Міжнародний суд ООН в Гаазі оприлюднив повний текст першого рішення щодо позову України проти Росії. Відповідний текст розміщений на сайті установи.
Зокрема, суд підтримав тимчасові заходи проти РФ, що стосуються Міжнародної конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації (CERD). Суд ООН вказав, що Росія повинна утриматися від того, щоб продовжувати чи застосовувати обмеження на можливість кримським татарам зберегти свої інституції, включаючи Меджліс. За це рішення проголосували 13 суддів, проти – троє. Одностайно було ухвалено рішення, відповідно до якого Росія повинна гарантувати доступність освіти українською мовою.
Щодо звинувачень РФ у порушенні норм Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму Суд ООН вирішив, що Україна не надала достатньо доказів, які були б суттєвою базою для застосування тимчасових заходів. Також одноголосно було ухвалено рішення про те, щоб обидві сторони утрималися від будь-яких дій, які можуть погіршити чи продовжити спір у Суді чи зроблять його більш складним для вирішення.
Нагадаємо, Суд в Гаазі запровадив тимчасові заходи проти Росії для захисту кримчан, зокрема, суд зобов'язав Росію забезпечити роботу Меджлісу кримськотатарського народу.. При цьому суд ООН відмовив у тимчасових заходах щодо Росії за конвенцією по боротьбі з тероризмом. Суд зауважив, що Україна не надала доказів "на цьому етапі розгляду, які б демонстрували належним чином, що ці елементи є правдоподібними".
Як повідомлялося, у Міжнародному суді у Гаазі з 6 до 9 березня тривали попередні слухання за позовом України проти Росії щодо порушення Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. 6 та 8 березня на слуханнях виступила українська сторона, а 7 та 9 березня – російська.
7 березня, під час виступу Росія ґрунтувала свою правову позицію на твердженні, що бойовики на Донбасі самі знайшли зброю – радянську або залишену українською армією. МЗС України закликало реагувати на маніпуляції Росії в Гаазі, адже "необхідно доводити усю банальність брехні і пропаганди з боку РФ". Варто зазначити, що, зі слів представника української делегації у Гаазькому суді професора Гарольда Гонджу Коу, Росія на Міжнародному суді ООН не заперечила поставок летальної зброї бойовикам.
8 березня відбувся третій день публічних слухань, де українська сторона висловлювала свої заперечення проти наданих представником Росії аргументів. Також Україна попросила Міжнародний суд ООН захистити українців і кримських татар в окупованому Криму. Дивіться також інфографіку аргументів України проти Росії в Гаазькому суді.