У окупованому Криму Федеральна служба безпеки Росії 8 грудня 2016 року затримала українського активіста Володимира Балуха. Російські спецслужба стверджували, що знайшли на горищі будинку, де він живе, 90 патронів і кілька тротилових шашок. Своєю чергою правозахисники наголошують, що активіст став жертвою репресій за свою проукраїнську позицію – через прапор України на подвір'ї його будинку.
Натомість підконтрольні Кремлю суди Криму понад два роки нібито проводили "розслідування" щодо Балуха, у результаті – активіста 16 січня 2018 року засудили на три роки сім місяців колонії-поселення та оштрафували на 10 тисяч рублів. Однак 14 березня 2018 року так званий Верховний "суд" Криму змінив вирок, а саме – "суддя" виключив з "обвинувального акту" пункт про придбання боєприпасів, у зв'язку з цим вирок змінили до трьох років та п'яти місяців позбавлення волі в колонії-поселенні.
На знак протесту проти відповідного рішення суду Балух 19 березня 2018 року оголосив безстрокове голодування.
Водночас під час утримування українця в Роздольненському ІТТ на нього завели ще одну справу. Сталося це після того, як Балух та його адвокат подав скаргу в поліцію на незаконні дії начальника Роздольненського ІТТ Валерія Ткаченка, який ображав і вдарив активіста. У відповідь Ткаченко подав свою скаргу. Так, за його заявою Слідчий комітет РФ 22 серпня 2017 року порушив кримінальну справу проти активіста.
За версією слідства, Балух 11 серпня 2017 року під час ранкового огляду камер ІТТ в коридорі вдарив Ткаченка ліктем в живіт, після чого політв'язень зайшов в камеру №2, узяв флакон миючого засобу і знову вдарив начальника ІТТ по правій руці. Так званий "відділ МВС Росії по Роздольненському району" заявив, що після інциденту Ткаченко нібито "не зміг продовжити виконання своїх обов'язків в повному обсязі, а саме – проведення ранкового огляду камер ІТТ і осіб, які в них містяться, і подальші ранкові заходи, передбачені внутрішнім розпорядком ІТТ". Також Ткаченко заявив, що його формений одяг нібито знаходився незадовільному стані.
Так, Балуха звинуватили в "дезорганізації роботи ізолятору тимчасового тримання".
Своєю чергою захист Балуха вважає таку аргументацію необґрунтованою, тому що "ранковий обхід камер – це виняткова ініціатива самого начальника ІТТ. Він може цим і не займатися".
Однак у цій справі 5 липня 2018 року Балуху оголосили вирок – п'ять років колонії та штрафу 10 тисяч рублів. Натомість 3 жовтня 2018 року підконтрольній Москві Верховний "суд" Криму зменшив термін ув'язнення, а саме: замість п'яти років – чотири роки 11 місяців.
Тиждень.ua зібрав інформацію про події, які сталися за час голодування українського активіста.
19 березня. Володимир Балух оголосив безстрокове голодування в знак протесту проти незаконного вироку так званого Верховного "суду" Криму.
31 березня. Українського активіста перевели з одиночної камери в іншу, де він перебуває під постійним відеоспостереженням. У новій камері в Балуха є сусід, якому робітники СІЗО приносять домашню їжу. Політв'язень розцінює такі дії, як форму знущання і спробу змусити його вийти з голодування.
2 квітня. Адвокат Ольга Дінзе заявила, що активіста побив конвой після розгляду апеляційної скарги. Крім того, за її словами, адміністрація СІЗО також відмовилась надати йому воду на підставі того, що він оголосив голодування.
5 квітня. Стало відомо про погіршення стану здоров'я незаконно засудженого активіста. Водночас з боку адміністрації установи постійно відбуваються провокації, а саме – працівники СІЗО приносять йому смачні продукти харчування, спокушаючи його все ж почати приймати їжу.
