ВСУ надав правовий висновок щодо “закону Савченко”

14 Червня 2018, 10:59

Верховний суд України надав правовий висновок щодо застосування норми ч. 5 ст. 72 ККУ в редакції закону № 838-VIIІ "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання". Про це в четвер, 14 червня, повідомляє прес-служба Генеральної прокуратури.

 

"Об’єднаною палатою Верховного Суду у постанові від 6.06.2018 за ініціативою Генеральної прокуратури України надано правовий висновок щодо застосування норми ч. 5 ст. 72 КК України в редакції Закону України від 26.11.2015 № 838-VIIІ "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання" (далі – Закон від 26.11.2015 № 838-VIIІ)", – йдеться в повідомленні.

 

Так, у висновку ВСУ наголошується, що правила зарахування попереднього ув’язнення до строку позбавлення волі чи інших видів покарання, передбачених у ч. 1 ст. 72 КК України, не можна вважати такими, що визначають "караність" або "інші кримінально-правові наслідки діяння" у розумінні ч. 2 ст. 4  (чинність закону про кримінальну відповідальність у часі) КК України.

 

"З урахуванням викладеного, ч. 5 ст. 72 КК України в редакції Закону від 26.11.2015 № 838-VIIІ не застосовується після набрання 21.06.2017 чинності новою редакцією цієї норми. Попереднє ув’язнення зараховується у строк покарання із розрахунку один день такого ув’язнення за два дні позбавлення волі лише на час дії цього Закону", – зазначається в повідомленні.

 

Крім того, згідно з ч. 5 ст. 13 закону "Про судоустрій і статус суддів" висновки про застосування норм права, викладені у постановах ВСУ, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

 

Нагадаємо, закон про зарахування одного дня попереднього ув'язнення як двох днів в термін основного покарання («закон Савченко») вступив в силу в грудні 2015 року.

 

Однак 18 травня 2017 року Верховна Рада ухвалила зміни до Кримінального кодексу України щодо правил складання покарань та зарахування строку попереднього ув'язнення, скасувавши так званий "закон Савченко". За відповідний законопроект №5534 у першому читанні і в цілому проголосували 227 народних депутатів України.  17 червня президент України Петро Порошенко підписав закон "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув'язнення" № 2046-VIII.