Власник Prostoprint Денис Олєйніков: «Міліція знайшла в нас продукцію, яку сама ж і замовила»

Суспільство
8 Вересня 2011, 16:12

Підставою стала діяльність популярного серед столичної молоді сервісу друку зображень на предметах одягу futbolka.ua. За даними міліції, компанія злісно порушила авторське право, незаконно використавши у своїй продукції символіку Чемпіонату Європи з футболу – 2012, що має відбутися в Україні та Польщі наступного року.

Подія отримала широкий резонанс у ЗМІ. За словами власника фірми Дениса Олєйнікова, справжньою причиною стала зовсім інша продукція компанії. Точніше,не продукція, а лише пропозиція щодо друку футболок із написом «Спасибо жителям Донбасса» котрий нагадує запущену вболівальниками київського «Динамо» речівку з нецензурно-образливим змістом на адресу президента Януковича.

В інтерв’ю Тижню пан Олєйніков заявив, що на порушення авторського права міліціонери штовхнули його службовців самі, а також зізнався, що його компанія може збанкрутувати і що сам він готовий залишити Україну через «політичні переслідування». 

Пане Денисе, коли УБОЗ навідався до вашого офісу, ви були поза Києвом. Як ви дізнались про цю новину?

Коли міліція зайшла в приміщення, вони першим ділом зібрали всіх в одній кімнаті й заборонили користуватись мобільними. Але буквально за кілька хвилин перед тим зі мною в робочих справах розмовляла телефоном одна зі співробітниць. І от вона встигла, відходячи від столу, натиснути повторний виклик. Тож я зміг почути, що почалось.

Через чотири з половиною години, близько девятої вечора, я був на місці. Обшук тривав, але мене всередину не пустили. І це тривало до першої години ночі. А потім моїх співробітників ще тримали в будівлі УБОЗ на Горького, 114, до пів на пяту ранку.

Причому ніхто не подумав, що серед них є вагітна жінка. І тільки після багатьох обурених виступів людям дозволили замовити піцу, щоб перекусити.

Що вилучили в офісі?

Абсолютно все, що необхідно для нормальної життєдіяльності підприємства. Все, що змогли винести. Всі компютери, плотери, преси. Винесли ключові деталі обладнання для друку книг, хоча книги до того, що нам інкримінували, відношення не мають. І, звісно, вилучили всю бухгалтерську документацію, всі печатки, флешки, клієнтські картки.

Причому ми зараз не можемо зясувати долю частини вилучених матеріалів! Бо слідчі звертаються до бухгалтера: надайте нам те і те. Бухгалтер дивується: так ви ж це вилучили! А ті відповідають: ні, у нас немає нічого. І посміхаються.

А я, між тим, вже третій день не можу зустрітись зі слідством! 7 вересня мені надійшла повістка. Я прибув до УБОЗ, півгодини чекав у холі. Потім мені сказали, що слідчий зараз в прокуратурі, саме у цій справі. Я чекав ще дві години. Врешті-решт вони мені сказали: коли треба буде, слідчий сам вас знайде.

Я навіть опису вилученого не бачив іще.

За повідомленням правоохоронців, серед вилученого є та сама продукція, на якій незаконно використано логотип ЄВРО-2012, та відповідні кліше.

Це – одна з найсмішніших помилок міліції. У нас безклішева технологія, жодних «кліше» ніхто вилучити не міг, їх у природі нема!

З посиланням на вас проходила інформація, що під час обшуку вам нібито могли щось підкинути в офіс?

В принципі, могли. Адже з офісу моїх співробітників не одразу повезли до УБОЗу. Перед тим їх вивели надвір, і в офісі певний час перебували лише співробітники УБОЗ та поняті, котрих вони привели з собою і котрі, як нам добре відомо, незалежними особами зовсім не є.

Звідки це відомо?

А річ у тім, що ці ж «поняті» здійснювали оту «контрольну закупку» продукції з логотипом ЄВРО-2012, про яку зараз говорять міліціонери.

Як і коли це відбувалось?

Вранці цього ж дня. Тут треба пояснити, як ми працюємо. Будь-хто може звернутися до нас і замовити виконання відповідних послуг. Друк на футболках, на чашках, там цілий перелік. Вони прийшли до нас із готовим макетом і попросили виконати замовлення терміново. Ми й виконали.

І отримали, як стверджує міліція, оплату в сумі 60 тис. грн?

Гроші ми отримали, але вони ж їх одразу й забрали. Причому 60 тис. там не було. Забираючи своє замовлення, як стверджують всі співробітники рецепції – а там у мене працює не одна людина і не дві – ці двоє «понятих» отримали два пакети. Й упакували їх в одну невелику коробку. А між тим, замовлення на 60 тис. – це мінімум десяток коробок вагою по 80 кілограмів. І це ще якщо без кераміки.

Так що ж усе-таки замовили для «контрольної закупки», і на яку суму?

Як же я можу сказати, коли жодних документів у нас тепер нема? Я так розумію, це були і футболки, і чашки, вони хотіли зробити «замовлення» на кілька артикулів, мабуть, щоб підкреслити «тяжкість злочину». Але на 60 тисяч там продукції не було б.