6-10 квітня. Перший заступник глави парламенту Ірина Геращенко, народні депутати (зокрема, Рефат Чубаров, Світлана Заліщук, Мустафа Найєм, Єгор Соболєв, Владислав Голуб, Сергій Лещенко, Валерій Карпунцов, Юрій Соловей, Іван Спориш, Олег Мусій, Віктор Кривенко, Володимир Арешонков, Юрій Дерев’янко, Леонід Ємець, Тетяна Острікова, Михайло Головко, Юрій Павленко, Андрій Білецький, Борислав Береза, Ігор Шурма, Віктор Вовк, Геннадій Кривошея) закликали Балуха припинити голодування. Однак український активіст відмовився припинити голодування.
13 квітня. Кримський архієпископ УПЦ КП Климент повідомив, що на політв'язня окупанти чинять психологічний тиск та б'ють. За його словами, за будь-яку провину на Балуха відразу складають адміністративне порушення, його карають, якщо він приліг в камері або підійшов до вікна. Крім того, після відмови роздягатися догола, активісту заламали, відлупцювали і склали акт про адміністративне порушення.
Водночас Климент переконав Балуха вживати мінімальний набір продуктів (дві склянки вівсяного киселю, 50-70 грамів сухарів із чорного хліба і чай із медом), який підтримує "балансування на нульовій позначці".
8 травня. Правозахисники повідомили, що працівники сімферопольського СІЗО погрожують політв'язню розправою через його "волелюбність". Водночас до нього приходять з обшуками в нічний або ранковий час, таким чином не даючи активісту відпочити.
10 травня. Голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз заявив, що керівництво СІЗО Сімферополя, на чолі з начальником установи, після 11 години ночі особисто провело обшук у Балуха.
31 травня. Сторона обвинувачення закінчила надавати докази по справі українського активіста щодо конфлікту з начальником ІТТ.
6 червня. Захисник Ольга Дінзе повідомила, що активіст за час голодування втратив 30 кілограмів.
7 червня. Балух заявив, що сподівається на обмін.
10 червня. Політв'язня в СІЗО Сімферополя помістили в "олівець" (вузька камера, у якій можна тільки стояти або сидіти) і протримали там близько двох годин. У нього також без пояснення причин взяли відбиток пальця правої руки. Натомість, коли Балуха привели в його камеру, він виявив, що з камери зник телевізор. Він в камері знаходиться один.
15 червня. Під час судового засідання Балуху стало зле, йому викликали швидку допомогу і оголосили перерву. Натомість, згодом, підконтрольний Кремлю Роздольненський суд продовжив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою активісту.
16 червня. Адвокат Балуха повідомила, що його щодня принижують працівники СІЗО. Зокрема, вони проводяться обшуки в його камері, також Балух піддається усіляким приниженням з боку адміністрації.
21 червня. Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз зазначив, що за українським активістом у сімферопольському СІЗО встановили відеоспостереження.
22 червня. Балух оголосив сухе голодування.
23 червня. Омбудсмен Людмила Денісова заявила, що політв'язня перевели до Роздольнінського ізолятора тимчасового тримання, де він зазнає знущань і принижень за національними ознаками з боку керівника ІТС. За її словами, також лунають погрози помістити його в штрафний ізолятор.
26 червня. У українського активіста різко погіршився стан здоров'я, у нього дуже сильні болі в області грудей і підлопаткового м'яза.
2 липня. Політв'язень виступив з останнім словом у так званій справі про дезорганізацію роботи ізолятора тимчасового утримання в підконтрольному Кремлю Роздольненському райсуді Криму. Він наголосив, що рано чи пізно виграє усі суди.
5 липня. Активісту оголосили новий вирок – п'ять років колонії та штраф 10 тисяч рублів. Своєю чергою український політичний в'язень написав лист, у якому подякував українському народові за підтримку його та його родини.
13 липня. Підконтрольний Москві Залізничний районний суд міста Сімферополь відмовив Балуху в умовно-достроковому звільненні. Клопотання про УДЗ захисник подала за першим вироком, за яким Балуха засудили до 3 років і 4 місяців позбавлення волі.
