Запоріжжя вибрало собі «маленького Будду»

Політика
3 Листопада 2010, 13:30


Місцеву організацію Партії регіонів чекає громадянська війна. Крім того повстали комуністи.


Після сенсаційних результатів виборів на посаду мера Запоріжжя, обидва творці сенсацій відсипаються. Той, хто програв вчетверте – глава міськорганізації Партії регіонів, він же в.о. мера, він же власник компанії «Олександр», він же Володимир Кальцев, відсипається з горя. Його опонент, що незбагненним чином набрав на 13 тисяч голосів більше, – голова облорганізації «Батьківщина» Олександр Сін, – з радості.


Сьогодні вже ніхто не сумнівається, що ступінь оргвисновків щодо місцевої Партії регіонів буде високим, і «здачу міста» не пробачать. Тим не менше, 1 листопада, о 14.00 на брифінгу в.о. мера Володимир Кальцев привітав свого опонента Олександра Сіна з «попередньою перемогою». Вітання далося йому нелегко. Під час привітання він навіть втратив свій мобільний. «Хтось із журналістів поцупив», – резюмувала людина з оточення Кальцева …


А брифінгу передували бурхливі події. Не сумніваючись у своїй перемозі, 31 жовтня у прес-центрі облорганізації Комітету виборців України Володимир Кальцев, звично осяваючи всіх білозубою усмішкою, не приховував: ніякого плану «Б» немає, тому що ніяких варіантів, окрім його перемоги, – не існує. Немає не тільки варіантів, але і порушень.


«У Запоріжжі найдемократичніші вибори, і ви про це дізнаєтеся вранці», -заявив він. Претензії інших партій, що перманентно повідомляли про порушення, відкидав поблажливим: «Ви ж знаєте, будь-які опозиціонери намагаються накрутити ситуацію».


«Опозиціонер» від «Батьківщини» і головний конкурент «регіональному» кандидату Олександр Сін, якого серед журналістів називають «маленький Будда», у висловлюваннях був скромнішим. Прогнозів не робив, посилаючись на забобонність, але зауважив, що «дані екзит-полу вселяють надію».


Надія зміцнилася після 22.00, коли Савік Шустер озвучив дані свого екзит-полу: у Кальцева – 31, у Сіна – 41 відсоток.


Буквально відразу ж на лояльних до місцевої влади ресурсах з’явилися практично ідентичні статті з умовною назвою «А чи був хлопчик?», у яких якийсь політолог стверджував, що екзит-пол Шустера купили Черняк (власник ТМ «Хортиця») і Дворецький (власник «Індустріалбанку» ). Те, що обидва зараз зайняті порятунком своїх бізнесів, і останні кілька років відрізнялися «трепетною любов’ю» один до одного, природно, значення не мало.


А о 5.00 наступного дня, коли під час підрахунку голосів з’ясувалося, що екзит-пол був правим, міськвиборчком ухвалив: закрити всі виборчкоми до 14.00 у зв’язку … із втомою членів комісій. Грубе порушення закону, запевняли члени комісій і спостерігачі, було викликано  явною перевагою голосів конкурента Володимира Кальцева.


Шок був такої сили, що на закон вже не зважали. Комісії запрацювали лише після того, як потенційний переможець домігся цього через суд. І через кілька годин, вчетверте програвши вибори, Володимир Кальцев сказав Сіну: «Вітаю …»,відтак задуманого банкету з нагоди перемоги так і не сталося.


Серед головних причин такого гучного програшу, політологи, політики та журналісти називають високий персональний антирейтинг «регіонала». По суті, загальну думку озвучила політолог Тетяна Ніколаєва: «Мені здається, що його фатальною помилкою був сценарій, завдяки якому він став виконуючим обов’язки мера. Цим Кальцев відвернув від себе навіть деяких своїх прихильників, а що вже говорити про людей, які йому не симпатизували «.


Нагадаємо: тоді, незадовго до початку кампанії діючому меру Євгенові Карташову зробили «жахливо привабливу» пропозицію: змінити посаду мера на дипломатичну роботу. Так «Партія регіонів» усувала свого головного конкурента, якому Володимир Кальцев програвав двічі. За один день депутати проголосували за зняття Карташова, зняття секретаря міськради, призначення на його місце Володимира Кальцева і присвоєння йому статусу «виконуючий обов’язки мера».


У кожному випадку, на тлі «фантастики по-запорізьки» вибори в облраду і міськраду пройшли практично непомітно. Вирувало смт. Балабине (Запорізький район), де, напевно, будуть перевибори селищного голови. Вибухав обуренням і прихованими печатками Енергодар, де в ніч на 31 жовтня викреслили зі списків кандидатів 13 осіб. Дивувало місто Вольнянськ, де на виборах мера, незважаючи на «одну з кращих партійних організацій ПР», перемогла кандидат від «Сильної України» Наталія Мусієнко.


Однак Запорізьку облраду повністю взяли регіонали. З урахуванням мажоритарних кандидатів, ПР в облраді отримає відсотків 70. Прогноз голови міськорганізації ПР Володимира Кальцева на чисельність фракції в міській раді: 57-60 своїх представників з 90 депутатів.


Але тут особливого приводу радіти поки теж немає. Серйозні внутрішні протиріччя всередині місцевої організації ПР, що розривається надвоє «групою Петрова-Кальцева» і групою «Мотор-Січ – Богуслаєв»ніхто не вирішив.


До того ж поведінка місцевих регіоналів вивела з себе коаліційних союзників – комуністів. Гнів закарбується у зверненні до Президента Україні. Його суть: у Запоріжжі тотально використовувався адміністративний ресурс», представники «регіонів на місцях шляхом шантажу і погроз прибирали з дороги в тому числі комуністичних конкурентів».


Не виключено, що КПУ взагалі може стати на бік місцевого БЮТ. Як заявив фактично депутат облради від КПУ Олександр Зубчеський в прямому ефірі місцевого телеканалу: це в Києві Партія регіонів і комуністи в коаліції. Тут – ні.


У кожномувипадку, основні пристрасті вже позаду. Як тепер будуватиметься політика, особливо на міському рівні, прогнозувати ніхто не береться. Мерові доведеться йти на компроміси. І тут йому доведеться виправдовувати кредит довіри, виданий йому в надії, що кордони його рішень будутьзнаходитись урамках таких призабутих понять якчесть, совість і закон, які, насправді, ніхто не відміняв.