Зустріч у Рамштайні варто присвятити постачанню танків Leopard 2 замість «зоопарку» – Defense News

14 Лютого 2023, 13:48

Після підкріплення танками від США та Великої Британії, Берлін врешті наважився на відправлення в Україну Leopard 2, що безумовно втішає. А втім, ця допомога може додати Києву нових проблем – цього разу логістичних. Про це пишуть підполковник ВПС США Джеймс Гессон та старший директор Центру військової та політичної сили Бредлі Боумен на шпальтах Defense News.

«Відправлення в Україну танкового «зоопарку» – різноманітних танків у невеликих кількостях – створить кошмар у сфері матеріально-технічного забезпечення, який зрештою, знизить боєздатність України, – пишуть фахівці. – Натомість західні лідери повинні вибрати Leopard 2 як єдиний танк для відправлення, передати їхню максимально можливу кількість та докласти зусиль під керівництвом США в масштабах НАТО, щоб забезпечити Україну амуніцією та підготовкою, необхідними для експлуатації та обслуговування Leopard 2».

На думку Гессона та Боумена, танки є важливим елементом ефективних загальновійськових операцій. Але попри доречність постачання всієї бронетехніки, яку Україна може отримати, додаткова потужність з кількох десятків британських і американських танків доволі скромна. Фахівці називають її неспівмірною з матеріально-технічним тягарем, який ця техніка принесе.

Читайте також: Тімоті Ґартон Еш: Німеччина має відправити в Україну танки Leopard з погляду історії і стратегії

«Розглянемо уроки Другої світової війни. Ближче до кінця війни Німеччина експлуатувала понад 40 різновидів танків, винищувачів танків і самохідних гармат, багато в обмеженій кількості з майже відсутніми запасними частинами. Це створило величезний тягар матеріально-технічного забезпечення та обслуговування німецького танкового корпусу, що відіграло значну роль у його неспроможності протистояти силам союзників. Сьогодні Захід із найкращими намірами збирається поставити Київ у дещо подібне становище, відправляючи кілька типів складних танків у невеликій кількості».

Наразі на озброєнні в України переважно радянські танки, включно з багатьма захопленими під час війни та переданими із залишків країн НАТО, що раніше входили до соцтабору. Автори переконують, що ситуація може ускладнитись із додаванням британських Challenger 2, американських Abrams та німецьких Leopard 2 і застарілих Leopard 1: «Обслуговувати танки досить важко; уявіть собі технічне обслуговування підрозділів воєнного часу… для чотирьох різних типів нещодавно прибулих іноземних основних бойових танків. Це на додаток до вже наявного парку танків».

Abrams серед усіх є найпоширенішим танком, але його газотурбінний двигун споживає величезну кількість палива, а обслуговування різниться від потреб більшості українських танків на дизельних двигунах.

120-міліметрова гармата в Abrams та Leopard 2 збігається, тож боєприпаси зі США підходять під техніку інших союзників. Утім, фахівці додають, що Leopard 2 розкидані по західних арміях. Тому, щоб перекинути достатню кількість танків до України, зусилля мають бути багатонаціональними.

Читайте також: Німеччина: експорт ненадійності

Берлін також пропонує застарілий Leopard 1, взятий на озброєння 1965-го. Боумен та Гессон стверджують, що більшість цих танків будуть недоступні для України до 2024 року. Їх треба відремонтувати після того, як два десятиліття тому танки зняли з експлуатації в німецькій армії. Крім того, Leopard 1 має 105-мм нарізну гармату, до якої підходять дефіцитні боєприпаси. Водночас британські танки Challenger стріляють унікальними боєприпасами через 120-мм нарізну головну гармату, тож вона не підходить для Leopard чи Abrams.

«Враховуючи особливості чотирьох танків, Leopard 2 є найкращим варіантом. Його можна надавати у великих кількостях і відносно швидко, одночасно оптимізуючи та мінімізуючи логістичні проблеми», – пишуть автори й далі зауважують, що 150 Leopards було б досить для оснащення цілої бронетанкової бригади зі спрощеним технічним обслуговуванням, а також для створення резерву танків.

Фахівці резюмують: лідери мають використати зустріч в рамках контактної групи з питань оборони України в Брюсселі 14 лютого, щоб об’єднатися навколо плану доставлення в Україну винятково Leopard 2 у якомога більших кількостях та чимшвидше.