100 днів мера Черкас на посаді: Бондаренко-політик переважив Бондаренка-господарника

Політика
13 Березня 2021, 10:00

«У нього є політичний нюх. Погляньте, він якось все облаштував без чварів і скандалів. Маємо виконком, є депутатська більшість. І хоч я публічно й сварився з ним, проте бачу, що зараз мер таки на своєму місці», – зазначає колишній опонент Анатолія Бондаренка, відомий не лише в Черкасах політик Микола Булатецький.

У цій фразі більше, ніж здається. В інтернеті можна знайти кадри, де на одному мітингу опозиції Бондаренко і Булатецький мало не почубилися. Це було в часи регіоналів. Вже на нинішні осінні вибори Микола Булатецький йшов від нашвидкоруч створеної в Черкасах партії «За майбутнє», якою керував саме Бондаренко.

 «Квітково-цукерковий період»

То як оцінити 100 днів роботи мера Черкас, враховуючи, що пішов другий п'ятирічний термін перебування на посаді?

«Він знову зумів пристосуватися до змін навколишнього політичного середовища. Наразі у міського голови квітково-цукерковий період стосунків з фракцією «Слуга народу» і «Черкащанами». Сторони промацують межі фінансово-приватних інтересів один одного. Але вже ближче до літа невгамовний фінансовий голод дасться взнаки, і стосунки загостряться», – каже керівник ГО «Академія стратегічних досліджень» Сергій Пасічник.

За сто днів роботи міський голова Черкас Анатолій Бондаренко не запустив систему «Безпечне місто», не створив на базі міськради туристично-інформаційний центр, не впровадив сучасну систему паркування, не запровадив картку черкащанина для проїзду у громадському транспорті, не розробив міську Програму поводження з відходами, яка передбачатиме утилізацію та сортування сміття і побудову сміттєсортувального заводу в межах наявного полігону, не відкрив нову тролейбусну лінію на вулиці Гагаріна, не розробив стратегію розвитку міста (обіцяв зробити саме за три місяці), не обладнав відеонаглядом усі школи, не подбав про збереження природнього та історико-культурного середовища міста.

 

Читайте також: Фасади, тролейбус, залізниця. Як голова Луганщини хоче сподобатися мешканцям області

 

Очевидно, аналізуючи програмні засади та обіцянки Анатолія Бондаренка, можна цей список продовжити. Особливо прикметно і наочно було спостерігати за виконанням останньої згаданої обіцянки щодо історичного середовища міста. Адже на початку березня будівельна компанія «Надія» знесла половину столітнього будинку на вулиці Гоголя, 211. Будівельники запевняють, що їхні дії – законні, адже раніше вони викупили цю частину споруди. Натомість власники іншої половини, які продовжують жити там, вважають це варварством. Висвітлюючи цю тему, журналісти брали коментарі й у істориків, які вважали цей будинок важливим елементом фонової забудови, яка може багато переповісти про історію міста. Між іншим, такі рішучі дії будівельної компанії викликали навіть протести підприємців, що приходили на сесію міськради.

Представник указаної будівельної компанії Нарек Казарян є депутатом Черкаської міськради, входить до фракції ВО «Черкащани». Ще один представник цієї політсили Віктор Беззубенко входить до виконкому, є заступником міського голови Черкас. Ще до формування більшості в міськраді йшли розмови, що «Черкащани» знайдуть спільну мову з владою, і співпраця буде на взаємовигідних умовах.

Керівник місцевого осередку Комітету виборців України Максим Михлик аналізував і міркував, чи виграв би вибори Анатолій Бондаренко, якби в час виборів у місті були сніг і ожеледь, як це було після Нового року, після виборів. Тоді раптово зросла кількість звернень до медпунктів через травми, люди скаржилися на неприбрані тротуари.

Дружить з усіма

Анатолій Бондаренко – вже досвідчений політик, який прекрасно розуміє, що без підтримки депутатів Черкаської міської ради працювати неможливо. Тому готуватися до своєї другої каденції міського голови розпочав завчасно.

«Ще до місцевих виборів він обдумував, як сформувати у новій раді свою більшість. Надто вже добре було засвоєно урок попередніх років та політичної кризи 2018 р. Тому основна ставка була зроблена на дві партії – «Батьківщина» та «За майбутнє». За результатами виборів ці політсили не отримали очікуваної підтримки – «Батьківщина» отримала в міській раді лише 4 мандати, а «За майбутнє» – 8. Для більшості ж потрібно 22. Проте навіть за такої політичної ситуації Анатолію Бондаренку та його союзникам вдалося пролобіювати кандидатуру Юрія Тренкіна (ВО «Батьківщина») на посаду секретаря міської ради. І хоча голосування було таємним, очевидно, що посприяли цьому «Черкащани», ОПЗЖ та «Європейська солідарність». Всі попередні домовленості були конвертовані в посади заступників для представників «Черкащан» та «Європейської солідарності». Фракція «Слуги народу», яка мала власну кандидатуру на посаду секретаря, отримала посаду заступника міського голови. Лояльна ж до мера ОПЗЖ поки що за бортом. Так само, як і умовно опозиційний «Голос», – говорила ще до міської сесії, яка відбулася 11 березня, кандидатка політичних наук Олександра Дем’яненко.

