Версії
Зникнення російського лідера породило величезну кількість чуток. Серед основних – у Путіна важка форма грипу, який зараз лютує в Москві, або він переніс інсульт, або хворий на рак, або таємно виїхав до Швейцарії, де його подруга, – російська гімнастка Аліна Кабаєва – народила доньку. Разом з тим, дехто вбачав в цій ситуації змову проти Путіна на подальше відсторонення його від влади.
Хвороба стала першим поясненням відсутності російського лідера. Зокрема, ЗМІ цитували неназваного казахстанського чиновника, який начебто заявляв, що Путін скасував візит до Астани через хворобу. Речник президента РФ Дмітрій Пєсков офіційно цю заяву спростував, заявивши, що Путін працює, як і звичайно, і має низку неофіційних зустрічей. Разом з тим російські телеканали та президентський сайт публікували фото та відео зустрічей президента, однак, як з’ясувалося, їх зробили ще до зникнення.
Також наприкінці минулого тижня опозиційний російський телеканал «Дождь», посилаючись на анонімне джерело, повідомив, що у Путіна – грип, і він перебував у своїй офіційній резиденції на озері Валдай в Новгородській області. В прес-службі Кремля коментувати цю інформацію відмовилися.
Швейцарське видання Blick повідомило про те, що нібито в минулому успішна гімнастка, а нині очільниця державної медіа-компанії Аліна Кабаєва народила доньку в престижній клініці Santa Anna di Sorgenoв місті Тічино. Крім того, видання Neue Zürcher Zeitung повідомило, що колишню спортсменку дійсно бачили в Лугано – найбільшому італомовному місті Швейцарії. ЗМІ припускали, що російський лідер, якому давно приписують роман з екс-чемпіонкою, таємно виїхав до Швейцарії, щоб побачити новонароджену дитину та її матір.
Видання The Guardian нагадало, що у 2010 році Путін з'явився на прес-конференції в Україні з товстим шаром гриму, яким, здавалося, намагалися приховати синці навколо лівого ока.
«Після цього Пєсков заявив, що його (Путіна – Ред.) незвичайний зовнішній вигляд пов’язаний з поганим освітленням, але багато хто вважає, що це було результатом невдалої ін'єкції ботоксу. Російські ЗМІ з посиланням на пластичних хірургів, стверджують, що Путін, ймовірно, робив ін'єкції ботоксу й інші операції на обличчі, яке за останні роки стало напрочуд гладким», – йдеться у публікації.
Крім того, колишній радник Путіна Андрєй Ілларіонов у своєму блозі написав, що зникнення президента РФ пов’язане з переворотом у Кремлі, ініційованим високопосадовцями силових структур за підтримки РПЦ. За його словами, про це свідчать тиск на соратника Путіна Рамзана Кадирова та чутки про відставку глави Роснєфті Ігоря Сєчіна та очільника МВС РФ Владіміра Колокольцева. Ілларіонов стверджував, що таким чином ініціатори змови намагалися позбавити Путіна силової і фінансової опори.
«Скасування його (Путіна – ред.) візиту в Казахстан і активні вкиди в суспільний простір інформації про його «хвороби» змушують задуматися про те, де він наразі фізично перебуває і в якому саме стані», – пише Ілларіонов, додавши, що, якщо його аналіз вірний, то найближчим часом стане відомо про відставку прем’єра Дмітрія Мєдвєдєва.
«Після чого громадськість, вочевидь, проінформують про те, що національний лідер (Путін – Ред.) потребує заслуженого відпочинку», – йдеться в публікації.
Ілларіонов стверджував, що ще одним підтвердженням його версії може бути смілива заява одного з російських опозиціонерів – Міхаіла Ходорковского, про те, що після вбивства Боріса Нємцова Путін недовго залишатиметься при владі. Колишній радник президента РФ також додав, що екс-мільярдер може бути причетним до змови.
Російський опозиціонер Гаррі Каспаров, який наразі проживає в США, заявив, що зникнення Путіна не можна списати на незначну хворобу або травму.
