НОВИНИ

  ▪   Світлана Кравченко

Світ про «вибори» у Криму: «Голосування» не легітимізує російську владу на українській території

Позиція світу щодо статусу Криму лишається незмінною.

У неділю, 18 вересня, відбулися вибори в Державну Думу РФ, зокрема і на території окупованого Криму. За результатами екзит-полів, прогнозовано перемогла президентська партія Єдина Росія з результатом у 44,5%. Зазначимо, що Венеційська комісія, ОБСЄ, а також європейські спостерігачі відмовилися спостерігати за «виборами» на території анексованого півострова.

МЗС України 19 вересня оприлюднило заяву, в якій рішуче засуджує «виборчий фарс у Криму». Результати «голосування» у Києві назвали нікчемними й такими, що ставлять під сумнів легітимність усієї Держдуми. Згідно з заявою, Україна передасть усім своїм міжнародним партнерам перелік осіб, безпосередньо причетних до «виборів», для включення їх у санкційні списки.

У зв’язку з цим Тиждень зібрав реакцію міжнародних організацій та різних країн світу на російські «вибори».


Місія ОБСЄ (Організації з безпеки і співробітництва в Європі), яка спостерігала за виборами у Держдуму Росії, заявила про численні порушення під час підрахунку голосів. У заяві наголошується, що виборчий процес виявився під негативним впливом обмеження основних свобод і політичних прав, жорсткого контролю за ЗМІ і тиском на громадянське суспільство.


У міжнародній правозахисній організації Freedom House повідомили, що голосування на виборах в Росії і окупованому нею Криму не було вільним і справедливим. «Вибори, що відбулися в Росії, а також в окупованому нею Криму, не легітимізують російську владу на українській території. Це «голосування» було яким завгодно, але тільки не вільним і справедливим. Жителі Криму не могли вирішувати, ні хто виграє вибори, ні хто стане нібито їхніми представниками», – сказано в тексті.


У Парламентській асамблеї Ради Європи відмовилися визнавати вибори до Держдуми РФ в окупованому Криму. Там нагадали, що російська влада не запросила їхню моніторингову місію. «Але ми вже знаємо їхні результати, і вони не є гарним майбутнім для Росії», – сказав голова моніторингового комітету ПАРЄ Штефан Шеннах. За його словами, те, що «лише один справжній політик-опозиціонер виграв вибори до Держдуми, – не нормально».  «Якщо ми не можемо в’їхати на територію Криму, підготувати свій звіт, то, вибачайте, але ніхто не може визнати те, що там відбулося», – сказав політик. Він також нагадав, що як голова комітету звертався із закликом до російської влади надати змогу місії ПАРЄ відвідати Крим, але відповіді так і не отримав.


Зовнішня дипломатична служба Євросоюзу також відмовилася визнавати проведення у Криму виборів до Державної Думи РФ. «Європейський Союз не визнає анексію Криму і Севастополя Російською Федерацією і, отже, не визнає проведення виборів на Кримському півострові», йдеться в заяві.

У ЄС також наголосили, що ні дипломати країн ЄС, ні представники місії зі спостереження за виборами ОБСЄ не здійснювали будь-якої діяльності на незаконно анексованих територіях Криму і Севастополя. «Участь дипломатів країн-членів ЄС в спостережний діяльності в рамках місії ОБСЄ/БДІПЛ також обмежувалася визнаною територією Російської Федерації, яка не входить до анексованої. Європейський Союз, як і раніше, непохитний у своїй підтримці територіальної цілісності і суверенітету України», наголошується в заяві.


У Державному департаменті Сполучених Штатів Америки особливу увагу звернули на обмеження основних свобод і політичних прав, контроль ЗМІ і тиск на громадянське суспільство (зауваження, викладені в звіті спостерігачів ОБСЄ – Ред.) під час російських «виборів». Також Держдеп «поділяє стурбованість спостерігачів» про те, що процес реєстрації кандидатів був ускладнений обмеженнями і надмірними вимогами, зокрема, для незалежних кандидатів. Крім того, в США висловили стурбованість щодо утисків представників опозиції.