Одразу після сесії 11 березня взагалі все стало ідеально. Анатолій Бондаренко саме на сто днів своєї діяльності за згоди депутатського корпусу призначив ще двох заступників, один з яких – від партії «Голос», що декларувала раніше свою опозиційність. Інший заступник, за інформацією керівника обласного осередку Нацкорпусу Дмитра Кухарчука, «нехай не член партії ОПЗЖ, нехай не відвертий сепаратист, але людина, яка вирішуватиме економічні інтереси представників Медведчука у стінах черкаського виконкому».

 

Читайте також: Запас міцності. Реакція Маріуполя на нові мовні норми

 

Тож тепер можна говорити, що весь депутатський корпус контрольований Бондаренком. Поки все спокійно аж настільки, що Бондаренко від початку нової каденції відвідав лише половину сесійних засідань. Офіційно, як ідеться у відповіді на запит видання «Прочерк»: то у відпустці був, то у відрядженні. Сесію цілком достойно проводив секретар міськради Юрій Тренкін, давній соратник мера ще по «Батьківщині», який не приховує намірів балотуватися у народні депутати, тож мера він точно не підсидить.

Дивним чином затихла тема коронавірусу. Відомо ж-бо, як на початку пандемії Черкаси в особі Бондаренка чинили опір суворому карантину. І якщо Бондаренко першої каденції був суворим і рішучим, то Бондаренко другої каденції вибачився перед Зеленським, обираючи замість протистояння дипломатичність і співпрацю аж настільки, що і новому голові ОДА Олександру Скічку Бондаренко приніс квіти на його самопредставлення області (представляти Скічка на Черкащину не приїхав ніхто). Хоча, можливо, Бондаренку просто не до ковідної теми. Він, наприклад, накладає вето на перейменування черкаських вулиць.

«Краще поробити ці вулиці, заасфальтувати їх, ніж перейменовувати», – популістично зазначив Бондаренко у своєму відеозверненні.

Опонент Бондаренка у другому турі виборів мера Віктор Євпак («Голос») теж оцінив роботу мера в перші сто днів: «Дякувати Богу, немає страшних цифр по ковіду, але все ж влада перепрофілювала Другий пологовий будинок міста під коронавірусний госпіталь. І що? Госпіталь нині пустує. Інше питання, що ми останній обласний центр, який приймає програму соціально-економічного розвитку. Я б поставив меру за перші сто днів роботи п’ятірку. І це за десятибальною шкалою».

Роздуті фінанси

Буквально до сесії 11 березня, де прийняли бюджет розвитку, Анатолій Бондаренко в коментарі журналісту казав так: «Ще не прийнятий бюджет розвитку зараз приймемо і будемо говорити про здобутки».

Водночас, саме бюджет був розкритикований фахівцями. Про його «роздутість» говорили і фінансисти, і депутати.

– Я в мерові не зачаровувалася, а тому не розчарувалася. В організаційному плані сама рада як депутатський корпус зміцніла. Значно більш продуктивно проходять сесійні засідання, немає хамства, яке було при попередньому депутатському складі. Є взаєморозуміння між депутатами. Тому і рішення приймаються значно оперативніше. Депутатський корпус більш згуртований у вирішенні питань. Але є питання по виконавчому комітету. Молоді амбітні люди – це добре, але одна справа хотіти, а інша справа могти. Ситуація з ухваленням бюджету розвитку показала, що не так все виходить, як їм би хотілося. Тож треба підсилювати виконком директорами департаментів, як це є в містах західної України. Це дає результат, і виконком якісніше ухвалюватиме рішення, – каже депутатка Черкаської міськради Любов Майборода («За майбутнє»).

Міцність більшості, за словами кандидатки політичних наук Олександри Дем’яненко, має випробуватися часом.

 

Читайте також: Не нова норма. Як міськрада на Віннчині потрапила в національні новини через дозвіл користуватися російською під час сесій

 

«Але тактичні маневри з голосуванням за бюджет міста, план соціально-економічного розвитку, розподіл посад дають можливість розв’язувати всі питання та втілювати ті проєкти, актуальність яких, можливо, і сумнівна, але на те є політико-економічна доцільність. Бо враховані інтереси всіх зацікавлених сторін», – каже вона.

Попри критичні зауваги по бюджету, під час сесії 11 березня депутати ухвалили бюджет розвитку Черкас і затвердили Програму соціально-економічного і культурного розвитку міста Черкаси на 2020-2022 роки. За це проголосувало 38 народних обранців.

Загалом, перші 100 днів дали зрозуміти, що перспективи політичної партії, з якою Анатолій Васильович пов'язав на минулих виборах своє ім'я, очікувано погіршились. Олігарх Ігор Коломойський – під санкціями й стає дедалі токсичнішим, на що відреагував «боковим маневром» досвідчений нардеп-мажоритарник з області Антон Яценко (він ще в лютому покинув депутатську групу «За майбутнє» у Раді). Для міських голів у цілому, та й для Бондаренка, зокрема, настав час конструктивної співпраці з центральною владою. Курс на співпрацю оголосив Офіс президента, вирішивши, що це додасть балів Зеленському.

Між тим, варто згадати ще одну сесію міськради. У січні більшість депутатів Черкаської міської ради підтримали преміювання міського голови, встановлення йому надбавок, надання матеріальної допомоги у 2021 році. Зокрема, буде здійснюватися надбавка до заробітної плати у розмірі 100% посадового окладу і щомісячне преміювання розміром 240% посадового окладу.