Від початку АТО у дезертирстві звинуватили щонайменше три батальйони

10 Жовтня 2014, 14:02

51-ша та перехід кордону

Наприкінці липня відбувся перший гучний скандал, пов’язаний із дезертирством.

Так, низка російських ЗМІ повідомила, що 25 липня близько півсотні українських військових з 51-ї бригади (які перебували в оточенні неподалік Червонопартизанська) перетнули кордон між Україною та Росією і перейшли на бік РФ.

Водночас, українські ЗМІ повідомили, що понад 40 бійців 51-ї були змушені перейти на територію сусідньої держави, уникаючи постійних обстрілів за умов відсутності підтримки з боку керівництва сил антитерористичної операції.

Зазначалося, що українські бійці на російській території потрапили в полон.

29 липня журналіст Роман Бочкала повідомив, що військовослужбовців 51-ї бригади повертають в Україну. За його інформацією, 41 людину доставили до військової частини на Запоріжжі, де вже перебували бійці 24-ї бригади, яких також підозрювали у дезертирстві.

Вже 1 серпня у Запоріжжі почали розгляд клопотання військової прокуратури про винесення запобіжного заходу щодо тримання під вартою 16 військовослужбовців 51 бригади.

Громадські організації заявили про свою готовність  взяти на поруки підозрюваних військовослужбовців у разі прийняття судом рішення про винесення їм запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Серед підозрюваних були представники Волинської, Закарпатської, Київської, Кіровоградської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей.

2 серпня суд відпустив на поруки шістьох військовослужбовців 51-ї бригади. 4 серпня на поруки відпустили ще 17 бійців.

Наразі судовий розгляд справи триває.

"Прикарпаття" та Іловайський котел

Ще одна гучна справа щодо дезертирства пов’язана із батальйоном «Прикарпаття», який мав прикривати військових в Іловайську.

28 серпня ЗМІ повідомили, що батальйон, у повному складі (400 людей) залишив зону АТО і відправився додому на військовій техніці, прихопивши із собою озброєння.

Військових зупинили біля міста Знам’янка Кіровоградської області, до них на переговори приїхав особисто командувач сухопутних військ Анатолій Пушняков та перший заступник генпрокурора Микола Голомша.

Чиновники вимагали у бійців здати озброєння, а ті, у свою чергу, наполягали, що віддадуть його лише за місцем отримання. В результаті вони погодилися віддати важку зброю, а стрілецьке озброєння залишили при собі.

Самі бійці батальйону наполягали, що "побували у пеклі", зазнавши важких артобстрілів з боку росіян. Вони також запевнили, що прямують лише на ротацію та перегрупування, оскільки провели у зоні АТО два місяці

Інцидентом зайнялася військова прокуратура.

Згодом івано-франківський обласний військовий комісар полковник Ігор Павлюк заявив, що бійці батальйону територіальної оборони «Прикарпаття» отримали від вищого командування офіційну відпустку до 3 вересня. 

2 вересня заступник секретаря РНБО Олександр Литвиненко в офіційному листі голові Івано-Франківської ОДА повідомив, що батальйон вивели з Донбасу для «відновлення боєздатності».

Вже 4 вересня суд за поданням Військової прокуратури Південного регіону арештував командира батальйону "Прикарпаття" Віталія Комара.

Йому оголосили підозру про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 409 (відмова від несення обов’язків військової служби у бойовій обстановці), ч. 1 ст. 426 бездіяльність військової влади) та ч. 2 ст. 402 (непокора) Кримінального кодексу.

8 вересня комбата звільнили під заставу у 60 тис. грн..

7 жовтня заступник генпрокурора – головний військовий прокурор Анатолій Матіос – заявив, що 5-й батальйон територіальної оборони "Прикарпаття" став першопричиною серії подій, які спричинили іловайський котел. Зокрема, за словами Матіоса, бійці своїм відступом відкрили фланг силовиків, які на той час перебували в Іловайську.

Крім того, у дезертирстві звинуватили бійців 24-ї механізованої бригади. Повідомляється, що в ніч з 3 на 4 вересня під Дмитрівкою, коли військових почали обстрілювати "Гради", вони без наказу керівництва відступили з місця дислокації. Вони зазначили, що після відступу їх позиції фактично «зрівняли із землею». У Харкові військові дали пояснення військовій прокуратурі, здали зброю і відправилися до Львова.

"Київ-2" та загони МВС

10 жовтня голова Луганської ОДА Геннадій Москаль заявив про дезертирство двох загонів МВС та частини батальйону «Київ-2».

«Водночас, зведені загони УМВС із Полтавської та Сумської областей, а також батальйон МВС «Київ-2», яких раніше прикомандирували до батальйону «Київська Русь» поблизу Чорнухіного, просто втекли звідси, пояснивши, що вони буцімто підпорядковуються МВС, а не Міноборони. Хтось витримав тиждень, а хтось втік і через добу, залишивши рації та інше спорядження», – повідомляє прес-служба голови ОДА.

У зв’язку з цим Москаль звернувся до генпрокурора Віталія Яреми з проханням дати правову оцінку діям цих «правоохоронців» і притягнути їх до відповідальності.

Водночас, Командир батальйону "Київ-2" Богдан Войцеховський заперечив заяву Москаля про вихід загонів із зони АТО. Про це він заявив по телефону в прямому ефірі телеканалу "112".

При цьому він лише підтвердив, що батальйон вийшов з села Чорнухине.

"У нас все за планом. Так, ми відійшли з селища Чорнухине, в якому ми перебували рівно три тижні … але із зони АТО ми не виходили", – заявив він.

"Ми вийшли до себе на базу, переформатувалися, отримали додаткове важке озброєння, яке нарешті зволила нам виділити Міністерство оборони … Ми перебуваємо в зоні АТО вже більше двох місяців", – додав Войцеховський.

У свою чергу радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко підтвердив, що інформація Москаля про дезертирство батальйонів МВС в Попаснянському районі Луганської області не відповідає дійсності.

Як відомо, військова прокуратура підозрює у дезертирстві понад 3 тисячі солдатів, наразі вже відкрито 222 кримінальні провадження.

Також військова прокуратура повідомила, що наразі розслідуються 56 кримінальних проваджень за фактом ухиляння від військової служби.

Крім того, більше 500 військовим оголошено підозру і обрано запобіжні заходи, серед них щодо 32 осіб – арешт.