Президент України Петро Порошенко 21 вересня виступив у Нью-Йорку на загальних дебатах Генеральної Асамблеї ООН. Тиждень.ua зібрав основні тези виступу глави української держави.
Порошенко, зокрема, закликав Генасамблею ООН не визнавати вибори до Державної думи Росії на території окупованого Криму, аби це "не зіграло на руку агресору".
Читайте також: Світ про «вибори» у Криму: «Голосування» не легітимізує російську владу на українській території
Також президент зазначив, що країни-гаранти не забезпечили територіальної цілісності української держави, передбачені зобов'язаннями Будапештського меморандуму 1994 року.
У контексті цього глава української держави заявив, що РФ докладає значних зусиль для затягування урегулювання конфлікту на Донбасі. За словами президента, станом на сьогодні на сході України перебуває близько 38 тисяч бойовиків, серед яких велика частина – це найманці з Росії. Він повідомив, що ці сили добре озброєні: «в їхньому розпорядженні понад 700 танків, 1200 БМП, понад 1 тис. артилерійських систем і понад 300 РСЗВ». Президент також нагадав, що за час конфлікту на Донбасі загинули 10 тис. осіб.
Порошенко назвав неприпустимим випадки взяття бойовиками в заручники дітей і підлітків, а також закликав Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) втрутитися в цю ситуацію. «Я був шокований, коли дізнався, що недавно підтримувані Росією НЗФ на території Донбасу беруть дітей в заручники. Вони показали відео допиту підлітків, яких вони звинуватили в якійсь провокаційній діяльності. Така поведінка неприпустима в 21 столітті і ми закликаємо ЮНІСЕФ втрутитися і зупинити тортури над цими дітьми», – наголосив він.
Читайте також: Бойовики «ДНР» заявили про затримання проукраїнськи налаштованих підлітків
Також президент повідомив, що Україна внесе на розгляд ГА ООН проект резолюції про порушення прав людини в окупованому Росією Криму.
«У цьому році ми хотіли б винести це питання (дотримання прав людини в Криму – Ред.) на розгляд Генасамблеї ООН і направити відповідний проект резолюції по положенню в сфері прав людини на території окупованої Автономної Республіки Крим та м.Севастополя. Ця резолюція повинна стати неупередженою оцінкою положення в галузі прав людини на окупованій території, яка буде розглядатися всією сім'єю ООН», – підкреслив Порошенко.
Крім цього, Порошенко виступив за призупинення права вето в Радбезі ООН для країн-учасниць конфліктів. Глава Української держави пояснив, що раніше ніколи член Радбезу ООН «не був основним порушником Статуту ООН, в той самий час, стаючи підбурювачем і активним учасником конфлікту, і його посередником».
Він підкреслив, що зараз у міжнародного співтовариства є два виходи з ситуації, що склалася: визнати наявність проблеми і докласти зусиль для вирішення проблеми на підставі загальних принципів і цінностей, або «обдуримо себе ілюзією стабільності і закриємо очі на очевидні факти, і залишимо майбутнє ООН в руках одного гравця, який нахабно порушив Статут ООН».
Поміж іншого, Порошенко заявив, що майбутній генеральний секретар ООН повинен вимагати безкомпромісного виконання статуту Організації та бути готовим застосовувати всі інструменти для ліквідації загрози миру і безпеки.
«Ми не повинні дозволити світу зануритися в нову гонку ядерних озброєнь, величезна глобальна нестабільність і тривала небезпека вимагають рішучого керівництва як всередині держав, так і в міжнародній організації, а ООН не виняток. У цьому році ми призначимо наступного генерального секретаря ООН. Я вважаю, що кандидат на цю важливу посаду в додаток до його або її високопрофесійних якостей в першу чергу повинен безкомпромісно ставитися до виконання статуту ООН, а по-друге, повинен бути готовий рішуче використовувати інструменти і засоби, що подаються відповідно до статті 99 статуту ООН в разі виникнення загрози миру і безпеки», – сказав він.
Також президент повідомив, що Україна підтримує ініціативу Великої Британії про проведення міністерського засідання Ради безпеки ООН, присвяченого питанню терористичної загрози в сфері авіаційної безпеки.