Вибори на окрузі 197. Фаворити відомі, перелік кандидатів ще ні

Політика
18 Серпня 2021, 14:27

Попри те, що виборча кампанія почнеться лише з 1 вересня, вже зараз потенційні кандидати на довиборах в окрузі 197 активно змагаються за лідерство. Перед виборами називали стільки прізвищ, що й не злічити. Навіть ходили чутки, що у виборчій кампанії може спробувати сили "перша леді області" Єлизавета Юрушева (дружина голови місцевої ОДА Олександра Скічка). Проте за декілька днів до початку офіційної кампанії, коло учасників перегонів таки окреслене. Ба, більше! Окремі кандидати вже встигли й зійти з дистанції, яка, по суті, ще й не почалася.

Піар наше все!

Нещодавно багато місцевих і не лише ЗМІ облетіла новина про те, що Золотоноша стала чи не єдиним містом в Україні, де немає білбордів. Звісно, у ЗМІ зазначалося, що за ініціативи Золотоніського міського голови Віталія Войцехівського очищення міста від білбордів розпочалося ще минулого року. Завершився процес прибирання міста від такого виду реклами саме зараз. Це співпало з новиною, що саме мера Золотоноші провладна партія «Слуг народу» висунула у нардепи по округу. До речі, однією з причин підтримки мера у партійній газеті називають таку перевагу Войцехівського як  «підтримка кандидата президентом».

Злі язики кажуть, що в Золотоноші мер і так має непоганий рейтинг, тож навіщо, мовляв, людині потрібні конкуренти на банерах? Водночас обличчя самого Войцехівського на білбордах можна помітити за межами Золотоноші, наприклад, у Черкасах, де проживають більше 40 тисяч виборців, які входять до округу №197 (фактично третина округу).

Читайте також: «Гори вражень». У курортному Славському на закритому полігоні ТПВ продовжують скидати сміття

Презентації Войцехівського як кандидата передували чутки про зняття з виборчих перегонів депутата Черкаської облради, начальника управління військових представництв Міністерства оборони Євгенія Курбета. Він досить давно протоптував стежку в окрузі. Але щось пішло не так.

Депутати облради не на диктофон зазначають, що ситуація з Курбетом – наслідок конфлікту, який триває ще з весни. Сторони – керівництво ОДА і один з найбагатших людей України Юрій Косюк, який має бізнесові інтереси на Черкащині.

Вияв цього конфлікту черкащани спостерігали зовсім нещодавно. Черкаський обласний онкологічний диспансер потребує лінійного прискорювача для підвищення ефективності променевого лікування онкохворих. Варіанти його придбання, а саме лізинг та концесію, розглядали у владі, і голова ОДА від «Слуг народу» Олександр Скічко наполягав на концесії. Натомість голова облради Анатолій Підгорний, політсила якого – ВО «Черкащани» – наближена до Косюка, впирався як міг. Незважаючи на те, що може накликати гнів і виборців, і низки місцевих представників влади. Впирався голова Черкаської облради так довго, що аж дотерпів до відпустки. Концесія таки зірвалася, через що був дуже незадоволений пан Скічко, який навіть в Офіс президента поскаржився. Водночас незадоволеним лишився і пан Косюк: хоча б тому, що його слухаються в обласній владі не так, як того хотілося. Нібито навіть на свій день народження Скічка у гості не прийняв.

Повертаючись до Курбета, то його проблема в тому, що він мав стати кандидатом вожночас і від влади, і від холдингу Косюка. Кандидату довелося вийти з гри. Ще на початку літа, коли Курбет активно працював на окрузі, соціологічна група «Рейтинг» саме йому давала друге місце після Владислава Голуба, поширивши в ЗМІ відповідне опитування.

Сьогодні вакуум відсутності офіційних рейтингів замінюють чутки. Депутат облради від ЄС Роман Сущенко, який всіляко намагається бути присутнім в окрузі, в інформпросторі і у соцмережах, запевняє, що після Владислава Голуба другим у рейтингу поки що є Віталій Войцехівський, а третім сам Сущенко.

– Щодо «фактору Косюка», то, мабуть, вперше він не відіграватиме серйозної ролі. Ані сваритися з владою, ані допомагати їй в цій конкретній ситуації немає сенсу. Принаймні, зовні це виглядає саме так. Для Владислава Голуба реванш є принциповим в контексті продовження політичної кар‘єри. А погана новина для «слуг» в тому, що розрив у рейтингах між Голубом і Войцехівським поки що достатньо великий, щоб вибори перетворились на легку прогулянку, – каже політичний оглядач Юрій Сас.

Читайте також: Зруйнована війною промисловість Луганщини – стереотип. Як занепали підприємства на прикладі Лисичанська

Проте інші оглядачі не вірять, що тепер серед можливих лідерів перегонів немає когось наближеного до Косюка.

