За словами Саріуша-Вольського, коли започатковувалося Східне партнерство, ішлося про значно ширші речі, ніж переговори стосовно дотримання умов та зобов’язань на виконавчому рівні.
«Мова була про створення цінностей. Ніхто не обіцяє, що цей шлях буде простим. Усі чутки та повідомлення про начебто смерть Східного партнерства є передчасними. Так, можливо ми були дещо завеликими оптимістами на початку. Адже поступ у країнах Партнерства відбувався за принципом «крок уперед, два назад», і так відбувалося весь час. Може, це був не такий швидкий прогрес, на який ми сподівалися. Деякі країни мали зрозуміти краще, чого вони хочуть, а це вимагало часу. Але Східне партнерство ще досі живе», – заявив він.
Саріуш-Вольський пояснив, що оптимізму у цьому йому додають розмови з мешканцями країн-учасників Східного партнерства: «Говорячи із простими грузинами, вірменами та українцями, я побачив: вони хочуть, щоб стандарти їхнього життя були наближені до євросоюзівських. Те саме казали й росіяни. Отже, для середньо- та довгострокової перспективи це мета».
Європарламентар наголосив, що «люди бажають жити вільно, заможно й безпечно, щоб ніхто не прийшов і не заарештував тебе, не запроторив до в’язниці без судового розгляду, не забрав твоєї власності чи не зупинив, якщо ти хочеш поїхати в мандри або на навчання за кордон».
«Це національний людський фактор. Ми хочемо прискорити цей процес через Східне партнерство й серію Угод про асоціацію та зону вільної торгівлі. І як я бачу, за кілька років після старту програми деякі країни досягли більшого прогресу, тоді як інші були повільні», – відзначив він.
Європарламентар наголосив, що ЄС бачив Україну піонером, лідером регіону.
«Однак сьогодні видається, що вона втратила свої позиції, і Вірменія, Грузія та Молдова мають більші шанси на підписання Угоди про асоціацію у Вільнюсі. Але ситуація може змінитися. М’яч на українському полі. Якщо люди у вашій країні вважають, що цей курс (зближення з Європою. – Ред.) відповідає їхнім бажанням, вони повинні про це заявити владі, а опозиції слід голосно висловити цю волю демократичним способом у парламенті, і якщо Верховна Рада блокуватиме це, вони можуть організувати мирні демонстрації на Майдані», – резюмував Саріуш-Вольський.
Інтерв’ю з віце-президентом Європейської народної партії Яцеком Саріушем-Вольським читайте у №17-18 «Українського тижня».