Зеленський – символ, політик та розчарування року. Як українці оцінюють найбільш знакових персон, події та меми 2021

Суспільство
29 Грудня 2021, 14:53

Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва провів пресконференцію про новорічні сподівання, почуття та думки, з якими українці йдуть у 2022 рік. На конференції оприлюднили відповіді громадян, отримані під час соціологічного опитування. Респондентів запитували про розчарування та людину року, мем 2021, підтримку політичних сил та сподівання на прийдешній рік.

Опитування проводили з 17 по 22 грудня 2021 року за участі 2018 респондентів.

Учасниками пресконференції були Олексій Гарань – науковий директор Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, професор НаУКМА, Марина Данилюк-Ярмолаєва – авторка проєктів “Без Цензури” та “Шоубісики”, Юрко Космина – поет, політичний сатирик, автор блогу “НьюсПалм” та Михайло Міщенко – заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова. Модератором події був Петро Бурковський – аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва.

Політик та розчарування 2021 року

За даними опитування, звання політика року отримав президент Володимир Зеленський, таку думку висловили 17 % опитаних. На другому місці Петро Порошенко та Дмитро Разумков із результатом 8,1 та 8%. 

Крім того Володимир Зеленський отримав ще й звання розчарування 2021 року – так відповіли 45% респондентів (цьогоріч показник президента істотно зріс – минулого року у нього було 28 %). Так само зросли показники у Петра Порошенка, зараз розчаруванням року його називають 8,5%, а Дмитра Разумкова –  3%

Крім того в обидва списки потрапили також – Юлія Тимошенко, Віктор Медведчук та Віталій Кличко 

Винятково розчаруванням року стали  – Микола Тищенко, Ілля Кива та Денис Шмигаль. Ще 3% респондентів відповіли, що їх розчарували всі політики. 

Михайло Міщенко зазначив, що звання розчарування року не завжди отримували політики, які мали хороші показники, але протягом року втратили підтримку. Серед електорату Петра Порошенка 69% назвали Зеленського розчаруванням, бо вони й не підтримували чинного президента.

“Часто люди називають розчаруванням того, кого вони ніколи не любили. А щодо мемів то, якщо за президентства Віктора Януковича такі собі меми з’являлись два рази на місяць, то тепер вони виринають майже щодня.

Політик року так само присуджували зважаючи на те, за кого респонденти планували голосувати в майбутньому”, – пояснив Михайло Міщенко.

Читайте також: Вкид про виключення Киви з партії може бути наслідком партійних міжусобиць​

Символ-людина року

Звання символ-людина 2021 року отримав також Володимир Зеленський – 8,5%. Далі друге місце розділили кілька персон – Петро Порошенко (3,6%), Дмитро Разумков (3,3%), Ангела Меркель – (3,1%), Ілон Маск – (3%).

Також серед символів 2021 – Юлія Тимошенко, Дмитро Гордон та Євгеній Мураєв. Щодо Дмитра Гордона, Юрко Космина зауважив, що для нього особисто журналіст також став певним відкриттям, зважаючи на те, як за короткий час він став обговорюваною та важливою персоною в  українському дискурсі без прямої участі в політичному житті країни.

Третє місце у званні людини-символа року має Джо Байден, таку думку висловили 2,7% опитаних. Також серед людей, за яких проголосувало більш ніж 1% респондентів є й Владімір Путін –  таку відповідь дали 1,1% респондентів. Модератор пресконференції Петро Бурковський зазначив, що кількості людей, які вважають Путіна людиною року замало, аби робити припущення що стало причиною такого вибору –  гумор, щира впевненість чи прояв ненависті.

Мем та смішна подія 2021

На запитання, що запам’яталось як смішна або кумедна подія тамем року – 47% респондентів відповіли, що нічого смішного цього року не бачили. Лідером серед відповідей також є Володимир Зеленський як такий (3,4%) та пресконференція президента (також незрозуміло за результатами, яка саме, але спікери зазначили, що можна припустити останню або в сукупності) – 5%. 

На другому місці Віталій Кличко – 2,6% та Микола Тищенко, зокрема часто говорили про його заяви щодо цін на продукти, тисяча від президента за вакцинацію стала мемом для 2,5% опитаних. Ілля Кива та фраза Кива-науковець стали смішною подією для 2,1%.

Олексій Гарань зазначив, що рейтинг мемів є назагал позитивним явищем, адже “сміх – це здоров’я нації, але інколи це й сміх крізь сльози”. Також за словами фахівця, у команді дослідників внутрішньо обговорювали ці рейтинги і для себе виокремили такі позиції (у гумористичному неофіційному сенсі) – вчений року Ілля Кива, військовий року – Олексій Арестович, вчитель року Євгенія Більченко, політик 2021 – Микола Тищенко, бізнесмен року Геннадій Балашов, медик року – Євген Комаровський.

Електоральні настрої 

Щодо електоральних вподобань, у опитуванні виявили що “Слуга народу” має найбільш рівномірну підтримку у всіх регіонах та освітніх групах, однак домінантними є все ж молодші виборці (до 30 років).

“Європейську солідарність” найбільше підтримують люди з вищим рівнем освіти та більш заможні респонденти і здебільшого на Заході та в Центрі України.

За “ОПЗЖ” серед опитаних більше голосує людей із меншим рівнем освіти, а в “Батьківщини” переважає підтримка жінок.

Петро Бурковський зазначив щодо можливого коаліційного розкладу, що наразі важко зробити висновки про можливу коаліцію, якби наступний парламент був із таким складом, як в опитуванні, однак ймовірно була б “безрезультатна коаліціяда і можливі дострокові вибори”.

Михайло Міщенко також відмітив, що феномен Разумкова та підтримка поки неіснуючої партії “Розумна політика” наразі незрозумілий до кінця, однак у цій ситуації промовистим є твердження “факт, що є вигаданий, стає реальним за своїми наслідками”. 

Також серед цікавих спостережень Олексій Гарань відзначив, що якби у другий тур президентських виборів пройшли Петро Порошенко та Володимир Зеленський, вперше за останній час відбулось зближення електоральної підтримки – за кожного з кандидатів готові голосувати рівно 50% опитаних.

Читайте також:Політичні рейтинги. Про які тенденції свідчать дані опитувань останніх місяців

Емоції та почуття щодо майбутнього українців 2021 року

Найбільш оптимістично налаштовані щодо майбутнього мешканці Східних регіонів попри близькість до бойових дій – 31%. Найменше ж бачать надії в майбутньому жителі Півдня 19% відчуває безвихідь. Починаючи з 2019 року надія, оптимізм та радість серед українців знижуються, а тривога та страх зростають.

Більшість відповіла, що були щасливими у 2021 році, хоча й частка таких відповідей зменшилась у порівнянні з 2019 роком. 

При цьому, українці зустрічають 2022 рік здебільшого із почуттям надії – 43%. Тривогу відчуває 34% опитаних. Олексій Гарань зазначив, що схожі результати були й у 2014 році, коли люди часто відповідали наприкінці року, що відчувають переважно надію в майбутньому незважаючи на окупацію Криму, війну на Донбасі та Революцію Гідності. 

За словами спеціаліста, “люди просто були раді, що країна не завалилась”, таку саму ситуацію спостерігаємо й зараз у зв'язку із політичними подіями та рішеннями влади.

Позитивні події, які найбільше траплялись із українцями у 2021 році

  • Значні життєві успіхи рідних

  • Досягнення успіхів у роботі/навчанні/творчості

  • Гарна, цікава подорож (в Україні чи за кордоном)

Крім того українці називали одужання від тяжкої хвороби, нове кохання та кращу нову роботу.