У Держпідприємництві звертають увагу, що згідно з інформацією офіційних видань, останнім часом набули поширення випадки торгівлі копіями сторінок паспортів громадян України, що використовуються для вчинення шахрайських правопорушень, зазвичай, для оформлення кредитів або ж реєстрації фірм.
У відомстві також зауважили, що працівники обмінних пунктів, роблять копії сторінок паспорту незалежно від суми валютної операції, керуючись інструкцією, затвердженою постановою правління НБУ від 12.12.2002, а не роз’ясненнями листа Національного банку від 04.02.2013. «Варто зауважити, що в разі обміну валют на суму, що перевищує 50 тис. гривень, завжди робляться ще й ксерокопії облікових карток громадян (ідентифікаційних кодів)» – йдеться у повідомленні.
«Важко уявити, з якою економічно виправданою метою все це запроваджено, крім залякування громадян, що їхні персональні дані та копії документів будуть використані шахраями», – заявили у відомстві.
Нагадаємо, 23 вересня 2011 року набула чинності постанова Національного банку, який на той час очолював Сергій Арбузов, що зобов'язала банки фіксувати прізвище, ім'я, по батькові особи, що здійснює операцію з обміну валюти, у довідках і квитанціях.
Національний банк пояснив введення вимоги про пред'явлення фізичними особами паспортів під час валютообмінних операцій виконанням рекомендацій Міжнародної організації з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей, отриманих злочинним шляхом (FATF).
Водночас, більшість економістів сходяться на думці, що контроль НБУ за валютними операціями лише зажене цю галузь «у тінь». При цьому можуть виникнути технічні проблеми, які унеможливлять моніторинг, а відповідно і контроль, за обмінними операціями з боку НБУ.
Читайте також: Скандальні ініціативи "молоді" Януковича: "паспортизація", податок на валюту та фінансова поліція