НОВИНИ

Скандальні ініціативи "молоді" Януковича: "паспортизація", податок на валюту та фінансова поліція

"Молода команда" українського уряду з кінця 2010 року впроваджує власні методи реформування економіки країни. Тиждень.ua зібрав основні з них.

Однією з перших скандальних ініціатив команди, наближеної до Сім'ї президента, було запровадження так званої паспортизації валюто-обмінних оперцій в банках. Зокрема, Нацбанк, який тоді очолював Сергій Арбузов, зобов'язав банки з 23 вересня 2011 здійснювати ці операції з фізичними особами на суму до 50 тис. грн при пред'явленні документа, що посвідчує особу.

Нацбанк пояснив введення цієї вимоги виконанням рекомендацій Міжнародної організації з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей, отриманих злочинним шляхом. Водночас, більшість економістів сходяться на думці, що контроль НБУ за валютними операціями лише зажене цю галузь «у тінь». При цьому можуть виникнути технічні проблеми, які унеможливлять моніторинг, а відповідно і контроль, за обмінними операціями з боку НБУ.

У листопаді минулого року Нацбанк увів обов'язковий продаж юридичними особами-резидентами 50% валютної виручки, одержуваної від продажу товарів за зовнішньоекономічними договорами. Пізніше Арбузов обіцяв, що НБУ може скасувати цю ініціативу.

Нацбанк також ввів обов'язковий продаж переказів фізособам з-за кордону в іноземній валюті на суму понад 150 тис. гривень на місяць.

Крім цього, Нацбанк отримав право запроваджувати на строк до 6 місяців вимогу щодо обов'язкового продажу частини валютної виручки, що надходить в Україну на користь резидентів. А також іноземні інвестори втратили можливість зараховувати ввезену ними готівкову валюту на інвестиційні рахунки в українських банках, натомість у них залишається право відкривати інвестиційні рахунки та поповнювати їх безготівковим способом за кордону. Експерти зазначали, що ця ініціатива Нацбанку "вдарить" по дрібних інвесторах.

Значного розголосу в Україні набула ініціатива про введення так званого валютного податку. Зокрема, 19 листопада депутат Верховної Ради, голова комітету з питань фінансів, банківської справи, податкової та митної політики Віталій Хомутиннік запропонував парламенту ввести збір до ПФ з продажу фізособами готівкової валюти у розмірі 15% від суми угоди. Наступного дня він відкликав цей законопроект для доопрацювання.

На початку грудня депутат Верховної Ради Валерій Шаманов (позафракційний) запропонував парламенту ввести збір до Пенсійного фонду з продажу фізичними особами готівкової іноземної валюти у розмірі 10% від суми угоди.

До речі, Сергій Арбузов підтримував ініціативу про введення 15% збору з валюто-обмінних операцій і вважав за необхідне прийняття Верховною Радою цього законопроекту. Він підкреслив, що основним позитивом такого документа є введення заходів щодо недопущення спекуляцій на валютному ринку. Натомість прем'єр Микола Азаров не підтримував цю ініціативу.

Пізніше глава комітету НБУ з протидії недобросовісним валютних операцій Юрій Горшков повідомив, що НБУ виступає за збільшення перехідного періоду введення збору в Пенсійний фонд з продажу фізичними особами інвалюти з 2 до 3 місяців.

Показово, що  24 грудня 2012 року Віктор Янукович створив Міністерство доходів і зборів,  реорганізувавши Державну податкову службу України та Державну митну службу України. Міністерство очолив Олексадр Клименко, що до цього очолював Державну податкову службу. Водночас Сергій Арбузов був призначений першим віце-прем'єром, у повноваження якого увішло курування новоствореного міністерства, як і Міністерства фінансів.

Першочерговим завданням нового міністерства його очільник назвав підвищення ефективності системи протидії тіньовому сектору економіки. Клименко також додав, що у розпорядженні міністерства є ефективні інструменти для посилення боротьби із контрабандою та податковими ямами. На його думку, це об'єднання (Податкової та Митної служб) - це ще один крок назустріч бізнесу.

Клименко також обіцяв, що нове міністерство повинно стати повноцінним регулятором інвестиційного клімату.

У січні Арбузов заявив, що уряд має намір створити Державний банк розвитку для активізації кредитування економіки комерційними банками. "Це буде банк першого рівня, який надає ресурси комерційним банкам, щоб ті видавали довгострокові кредити на модернізацію", - зазначив він. На думку експертів, цей банк швидше за все здійснюватиме фінансування певних держпроектів.

Арбузов також анонсував, що уряд планує внести до Верховної ради законопроекти про зниження ставки єдиного соціального внеску до 15% і розширення шкали прогресивного податку на доходи фізосіб із зниженням мінімальної ставки до 10%. За його словами, в якості джерел компенсації недонадходжень розглядається ревізія неефективних податкових пільг, здійснення більш щільного контролю над трансфертним ціноутворенням.

Ще одна ініціатива "молодої команди", що за інформацією газети «Коммерсанть-Украина» належить Сергію Арбузову - це створення Служби фінансових розслідувань, котрій хочуть надати спеціальний статус та багато повноважень. Зокрема, у будь-який час доби поліцейські зможуть безперешкодно входити на територію і в приміщення підприємств, вилучати документи, опечатувати каси тощо на термін не більше 24 годин. Вони можуть застосовувати "заходи фізичного впливу, спецзасоби і вогнепальну зброю". 

Серйозні зауваження до цієї ініціативи є практично у всіх міністерств, а бізнес попереджає, що новий орган зробить неможливим ведення успішної господарської діяльності в Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.