Росія діє в Африці комплексно й багатовекторно, а її експансія має гібридний характер. Про це пише журналіст Тижня Володимир Заблоцький.
«Вона пропонує зброю, найманців, атомні електростанції, інвестує у видобуток сировини, будівництво залізниць тощо. Водночас російські радники, PR-менеджери й політтехнологи активно допомагають місцевим політикам, позитивно налаштованим до РФ. Африка покликана стати місцем збагачення російського олігархату: як джерело мінералів і ринок збуту російської зброї», – пояснює він.
Заблоцький зауважує, що у цьому регіоні найочевиднішою є ревізія світового порядку, що існував після закінчення холодної війни: сюди прийшла велика держава, яка ніколи досі не була присутня в Африці (Китай), і повертається країна, яка була витіснена з континенту після 1991 року (Росія). І відбувається все це за рахунок не лише традиційних постколоніальних держав (Велика Британія, Франція), а й головного бенефіціара наслідків холодної війни (США).
«Росія сподівається на результат, який уже отримав Китай: зростання власної стагнуючої економіки, що страждає від санкцій. Зазначимо, що економіка Піднебесної зросла на 20% саме завдяки експансії в Африці. Тож РФ готова поглиблювати відносини на континенті з будь-ким, хто бажає, без огляду на історію, ідеологію та геополітичні уподобання. Москва здатна нарощувати співпрацю навіть із ворожими між собою країнами, як це відбувається з Алжиром і Марокко. Аналогічно вона діє і всередині відповідних країн. Так, у Лівії Кремль підтримує генерала Хафтара й водночас має добрі відносини з офіційно визнаним ООН урядом у Триполі, а ще без особливого розголосу підсилює сина Муаммара Каддафі як ще одного свого потенційного ставленика», – пише він.
Крім того, за словами Заблоцького, у ЦАР російські найманці, виконуючи завдання Москви, підтримують президента Туадеру й водночас використовують статус посередників для загравання з ісламістськими повстанцями, що діють на території цієї однієї з найбідніших країн світу.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»