На українських місцях пам'яті в Польщі впродовж 2014-2017 років відбулося 15 актів вандалізму. Про це заявив директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.
«З 2014 до 2017 там відбулося 15 актів вандалізму на українських місцях пам‘яті, в тому числі — на могилах. Їх виконавцями були спочатку невідомі вандали, потім відповідальність за частину знищень взяли на себе деякі громадські об‘єднання. Попри це, правоохоронні органи Польщі не виявили винуватців, пам‘ятників не відновили, влада не засудила вандалізму»,- розповів В'ятрович.
За його словами, в 2017 році сталося чотири акти плюндрування польських пам‘ятників в Україні.
«Усіх їх засудили як представники влади, так і громадсько-політичних сил (включно з націоналістичними). Врешті всі чотири місця (в тому числі нелегалізовані) відновлено зусиллями української сторони. Відтак на переговорах про легалізацію пам‘ятників українська сторона висуває вимогу симетричного відновлення українських пам‘ятників. Цього не відбувається», – наголосив директор Українського інституту національної пам’яті.
Він також нагадав про ситуацію зі знищенням пам’ятника в Грушовичах.
«Напередодні відзначення 70 роковин акції «Вісла» з трансляцією в прямому ефірі знищують український пам‘ятник на цвинтарі у Грушовичах. Акт вандалізму — в тому числі і над державним гербом України — схвалили в заявах польські Міністерство культури та Інститут національної пам’яті. У відповідь українська сторона оголошує про призупинення підготовки легалізації польських пам‘ятників та пошуково-ексгумаційних робіт на українській території. З того часу жоден український пам‘ятник у Польщі не зазнав вандалізму, а в переговорах додався ще один пункт з українського боку — відновлення пам‘ятника у Грушовичах… Тим часом пам‘ятник у Грушовичах повністю знищують – подрібнюють камінь і використовують його для замощування дороги», – розповів В'ятрович.
Нагадаємо, 16 лютого у Варшаві відбулася зустріч віце-прем'єр-міністрів України та Польщі Павла Розенка та Петра Глінського, на якій обговорювали скандальний закон про Інститут національної пам'яті Польщі. Однак 17 лютого канцелярія президента Польщі поширила заяву, що польська сторона глибоко розчарована результатами переговорів. Причиною нібито стала відсутність рішення української сторони щодо основного питання скасування заборони польських ексгумацій на території України.
У МЗС України відреагували на заяву, назвавши її необґрунтованою.