Я хочу також наголосити, що при обшуці міліція не знайшла жодної іншої продукції з логотипом ЄВРО-2012, крім тієї, яку сама ж міліція й замовила нам. Вони тепер про це мовчать.

Але ту все-таки знайшли.

Мушу пояснити. Ми – типографія, ми друкуємо на прохання клієнта. Вони прийшли до нас із готовим макетом. І потім його забрали. Де вони його взяли?

У нас є пропозиція на сайті, де містяться сотні тисяч макетів. Але справа в тому, що ми цих макетів не створюємо й не завантажуємо. У нас навіть немає креативного відділу! Макети модеруються автоматично, їх може створювати будь-який дизайнер.

Уже після всіх цих подій ми перевірили весь сайт, і знайшли три десятки макетів, де фігурує логотип ЄВРО-2012. Ми їх видалили. Але чому ми повинні нести відповідальність за те, що їх хтось туди викладав? Все це дуже схоже на сплановану провокацію, недарма міліція абсолютно нічого не робить для зясування осіб тих, хто ці макети викладав. Істина міліцію в цій справі не цікавить.

Ви пов’язуєте цію історію із іншим макетом – футболок із написом «Спасибо жителям Донбасса». Що це за футболки? Ви заявляли пресі, що отримували погрози через них – як це було?

Знов-таки, ми цих макетів не готували. Але деякий час, тижні  два тому, нам подзвонив чоловік, котрий дуже ввічливим, але наполегливим тоном, порадив нам зняти ці макети з сайту і відповідних замовлень не виконувати.

Цей чоловік говорив особисто з вами?

Так. Я пояснив, що нічого подібного робити не стану, бо не бачу для цього підстав. Я їх не бачу й сьогодні. На макетах не міститься, як хтось, можливо, думає, популярний антипрезидентський мем. Там міститься лише фраза «Спасибо жителям Донбасса». Що в ній незаконного чи аморального?

Прямих погроз із боку тієї людини, що дзвонила, не було. Він лише висловився в тому тоні, що «це ваш вибір, але дивіться, щоб вам не довелось пошкодувати».

Я хочу ще раз повернутись до ситуації з логотипом ЄВРО. Як я вже сказав, ми макетів не створюємо, ми – сервіс із надання поліграфічних послуг, і все. Ми не претендуємо на авторські права, але й не несемо відповідальності.

Разом із тим, у нас є інститут арбітражу. Я його очолюю. Всі запити щодо авторської чистоти приходять особисто мені, ніхто з моїх співробітників рішень на цю тему приймати не може. І я повинен сказати, що за роки нашої діяльності ми отримували десятки запитів від правовласників на ті чи інші зображення.

І в 99 % випадків ці запити задовольнялись за першим же листом! Людина пише листа про порушення авторських прав – і ми знімаємо з сайту макет, приносимо вибачення, коли потрібно. Це стандартна процедура. Ми ж не дурні, ми ні з ким не любимо сваритись, і хочемо працювати в правовому полі.

Якби нас попередили про порушення права щодо ЄВРО, ми б негайно все виправили!

Голова Нацагентства з підготовки ЄВРО-2012 Маркіян Лубківський заявляє, що вас попереджали…

Пан Лубківський буде відповідати за наклеп. Нехай покаже листа, хоча б електронного, котрого він чи хтось із його підлеглих нам надсилав! Я буду подавати на пана Лубківського до суду, і юристи цей позов вже готують. Може, йому хтось сказав, що такого листа надсилали, може, ввели в оману його? А якщо він готовий підтвердити свої слова – нехай підтверджує. Але він не буде готовий. Тому нехай готує вибачення і компенсує збитки.

До речі, наскільки великі збитки?

День простою тільки на втрачених замовленнях позбавляє нас десятків тисяч гривень. Я оцінюю цю суму в 50 – 60 тис. щодня. Але ж є ще й величезна кількість уже оплачених замовлень, котрі ми тепер не можемо виконати. У когось не вдасться день народження, у когось – корпоратив, а в когось і велика рекламна акція…

Чимало клієнтів працюють з нами по чотири-п‘ять років. Як оцінити їхні збитки? Як оцінити збитки спеціалістів, котрі вклали в справу свою працю, а тепер не можуть отримати зароблене?

Ви готові до того, що в рамках цієї справи вас можуть взяти під попередній арешт?

Це абсолютно не виключено. Не можу сказати, що я дуже цього боюсь чи, тим більше, що відчуваю небезпеку для свого життя. Але в мене є діти. Моя старша донька – чемпіонка України з тенісу, й перед нею, як я сподіваюсь, відкривається хороша спортивна карєра. Але для цього я повинен безперервно забезпечувати їй недешеве навчання, возити на турніри, ви ж розумієте. Очевидно, перебуваючи за ґратами, я цього робити не зможу.

Тому я, з одного боку, продовжуватиму інформувати людей про те, що відбувається. Бо терпіти цього немає жодної можливості, такого і в девяностих не було. Але з іншого боку, і я в цьому чесно зізнаюсь, розглядаю варіанти просити політичного притулку в Європі, якщо ситуація розвиватиметься в напрямку «бєспрєдєла».

Адже всім ясно, що це не економічна справа, а типове політичне переслідування. Якщо це економічна справа, чому до нас, наче до якихось бандитів, приїхав УБОЗ, а не УБЕЗ?