Раніше США заявили, що не визнають вибори в Держдуму РФ, які проводилися в окупованому Криму. 


Канада також відмовилася визнавати вибори в Державну Думу Російської Федерації на території анексованого Криму.  «Крим залишається невід'ємною частиною України, і Канада не визнає законність виборів російської Думи, які там проходять», – зазначив глава МЗС Стефан Діон.


Міністерство закордонних справ Франції заявило, що не визнає результатів виборів до Державної думи Росії на території анексованого Криму. «Франція не визнає ані легітимність організації, ані результати голосування, яке відбулося в Криму 18 вересня цього року. Наша позиція чітка і незмінна: як Європейський союз і вся міжнародна спільнота, Франція не визнає незаконної анексії Криму», – наголосили у відомстві.


Депутат німецького Бундестагу (Партія зелених) Марілуїза Бек назвала вибори в Думу РФ «зрежисованими Кремлем». «Вибори в Держдуму не принесли, як і очікувалося, жодних сюрпризів. Так, вони були зрежисовані Кремлем», – йдеться у заяві Бек.

Зважаючи на численні репресивні закони, за словами Бек, про шанси на вільну політичну конкуренцію в РФ більше немає й мови.

Також депутат звернула увагу на те, що більшість російських виборців не пішли голосувати. Така історично низька явка, на її думку, є свідченням того, що підтримка Путіна не є такою вже нібито переважною. «Думі не вистачає елементарної демократичної легітимності», – резюмувала німецька депутат.

Раніше офіційний представник німецького уряду Штеффен Зайберт ухильно відповів на запитання про те, чи може обрання в Думу представників Криму поставити під питання легітимність виборів. «Федеральний уряд не змінив свого ставлення до анексії Криму Росією, що порушує міжнародне право», – сказав він і пообіцяв надати більш грунтовний коментар згодом. 


Швеція однією з перших засудила вибори в Держдуму РФ в окупованому Криму. «Засуджуємо проведення у Росії виборів в Держдуму у незаконно анексованому Криму», – заявила міністр закордонних справ Швеції Маргот Вальстрьом.


У МЗС Польщі також не визнають результатів «виборів» до Держдуми РФ, проведених на території окупованого Криму. «Збереження територіальної цілісності України є ключовою умовою для мирного розв’язання російсько-українського конфлікту. У цьому контексті вибори депутатів на окупованій території ставлять під знак запитання загальну легітимність виборів», – наголошує МЗС Польщі. Зазначається, що Варшава підтримує заяву спостережної місії ОБСЄ щодо попередньої оцінки виборів, зокрема, що стосується періоду перед виборами й організації виборчої кампанії.


МЗС Чехії повідомило, що уряд відмовляється визнавати результати російських «виборів» у Криму.

«Чеська Республіка у відповідності з політикою Європейського Союзу не визнала і не визнає незаконне приєднання української Автономної Республіки Крим та міста Севастополь до Російської Федерації. Так, Міністерство закордонних справ Чеської Республіки вважає ініційовані Росією «парламентські вибори» в Криму незаконними і відповідно не визнає їх результатів», – заявили у відомстві. При цьому наголошується, що членів Держдуми РФ, «обраних» у Криму, офіційна Прага не буде вважати депутатами російського парламенту.


Світовий конгрес українців закликав міжнародне співтовариство відмовитися від будь-яких спроб Російської Федерації вимагати легітимності виборчого процесу на території незаконно окупованих Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Президент СКУ Євген Чолій наголосив, що сам Конгрес засуджує ці «вибори» і закликає міжнародну спільноту оголосити їх нелегітимними та посилити санкції у відповідь на це кричуще порушення міжнародного права.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.