«Знищення Росії як держави відкриє величезну територію для внутрішнього конфлікту», — Кіссінджер

18 Січня 2023, 17:01

Тема майбутнього Росії вже давно є предметом запеклих дискусій, що тривають на різноманітних майданчиках світу. Головним чином, суперечка триває між тими, хто вірить у можливість «іншої Росії», котра не буде загрожувати ані Україні, ані іншим державам, і тими, хто наполягає на необхідності радикального рішення, а саме деконструкції Російської Федерації та роззброєння нових державних суб’єктів, що постануть на цих теренах.

Виступаючи на цьогорічному Всесвітньому економічному форумі в Давосі, колишній держсекретар США Генрі Кіссінджер вчергове озвучив позицію представників першого табору.

«Знищення Росії як держави, яка може проводити власну політику, відкриє величезну територію на 11 часових поясах для внутрішнього конфлікту та зовнішнього втручання в той час, коли на її теренах знаходиться більше 15000 одиниць ядерної зброї», — заявив Кіссінджер.

Читайте також: Замість епітафії, або Коли ж розпадеться Росія?

За словами Кіссінджера, Росії необхідно дати можливість колись знову приєднатися до міжнародної системи після тієї чи іншої мирної угоди в Україні, і що діалог з країною повинен тривати.

Кіссінджер підкреслив, що важливо уникнути ескалації конфлікту між Росією та Заходом, аби у не виникало відчуття, що війна триває «проти самої Росії». Це, за його словами, «може змусити Росію переоцінити свою історичну позицію, яка була сумішшю потягу до культури Європи та страху перед домінуванням Європи».

Втім, така перспектива видається не надто реалістичною з двох причин. По-перше, історична позиція Росії завжди – за рідкісними і тимчасовими винятками – завжди була експансіоністською і агресивною. Властиво, сама ідея об’єднаної Європи, що виникла після Першої світової війни, була значною мірою спрямована на консолідацію західних держав для протистояння Росії.

А по-друге, провідні російські опозиціонери, котрі запевняють Захід у своїх намірах кардинально змінити курс Москви, насправді залишаються прибічниками «единой и неделимой» Росії, тобто залишаються прибічниками імперського – а отже агресивного та експансіоністського – історичного проєкту. Ходорковскій, Навальний – всі однакові. Тому питання про те, хто ж саме змусить Росію «переоцінити свою позицію», залишається без відповіді.

Автор:
Тиждень