– Сьогодні особисто для мене інтригою залишається те, чи це буде протистояння між представником «Слуг народу» (Войцехівським – Ред.) і Владиславом Голубом (який чи то відновив дружбу з МХП, чи хоче цього), чи ближче до кінця реєстрації ми отримаєм якогось умовного Шуфрича-Поплавського, – міркує керівник ГО «Академія стратегічних досліджень» Сергій Пасічник. – Думаю, занадто велика заангажованість Євгенія Курбета як людини від МХП перешкодила його погодженню в Офісі президента. Зараз також важливо зрозуміти – чи то компанія МХП домовилась з владою про збереженя видимості боротьби (за умови, що хто б не виграв, він увійде до фракції СН), чи планує перемогу свого кандидата і почала власну гру. А от щодо Романа Сущенка, то хоч він в цілому сприймається позитивно, йому може завадити високий антирейтинг Петра Порошенка. Це може завадити зібрати голоси так званого патріотичного крила.

Між іншим, сам згадуваний оглядачами екс-нардеп Владислав Голуб, який виграв вибори в окрузі у 2014 році, зараз не говорить прямо, чи йтиме на перегони. Водночас показує обізнаність з ситуацію по округу.

– Великий бізнес завжди працює з владою. Тому, на рівні чуток, пан Косюк допомагає Войцехівському. До слова, скажу, що команда Вірастюка, яка працювала в окрузі №87, вже працює в окрузі №197. Там тотальний телефонний обдзвін, велика кількість агітаторів. По кожному селі вже від 15 агітаторів! Та навіть у Черкасах зайдіть в мікрорайон Казбет, на Луначарку, ви побачите тих агітаторів. Не відкрию таємниці, що зі мною говорить велика кількість партій, але я всім кажу, якщо партія буде готова зі мною працювати в окрузі, розвивати край, то я буду з ними співпрацювати, – каже Владислав Голуб.

У 2014-му Голуб висувався на виборах від Блоку Петра Порошенка.

Перетягування центру

Не лише зняттям бігбордів і зняттям майже готових до боротьби кандидатів розпочалася ця виборча кампанія, а й перетягуванням центру округу. Багато потенційних кандидатів стали обурюватися, що центр округу №197 можуть перенести з Канева в Золотоношу. Відповідну заяву з засудженням такого можливого кроку опублікували і в Комітеті виборців Ураїни. Зміна центру може бути вигідна провладному кандидату і очільнику Золотоноші  Войцехівському. Багато хто став вже порівнювати округ №197 з №87, що в Івано-Франківській області, де виграв від влади відомий силач і шоумен Василь Вірастюк, проте вибори були досить скандальні, з судами і конфліктами.

Боротьба може бути досить цікава, враховуючи, що окрім згаданих прізвищ, в окрузі хочуть спробувати свої сили й інші люди. Потенційний кандидат від партії «Народовладдя» Сергій Василюк, відомий, зокрема, як фронтмен гурту «Тінь Сонця» проводив зустрічі з виборцями. Депутат Верховної Ради сьомого і восьмого скликань, представник ВО «Свобода» Андрій Іллєнко теж зустрічається з людьми на окрузі. Була помічена і реклама в окрузі заступника голови облради, депутата облради від «слуг» Сергія Лісового, який є однокласником голови ОДА Олександра Скічка.

Читайте також: Не центр України. Розвінчуємо стереотипи про Кропивницький і область

Усередині липня в Черкасах з’явилося кілька білбордів із зображенням депутата Черкаської міської ради від партії «Слуга народу» Сергія Дудки. Робили заяви про участь у виборах Микола Томенко та представник "Нацкорпусу" Ігор Зайчук, звучала навіть інформація про можливу участь у виборах дружини мера Черкас Валерії Бондаренко. Окрім того, згадували і радника мера Черкас Леоніда Даценка, який колись брав участь у скандальних виборах в окрузі в жовтні 2012 року. Тоді Черкащина прославилася на всю Україну приблизно як Надвірна з округом №87 навесні цьогоріч.

У 2012 році в Каневі так довго рахували голоси, що в підсумку не встаговити результат. Хоч фактично всі бюлетені були пораховані і всі протоколи складені, та в підсумку цей округ, як і черкаський округ №194 увійшов до п’яти проблемних по Україні.

– Тоді ЦВК за вказівкою Адміністрації президента просто включило округ 197 в список проблемних. Ми судилися, дійшли до Європейського суду з прав людини. Але вони довго розглядали. Потім були повторні вибори 2013 року, і я їх виграв. До речі, перший раз я вигравав в мільйонера Богдана Губського. Тому вважаю, що фінансовий аспект не завжди важливий. І цього разу він не спрацює. Бо буде багато кандидатів, які розпорошать голоси, окрім того, партія влади вже не має того рейтингу. До речі, про рейтинги, згадайте, що вони показували перемогу на минулих парламентських виборах Владислава Голуба, а на фініші переміг Олександр Скічко, – каже тодішній кандидат Даценко.

Координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Черкаській області Захар Колісніченко роз’яснює: офіційно виборчий процес розпочнеться тільки першого вересня, за тим стартує реєстрація кандидатів і лише з наступного дня після неї, згідно з законодавством, вони можуть розпочати агітацію.