В Україні ані року без голосування. 17 липня на нас чекає чергове захопливе політичне шоу. У семи мажоритарних округах мають відбутися довибори у Верховну Раду. У шести з них — № 206, 27, 151, 85, 114, 183 — обрані нардепи впродовж останнього року перейшли на іншу роботу й мусили здати мандати. А ось округ № 23 у Волинській області став сиротою: олігарх Ігор Єремеєв, якого там обрали, у 2015-му загинув.
На цей момент іще не всі висуванці зареєструвались у ЦВК, тож повний склад учасників майбутньої битви за мандати наразі не відомий. Але й із тими, хто вже став кандидатом, можна розраховувати на яскраве видовище як мінімум у кількох областях.
Справжній трилер очікується в окрузі № 114 на Луганщині. До останнього належать кілька аграрних районів на півночі регіону, де багато жителів розмовляють українською, а проросійські настрої куди слабші, ніж у промислових містах. Результат виборів там спрогнозувати досить важко.
2014 року в окрузі переміг нинішній голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз. Представник Опозиційного блоку набрав лише 1%. Проте 12% набрав ветеран АТО, командир штурмової групи батальйону «Донбас» Тарас Костанчук, що пройшов Іловайський котел і дістав там поранення.
Тепер за мандат у цьому окрузі збираються позмагатися відразу кілька відомих в області людей.
«Опозиційний блок» кандидатом у 114-му окрузі висунув Бориса Лебедєва, що близький до нардепів Сергія Дунаєва та Юрія Бойка і є нині головою Новопсковської районної та членом Луганської обласної ради. 2 березня 2014-го він разом з іншими депутатами голосував за те, щоб визнати владу в Києві нелегітимною, і підтримував проведення на Луганщині антиконституційного референдуму. Як і решта учасників тієї антидержавної акції, Лебедєв не зазнав за свої дії жодного покарання.
Попри те що за межами Новопсковського району Лебедєв не дуже відомий, шанси на перемогу в нього великі. Річ у тому, що ОВК в окрузі № 114 очолив помічник депутата Сергія Дунаєва Євген Байрамов, який 2014 року відвідував зібрання за участю Болотова та Царьова і брав участь у підготовці антиукраїнського референдуму в Лисичанську. Фактично це означає, що Дунаєв здобув контроль над ОВК і намагатиметься виграти вибори за допомогою фальсифікацій.
Читайте також: Троянський кінь мажоритарки
Досягти успіху чесно Лебедєву буде вельми нелегко. Зврвз у нього як мінімум один сильний конкурент — Валерій Мошенський. У минулому нардеп від Блоку Литвина, а нині самовисуванець. Раніше, у 2012-му, той уже вигравав мажоритарку на Луганщині в кандидата від Партії регіонів. Має він усі шанси на перемогу в окрузі й сьогодні. Іде на вибори там-таки й Тарас Костанчук, який теж упевнений, що поліпшить колишній результат і переможе. Крім того, взяти участь у виборах має намір колишня очільниця області Ірина Верігіна. Головна інтрига тепер — чи піде на вибори відомий бізнесмен зі Стаханова Сергій Шахов. Якщо він висуне свою кандидатуру, в гонці з’явиться ще один фаворит. Від партії влади в окрузі балотується керівник територіальної організації БПП в Луганській області Денис Денищенко. Утім, його шанси на перемогу невеликі.
А ось в інших областях Блок Петра Порошенка настроєний оптимістично. Фракція президента розраховує поповнити свої лави шістьма новими депутатами. А оскільки рейтинг партії президента поступово знижується, щоб перемогти, доводиться вдаватися до всіляких хитрощів і виставляти нібито нейтральних кандидатів-самовисуванців.
Така ситуація, наприклад, склалася в окрузі № 206 у Чернігові. Там від БПП вирушає на перегони заздалегідь непрохідний активіст Сергій Гарус. Але реальним кандидатом від влади, на підтримку якого спрямований весь місцевий адміністративний ресурс, буде скандальний столичний забудовник Максим Микитась.
