Під впливом влади Узбекистану зірвано запланований на 2–3 листопада 2011 року візит Кірілла до Узбекистану з нагоди 140-річчя Ташкентської та Середньоазійської єпархії.
Причиною такої поведінки влади стало ігнорування керівництвом РПЦ законодавства Узбекистану.
Зокрема, 27 липня цього року в Києві рішенням Синоду Російської православної церкви на базі Ташкентської і Середньоазіатської єпархій було створено Середньоазіатський митрополичий округ на чолі з митрополитомТашкентським і Узбекистанським Вікентієм (Мораром), юрисдикція якого, згідно з внутрішньоцерковним положенням РПЦ, поширюється на Киргизію, Таджикистан, Туркменистан і Узбекистан.
Після ухвалення 1998 року нової редакції Закону «Про свободу совісті і релігійні організації» для запобігання поширенню ісламського фундаменталізму, в Узбекистані запроваджено низку додаткових вимог до релігійних організацій. Ці зміни, зокрема передбачають, що релігійні організації в Узбекистані можуть провадити свою діяльність лише як юридичні особи, після реєстрації у Мін’юсті або його органах. Відповідно створений митрополичий округ РПЦ має бути зареєстрований як нова релігійна організація в Міністерстві юстиції Узбекистану. Крім того, керувати такою організацією можуть лише громадяни Республіки Узбекистан. Якщо ж кандидат у керівники релігійної організації не є громадянином Узбекистану, його кандидатура узгоджується з Комітетом у справах релігій при Кабінеті міністрів цієї країни, але кандидатура Вікентія не узгоджувалася з відповідними органами влади.
До речі, з легалізацією новоствореного митрополичого округу є проблеми і з киргизькою владою – там також владу ніхто не повідомив про зміни в церковній організації РПЦ.
Детальніше про це читайте у статті «Патріарха Кірілла не пускають в Середню Азію».