18 липня. Мати українського політв'язня заявила, що не проситиме президента Росії Владіміра Путіна про помилування сина.
19 липня. Чийгоз розповів, що незаконно засуджений активіст знаходиться у загальній камері СІЗО попри важкий стан здоров'я.
23 липня. Балуха вивезли з сімферопольського СІЗО до селища Роздольне для ознайомлення з матеріалами кримінальної справи.
9 серпня. Мати українця Наталія Балух побувала на побаченні з сином в ізоляторі тимчасового утримання в селищі Роздольне. За її словами, активіст "худий, страшний такий. Скелет. Один скелет". Водночас вона вважає, що син не розповідає їй про своє здоров'я, щоб не засмучувати. Крім того, мати українця розповіла, що активіст практично не вживає їжі, тільки іноді кисіль з вівсянки і сухарі.
17 серпня. Балуху обмежили можливість ознайомлення зі змістом кримінального провадження, за яким йому було винесено вирок.
24 серпня. Правозахисники повідомили, що активіст втратив близько 30% своєї ваги. Так, до арешту Балух важив близько 95-ти кілограмів, а зараз – близько 60-ти кілограмів.
3 вересня. Керівництво сімферопольського слідчого ізолятора перевело активіста в іншу камеру – у двомісну. Крім того, Чийгоз заявив, що працівники СІЗО шукають приводу перевести Балуха до карцеру, однак умови в карцері неприпустимі для людини, що голодує.
5 вересня. Адвокат українця зазначив, що стан здоров'я політв'язня погіршився, зокрема був сильний біль у печінці, він продовжує втрачати вагу, однак медична допомога йому не надається належним чином. Крім того, зараз українець перебуває в камері з постійним відеоспостереженням. За його словами, "у ракурс камери потрапляє навіть туалет".
10 вересня. Так званий "Верховний Суд" окупованого Криму залишив без змін попереднє рішення, яким Балуху відмовили в умовно-достроковому звільненні. Крім того, стало відомо, що активіст вживає знеболювальні препарати через сильний біль.
Читайте також: Бранці Кремля. Остання інформація про українських політв'язнів у РФ та Криму
14 вересня. Чийгоз повідомив, що Балуха в сімферопольському СІЗО сильно побили та "погрожують позбутися". Адвокат політв'язня домовився про зустріч з ним на наступний день, однак його, передбачувано, не пустили.
18 вересня. Денісова підтвердила інформацію про побиття українця. Тоді стало відомо, що він отримав численні побої печінки, спини та голови, його стан надзвичайно тяжкий. Водночас Балух попросив привести до нього нотаріуса, щоб написати заповіт на випадок смерті.
Уповноважений з прав людини в РФ Тетяна Москалькова повідомила, що політв'язень нібито "сам порушує порядок" у російському СІЗО. За її словами, він "намагався зламати двері, поводився дуже грубо й зухвало по відношенню до працівників ФСВП". Однак вона запевнила, що до політв'язня не застосовувалися незаконні, протиправні або аморальні методи. Своєю чергою міністр закордонних справ Павло Клімкін зазначив, що не вірить словам омбудсмена РФ. Він наголосви: "ви можете собі уявити, щоб людина, яка голодує шість місяців, виламувала двері? Я ні! Взагалі-то роль омбудсмена захищати людину від системи. Але схоже, що в Росії і тут усе навпаки".
24 вересня. Так званий Верховний "суд" Криму, який мав розглянути апеляційну скаргу на вирок Балуху, ухвалив рішення відкласти засідання через те, що політв'язень відмовився брати участь в засіданні через відеоконференцзв'язок.
3 жовтня. Підконтрольний Кремлю "Верховний суд Криму" визнав активіста винним і вирішив, що українець має провести в колонії чотири роки 11 місяців замість п'яти років. Водночас український політв'язень може клопотати про умовно-дострокове звільнення, адже вже відбув необхідну частину строку.