У 2015 році навколо будівництва житлового комплексу на Микільсько-Слобідській вулиці в Києві, яку веде компанія останнього, спалахнув скандал. Після того як місцеві жителі прийшли протестувати проти незаконної забудови, Микитась нацькував на них тітушків, які товкли людей битками і стріляли із травматичної зброї. Звичайно, кандидата з такою репутацією в БПП висувати посоромилися. Однак штабам БПП дано вказівку підтримувати Микитася й роздавати його агітацію. Сприятиме цьому прентендентові на мандат і мер Чернігова Владислав Атрошенко.
Нині Микитась, абсолютно чужа для Чернігова людина, активно агітує за себе у 206-му окрузі, не гребуючи роздачею грошей і продуктів. І при цьому вчиняє досить хитро. До останнього моменту він не реєструє своєї кандидатури, а лише активно завішує місто рекламою власного прізвища. Тож підкуп електорату йому не закинеш: це поки що не кандидат у депутати.
Основний суперник Микитася в окрузі — колишній нардеп Єгор Фірсов, якого позбавили мандата рішенням з’їзду БПП. Втім, у нього ані адмінресурсу, ані великих коштів на кампанію. Тож працювати цьому політикові доводиться здебільшого ногами. Нині молодий висуванець ходить дворами і влаштовує зустрічі з виборцями.
Читайте також: Спаринг-партнери Банкової. Чи готова АП до виборів
Збираються поборотися за мандат і представники «Батьківщини» та Радикальної партії. Активної кампанії вони поки що не ведуть, але сподіваються на популярність партійного бренда. Як відомо, обидва політпроекти на Чернігівщині мають підтримку.
В окрузі № 151 на Полтавщині БПП висунув заступника голови місцевої ОДА Романа Товстого. Ця людина близька до Тараса Кутового, який уже вигравав там вибори у 2014 році, проте пізніше пішов працювати в Кабмін і здав мандат. Товстого вважають фаворитом перегонів, бо його позиції в окрузі досить сильні.
Конкурувати з ним збирається екс-нардеп Руслан Богдан від «Батьківщини». З останнім асоціюють низку скандалів. Відомо, що до 2005-го він мав прізвище Мусієнко, проте близько 10 років тому вже у зрілому віці раптово його змінив. Вважають, що це пов’язано з причетністю Богдана (Мусієнка) до якоїсь кримінальної історії в 1990-х. Крім того, фігурував пан Руслан і в знаменитій «педофільській» історії з депутатами БЮТ 2009 року. Тоді його, а також Віктора Уколова й Сергія Терьохіна звинувачували в розбещенні малолітніх.
Утім, нині за Богдана приїжджає агітувати Надія Савченко, а вона в українській політиці нині має великий авторитет. Тож не виключено, що підтримка в нього посилюватиметься.
Із курйозів відзначимо, що партія Ляшка в цьому окрузі висунула в Раду кандидата на прізвище Ляшко. Очевидно, через брак іншої, вагомішої постаті.
Читайте також: Андрій Левус: «На Україну чекає ще одна радикальна зміна»
В окрузі № 27 у Дніпрі, де два роки тому балотувався в парламент Борис Філатов, за місце боротимуться висуванець від партій «Демальянс» і «Сила людей» Сергій Жуков, член партії «Народний рух України» Володимир Хорішко, висуванець від партії БПП лікар Сергій Риженко, голова ВО «Громадська сила» бізнесмен Загід Краснов, а також скандальна Вікторія Шилова, відома своїми сепаратистськими поглядами. Остання не раз їздила до Донецька і зустрічалася там з Олександром Захарченком, однак у СБУ так і не виникло претензій до неї.
Нині одним із фаворитів змагань вважається Загід Краснов. Утім, в окрузі напевне будуть ще й інші висуванці.
А у 183-му, що на Херсонщині, головною сенсацією стало висунення одіозного полісмена Іллі Ківи, який здобув велику популярність завдяки ексцентричній поведінці.
Загалом тут зареєстровано поки що зовсім мало кандидатів. Окрім Ківи за мандат боротимуться Олег Гаврилко від «Свободи», Олександр Книга від УКРОПа, Сергій Рибачок від Народного руху, а також Андрій Путілов від БПП. Останнього наразі вважають явним лідером змагання.
У двох округах Західної України, в Івано-Франківській та Волинській областях, ситуація поки що зовсім незрозуміла, бо зареєструвалося дуже мало претендентів. Фаворитів можна буде визначити найближчим часом, після того як стануть відомі всі висуванці.