Земельні спекулянти прирікають на голод тисячі мешканців Африки

22 Вересня 2011, 14:41

Міжнародна конфедерація громадських організацій, які борються проти бідності та несправедливості у світі, Oxfam оприлюднила звіт щодо ситуації з сільськогосподарськими угіддями у світі. Так, зокрема, громадська організація виявила, що 227 млн га (що дорівнює площі північно-західної Європи) в Африці з 2001 року було продано та віддано в оренду переважно міжнародним фірмам внаслідок укладення тисяч секретних угод.

Представники Oxfam заявляють: «більшість угод є фактично «захопленням земель», під час яких ігноруються права людей, які раніше жили на цій землі. Ці люди стають безпритульними та не мають землі, щоб виростити для себе харчі».

Oxfam передбачає збільшення захоплення земель в майбутньому. В звіті, зокрема, йдеться: «Зростання попиту на харчові продукти в світі буде задовольнятись через виснаження земель, які наразі вже і так знаходяться під значним впливом зміни клімату, виснаження водних ресурсів, відчувають тиск від виробництва біопалива, деревини та непродовольчих культур».

Більшість угод укладається в Ефіопії, Гані, Сомалі, Мозамбіку, Сенегалі та Танзанії, де основний обсяг врожаю йде на експорт. Так, в Мозамбіку, де 35% домогосподарств хронічно не доїдають, лише 32 тис. га з 433 тис. були відданні внаслідок угод між 2007 та 2009 під вирощування харчового зерна, все ж інше пішло на зерно для біопалива.

У звіті йдеться: «Необмежені угоди про експорт зерна можуть значно погіршити продовольчу безпеку». Більш того, короткостроковість контрактів інвесторів може схилити їх до використання таких методів вирощування, котрі підірвуть виробництво в довгостроковій перспективі. Автори звіту закликали уряди африканських країн діяти не на догоду інвесторам, а визначати пріоритети використання землі на користь допомоги бідному населенню.