Весняна повінь загрожує Києву екологічною катастрофою

20 Лютого 2013, 09:21

«Як тільки почнеться інтенсивне танення снігу, будуть утворюватися численні струмочки, які потягнуть ґрунт з дамб. Якщо розмив дамби досягне чотирьох-п'яти метрів, утвориться суцільний потік, висотою у два метри, який знесе все», – розповів він, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Бортницька станція аерації – єдина система з очищення стічних вод Києва та кількох міст Київської області. Її перший блок був побудований ще 1964 року. Для мулу, який утворюється під час очищення, виділено три поля на 272 га. Поле № 3 законсервовано і не функціонує. До 1985 року перероблені залишки використовувалися як добриво, що давало змогу звільняти резервуари. Але після заборони використовувати цей мул всі відходи перенаправляються на два поля, які розраховані на 3 млн кубометрів мулу. Зараз на них розташовані близько 10 млн кубометрів і щодня скидаються ще близько 12 тис. кубометрів. Цей обсяг стримують насипні дамби.

Бражник зазначив, що зараз рівень мулу складає два-три метри над землею.

За його словами, у разі руйнування греблі, залишки не потраплять у Дніпро, оскільки до річки 12 км.

«Але вони потраплять в села Щасливе та Бортничі, які розташовані поруч. А відстань від поля № 2 до найближчого населеного пункту взагалі 900 метрів», – наголосив він.

Керівник станції повідомив, що з 2007 року проводиться реконструкція мулових полів загальною вартістю 241,6 млн грн, яка буде завершена 2015 року. Зараз вона профінансована майже на 133 млн грн.

«Якщо ми й далі будемо так їх підсипати і фінансувати, то все виллється набагато раніше 2015 року. Тому ми просимо терміново виділити близько 6 млн грн, щоб засипати наявні промиви, поки тримається мороз», – заявив він.

Своєю чергою, голова постійної комісії Київради з питань екологічної політики Денис Москаль (фракція «Республіка Київ») зазначив, що на засідання Київської міської ради 21 лютого винесуть проекти рішень про природоохоронну діяльність.

«Одне з них стосується підсипання дамб мулових полів. Його ухвалення допоможе виділити 20 млн грн з природоохоронного фонду», – запевнив він.

Нагадаємо, що 8 лютого під час засідання Київради громадські активісти піднесли голові КМДА Олександрові Попову пакет з мулом з полів-відстійників БСА, попереджаючи про загрозу екологічної катастрофи.

«У цьому році ми інвестуємо декілька сотень мільйонів гривень у реконструкцію», – пообіцяв Попов.

«Зараз проводимо активну роботу, щоб визначити джерела фінансування такого проекту», – додав він.

Бражник підтвердив розробку проекту реконструкції БСА, яка, за попередніми оцінками, обійдеться приблизно у € 0,5 млрд.

«Таких грошей немає ні в місті, ні в державі. Київводоканал почав роботу зі Світовим банком та урядом Японії. Але нам потрібно шукати власні кошти», – зауважив він.