«Ніхто не знає, що відбувається з Путіним. Можливо, нічого. Але, схоже, це не якась звичайна причина… Він не зникає просто так. Путін – пихатий і вважає, що його імідж фізично сильної людини дуже важливий у Росії, тож навіть незначна хвороба або травма не можуть бути причиною його зникнення. Це, звичайно, припущення, але, здається, щось відбувається за лаштунками. Напруженість між групами його прихильників, швидше за все, зросла в результаті вбивства Нємцова», – написав Каспаров у Twitter.
«Найголовніше, що відсутність Путіна показує крихкість одноосібної диктатури – найбільш небезпечної форми правління. Путін знищив громадянське суспільство, всю опозицію, і поступово прибрав всіх своїх конкурентів. Типовий метод диктатора – шантажувати хаосом в разі його падіння», – додав опозиціонер.
Реакція ЗМІ
Британське видання The Economist порівняло зникнення Путіна зі зникненням Івана Грозного, який часто використовував втечі для тиску на бояр. У статті наголошують, що для російських керманичів така практика була достатньо продуктивною, адже основним аргументом було те, що без однієї людини – царя – держави просто не існуватиме.
«Що спільного це має з раптовим зникненням Путіна? Можливо, нічого. Можливо Путін дійсно був хворий… У той же час було б корисно згадати, що якщо самодержець зникає, це не завжди є ознакою слабкості. Як і багато аналітики відзначають, зникнення Путіна має нагадати росіянам про надзвичайну залежність уряду від нього. Путін, здоровий і неушкоджений, не заперечуватиме такому нагадуванню», – зазначили у статті.
Видання The New York Times припустило, що однією з версій зникнення Путіна є намір відвернути увагу від економічних негараздів, які наразі спіткали Росію. Крім того, у публікації нагадали, що раніше лідер РФ вже зникав під час складних для країни періодів.
«На початку свого президентства Путін ганебно випав з поля зору, коли у 2000 році затонув підводний човен «Курськ», і два роки потому – коли терористи захопили московський театр із кількома сотнями заручників. Однак після цих двох криз, які породили питання про його лідерські якості, він був дуже публічним», – стверджує видання.
Видання The Washington Post стверджує, що немає нічого дивного в тому, що Кремль не розголошував причину відсутності президента РФ, адже таку практику застосовували в СРСР. Зокрема, громадськість не отримувала інформації про стан здоров’я лідерів і не одразу дізнавалася про їх смерть. Наприклад, за час каденції попередника Путіна – Боріса Єльцина – алкоголізм та поганий стан здоров’я президента також спричиняли зникнення без пояснень.
«Путін, звичайно, не Єльцин – він має чорний пояс з дзюдо і, як відомо, дуже піклуються про своє здоров'я, – але багато росіян тепер припускають, що держава буде брехати про здоров'я своїх лідерів», – йдеться у публікації.
Крім того, журналістка Юлія Іоффе у статті для The Washington Post наголосила, що офіційний Кремль не міг пояснити причину відсутності лідера країни у випадку, якщо б Путін дійсно захворів.
«По-перше, мужні чоловіки не хворіють. Ретельно створений імідж Путіна не передбачає демонстрації слабкості, що має вирішальне значення у висококонкурентній Росії», – стверджує Іоффе.
«Друга проблема полягає в тому, що ніхто не повірить Пєскову. Грип стане мемом, і люди вважатимуть цю заяву загадкою, висловлюючи здогади про таємну смерть Путіна, інсульт або пухлину. Це тому, що Кремль вдавався до неправдивих повідомлень раніше», – пояснила журналістка.
Російський письменник Віктор Шендерович зазначив, що глава держави є передусім найманим працівником і не може зникнути без пояснення.
«У штаті Огайо, де я зараз перебуваю, як і в інших штатах цієї країни, життя людей абсолютно не залежить від стану здоров'я їхнього президента … Він, однак, не може зникнути з поля зору народу – просто тому, що він цьому народу не цар, а найманий менеджер, і зникнення цього менеджера в його робочий час означає прогул з подальшим звільненням», – написав Шендерович у Facebook.
«І я не думаю, а знаю, що в січні 2017 цього менеджера не буде на його керівному місці в жодному. Причому що цікаво: він піде геть, а з Америкою нічого не трапиться (саме тому, до речі, і не станеться)», – додав письменник.