Вибори спікера Палати представників США: чи вдасться вийти із глухого кута?

Світ
5 Січня 2023, 21:33

Вперше від 1923 року Палата Представників американського Конгресу не змогла обрати спікера за першого голосування. 3-4 січня члени Палати представників, де після проміжних виборів переважають республіканці, 6 разів голосували на підтримку свого лідера Кевіна Маккарті, однак щоразу він не отримував достатньої підтримки. Причина насправді доволі банальна – перевага республіканців у Палаті представників незначна – 222 на противагу до 212 демократів. Попри передбачення великої перемоги, чимало радикальних трампістів тобто тих, хто заперечував результати попередніх президентських виборів, не змогли пробитися до Конгресу. З огляду на це, перемога республіканців була не такою суттєвою, то ж кандидат на посаду спікера має подобатися фактично усім, хто представляє Республіканську партію у Палаті представників. А це не так просто, особливо, коли це не монолітна структура.

Про те, що Кевіну Маккарті може бути непросто перемогти говорили ще напередодні голосування. Дива не трапилося, а група, яка ніяк не хотіла підтримувати Маккарті на посаді спікера, мала дещо спільне: 18 із 20 членів Палати представників, хто не голосував на підтримку цієї кандидатури заперечували результати президентських виборів 2020 року, або ж підтримували позицію попереднього американського президента Дональда Трампа про те, що вони були сфальсифіковані. Як пише The Washington Post, з тих 18, що заперечують результати виборів 2020 року, 14 були обрані повторно і голосували проти погодження підрахунку результатів Колегії виборців 6 січня 2021 року. Важливо, що сам Трамп, як і неформальна лідерка найбільш радикального крила партії Марджорі Тейлор Ґрін закликали підтримати Маккарті. Поки переговори тривають, кандидат на посаду спікера оголосив, що згоден на певні поступки, але все ще менш успішний ніж республіканець Фредерік Джілетт, який 100 років тому зумів знайти підтримку більшості вже у другу добу після початку процесу виборів.

Читайте також: Скільки зброї США продали членам НАТО 2022 року і як збільшиться європейський оборонний бюджет – Foreign Policy

Спікер Палати представників – впливова особа в американській політиці. Саме цей політик є наступним у черзі на президентське крісло після віце-президента. Попередня спікерка, демократка Ненсі Пелосі, показала, що може бути також сильним гравцем і в площині міжнародної політики. Попри те, що про спікера Палати є згадка навіть в американській конституції, не існує писаних правил його обрання. Професор політології Католицького університету Америки Метью Ґрін у коментарі The Washington Post каже, що американська конституція майже нічого не говорить про процедуру обрання спікера Палати представників. «У першій статті сказано лише «Палата має обрати свого спікера». Ось і все», – пояснює Ґрін. Тож правила виборів розвивалися протягом століть. «Як і інші політичні звичаї, які розвинулися як норми, а не походять від писаних правил, вони більш вразливі до можливих зловживань або дисфункції», – пише The Washington Post. Згідно з нинішніми правилами, для обрання спікера потрібна підтримка 218 представників, тобто більшості членів Конгресу. Ще до першого голосування Маккарті знав, що не має підтримки більшості представників своєї партії, а з кожним голосуванням вона лише зменшувалася. Водночас поки жоден інший кандидат серед республіканців не має такої сильної підтримки як Маккарті, аби партійці могли згрупуватися довкола нього. До того ж сам політик, здається, аж надто сильно прагне цієї посади, на яку він вже одного разу намагався бути обраним – у 2015 році, але та спроба була невдалою. Кевін Маккарті переобирався до Палати щоразу із 2006 року. Тривалий час він був лідером республіканської меншості. Тож бажання врешті стати спікером цілком виправдане.

Журналістка Кеті Едмондсон в подкасті для The New York Times наголошує, що це голосування показує, наскільки сильний вплив має і ймовірно матиме радикальне крило Республіканської партії на прийняття рішень у Палаті. Попри те, що обіцяної «червоної хвилі» не відбулося і це принесло ще й виняткові результати на цих проміжних виборах для американських демократів, ця фракція матиме вагоме значення під час прийняття важливих рішень в американській політиці, зокрема й тих, що стосуються підтримки України.

Читайте також: У США дії республіканців знову ставлять під сумнів достовірність результатів голосування. Це відбувається на тлі найнижчої довіри прихильників партії до виборів як таких

Про це зокрема зазначають американські медіа. З огляду на коментарі найбільш радикального крила республіканців, ситуація справді може бути непростою. «Сьогодні Палата не змогла зорганізуватися. Найбільше втрачає: Зеленський. Найбільше виграють: американські платники податків», – написав у своєму твіттері один із двадцяти республіканців, які голосували проти Маккарті, Метт Ґетц. Fox News взяв коментар у цього політика після того, як Дональд Трамп публічно закликав голосувати за Кевіна Маккарті, у якому він сказав, що засмучений, але заклик Трампа не змінить його позиції. Неформальна лідерка радикального крила республіканців Марджорі Тейлор Ґрін ще на початку грудня подала резолюцію, яку підтримали її інші колеги по партії, щодо аудиту американської допомоги Україні. Сам Кевін Маккарті ще в жовтні заявляв, що США не виписуватимуть Україні «пустих чеків», після того як республіканці отримають більшість у Конгресі. З огляду на все це обрання спікера Палати представників американського Конгресу має значення не лише для Вашингтона, але й для Києва.