською площею в Києві (Янукович їхав на зустріч з російським президентом Мєдвєдєвим), “Швидка допомога” з кортежу врізалася в автомобіль таксі ВАЗ 21-10. Водій таксі загинув.

Попервах міліція кинулася запевняти, що “швидка”-убивця взагалі не належить до кортежу Януковича — оскільки перебування “швидких” у президентському почті не передбачено існуючими нормативними актами. Але опубліковані в ЗМІ фото з місця події не лишили від цієї версії каменя на камені.

Про скандал скоро забули: сумнозвісні Харківські угоди, які підписав Янукович на  зустрічі, котрої так прагнув, обурили суспільство набагато більше. Рідним же загиблого виплатили компенсацію.

Але у жовтні 2010-го інтернет-видання “Українська правда” оприлюднило розслідування, автори якого припускали, що УДО може бути не винне  в тій аварії. Згідно з розслідуванням, насправді особистою охороною Януковича керував громадянин Росії Олександр Заневський. В публікації його називали креатурою старшого президентського сина Олександра.

Там же йшлося, що українські спецслужбісти високо цінують працю іноземця, котрий   не приховує своїх проросійських поглядів: мовляв, уже згаданий генерал Бірсан навіть дав Заневському медаль “За сприяння Державній охороні”. Причому формально Заневський, котрий охороняв Януковича ще до його президентства, з 22 березня 2010 року значився його радником.

Скандал великого резонансу так і не отримав. Офіційним керівником президентської охорони став заступник начальника УДО Костянтин Кобзар. Сам начальник УДО, тобто Ігор Калінін, у ЗМІ ніколи цю тему не коментував.

Нарешті, у червні 2010-го року набув резонансу конфлікт між журналістом телеканалу СТБ Сергієм Андрушком та одним з охоронців президента. Останній, прийнявши мікрофон в руках журналіста за “вибухонебезпечний предмет”, заламав йому руки й кинув на землю. В позові до УДО суди журналістів відмовили, а ім'я Калініна взагалі не спливало.

Відтоді подібних ексцесів не траплялося. Хоча скарги на охоронців Януковича не припиняються: так, у квітні минулого року охорона перешкоджала пресі знімати президентський кортеж, а 6 грудня журналістів, що прибули в Донецьк висвітлювати візит президента на Єнакіївський метзавод, піддали безпрецедентному огляду ще в аеропорту.

З перших і третіх вуст

Новий голова СБУ взагалі не є надто публічною особою (що, напевне, в його роботі слід вважати нормальним). У червні позаминулого року Ігор Калінін коротко повідомив   журналістам, що Янукович наказав реорганізувати його охорону, над чим УДО працюватиме разом із МВС. Він також запевнив, що штат УДО розбухати не буде — навпаки, “оптимізується”. І що він не розуміє, чому з питання охорони глави держави “журналісти зробили таку фішку”

У липні 2011-го Ігор Калінін як голова УДО брав участь у першому (і наразі останньому) семінарі “Взаємодія зі ЗМІ: Безпека журналістів та особливості роботи охоронних служб”, організованому прес-службою президента у відповідь на нарікання журналістів щодо роботи УДО.

Це, власне, і все. Тож робити висновки про нового голову СБУ доводиться з подій події (див. вище) та слів високопосадових правоохоронців.

Так, народний депутат Геннадій Москаль у коментарі Тижню припустив, що новий керівник спецслужби може розпочати її реформування в напрямку укрупнення. “От, відійшла зовнішня розвідка, що є дурницею. Раніше в КДБ СРСР вона має велике значення. Він (Калінін – ред.) може поставити питання про об’єднання, як це робить міністр внутрішніх справ. Назад можуть повернути зовнішню розвідку, Державну службу охорони”, - припустив депутат.

Але, очевидно, на такі кроки потрібна в першу чергу воля президента, вірним охоронцем інтересів якого показав себе Ігор Калінін. “Те, що президент призначив головою СБУ начальника особистої охорони, для аналітиків говорить все. Це людина, яка віддана президенту, президент їй довіряє, звідси треба і висновки робити”, -сказав Тижню екс-заступник голови СБУ Олександр Скіпальський, водночас назвавши Ігоря Калініна “професійною людиною”. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.