20 книжок Януковича: від наукових розвідок, публіцистики, самоаналізу до плагіату

16 Березня 2013, 15:58

Наприкінці 1990-х років Янукович розпочав активно досліджувати теорію і практику економіки України. Найбільше уваги дослідник приділив Донецькому регіонові: зокрема тоді вийшли такі його праці, як «Статус обласної ланки управління соціально-економічним розвитком» (1998), «Инфраструктура промышленного региона: теория, практика, перспективы» (1999), «Регіональні проблеми формування і використання трудових ресурсів» (1999), «Проблемы реструктуризации хозяйственного комплекса промышленного региона» та багато інших.

Проте в ці роки Віктор Федорович працював також над вивченням банківської сфери, використання трудових ресурсів, зовнішньоекономічної діяльності, менеджментом інвестиційного проектування і планування.

1999 року Віктор Янукович вивчає шахтарські міста, про що свідчить співавторство у такій науковій розвідці «Шахтерские города Донецкой области: проблемы и пути решения» (1999). До речі, в інших джерелах значиться, що ця праця належить виключно перу Віктора Януковича.

Науковий інтерес до шахтарської проблематики простежується і в подальших книгах. Зокрема 2002 року вийшла друком книга у співавторстві Віктора Федоровича у донецькому видавництві «Алан» «Решение геоэкологических и социальных проблем при эксплуатации и закрытии угольных шахт».  

Проте вже з 2004 року Януковича зацікавила більш масштабна проблематика. Саме тоді він опублікував  солідну працю «Стратегія економічного і соціального розвитку України (2004-2015 роки) "Шляхом європейської інтеграції"».

Над підготовкою тексту також працювали фахівці під науковим керівництвом доктора економічних наук, професора А. С. Гальчинського та директора Інституту економічного прогнозування НАН України, академіка НАН України В. М. Гейця.

Вже з 2005 року Янукович  остаточно переключився на публіцистику й самоаналіз свого перебування в опозиції.

Тоді й виходить його книжка «Год в оппозиции. В политике не бывает окончательных побед и поражений : статьи, интервью, выступления». Збірка на 233 сторінки цього ж року була перекладена на українську, а 2006-го року перевидана.

2006 року читачів чекала ще одна видавнича новинка від Януковича – «Уряд України: перші 100 днів». Майже брошура – всього 74 сторінки.

Перебування при владі Януковича надихнуло на чергову книжку «…И год у власти: от кризиса – к экономическому росту». Книгу, що побачила світ 2007-го року у видавничому Домі Дмитра Бураго, також переклали українською. Про свої здобутки при владі Янукович написав всього лише на 112 сторінок, проте видання щедро проілюстроване його фотографіями.

З 2008 року у Януковича зріс інтерес до подальшої долі України. Це й підтверджує більша кількість сторінок у новій його книзі «Как Украине жить дальше: статьи, выступления, размышления».

Тираж книги, зважаючи на українські реалії видавничого бізнесу, захмарний – 10 тис. примірників. За популярністю Віктор Федорович залишив далеко позаду Забужко, Андруховича, Жадана тощо.

Збірка складається з трьох розділів, присвячених діяльності антикризової коаліції та її уряду, виборчій кампанії 2007 року і діяльності Партії регіонів в опозиції.

2008 року Янукович випустив також автобіографічну брошуру "І можна здійснити мрію . . ." . У ній він описує своє нелегке дитинство, бабусю, матір і доленосну зустріч із отцем Зосимою, який сказав майбутньому президентові: «Це Бог дав тобі такий хрест. Але ти маєш все здолати. В тебе багато попереду».

 2011 року у Януковича вийшла нова книга «Opportunity Ukraine». Книга була відразу перекладена англійською. Президент зізнався, що почав писати книгу ще в опозиції, а «закінчив ось тепер – у відпустці».

Примірники книжки автор навіть передав Національному університету ім.Т. Г. Шевченка та Національному університету «Києво-Могилянська Академія».

Проте широко розрекламована книга  Януковича "Opportunity Ukraine" виявилася плагіатом, адже у ній знайшли цілі скомпільовані  абзаци з текстів, які раніше виходили за підписом різних осіб – від опозиціонера Тараса Стецьківа до журналіста В’ячеслава Піховшека та екс-чиновника Василя Волги.

Щоправда були й позитивні відгуки про книгу. Зокрема тодішній міністр культури Михайло Кулиняк високо оцінив літературну творчість президента Віктора Януковича.

Вражають і розміри гонорарів Януковича. У 2011 році він отримав 17,4 млн гривень доходів, з яких 16,5 млн гривень становив дохід від авторських винагород (з них 2,8 млн гривень президент заплатив у вигляді податку) від товариства з обмеженою відповідальністю "Друкарня "Новий світ" (Донецьк) за передані йому майнові права на вже видані твори президента і твори, які будуть створені ним у майбутньому.

Письменники, щоправда, вважають такий розмір гонорару Януковича проявом корупції.

У березні 2013 року президент Віктор Янукович заявив, що витратив 7 млн 552 тис зі свого гонорару за видані книжки на благодійність.

Але скандал щодо «Opportunity Ukraine» не відбив у Віктора Януковича бажання до літературної діяльності.

Вже у листопаді Янукович написав переднє слово до книжки «Жемчужина причудливой формы», яка побачила світ у московському видавництві «Художественная литература».

До цієї книжки увійшли богословські та філософські трактати, життя святих, драми, вірші, щоденники. Саме їхню художню якість оцінив Янукович.