«Все, що перевищує 170 гривень за оформлення паспорту – незаконні побори Державної міграційної служби України (ДМС)», – йдеться у повідомленні.
Активісти кампанії «Стоп свавіллю в паспортних столах!» запоріжці Ігор Блюменталь та Руслан Жиров у судових баталіях дійшли до Вищого адміністративного суду. Однак, рішення касаційних судів у двох ідентичних справах мали різний результат.
У рішенні від 5 червня 2013 року суд підтвердив єдину законну вартість закордонного паспорта в сумі 170 гривень. А у рішенні від 17 версня судді стали на бік ДМС, яка безпідставно вимагає з громадян додаткові 87,15 гривень за невідомі платні послуги та 120 гривень за бланк паспорта, який є власністю держави.
Остаточну крапку у роз’ясненні норм законодавства поставив Верховний суд України. Єдиним обов’язковим платежем при оформленні закордонного паспорта за 30 календарних днів є державне мито на суму 170 гривень.
«Рішення ВСУ є обов’язковим для застосування усіма органами влади. Відтак, з 3 грудня кожен службовець ДМС, який зобов’язує громадянина сплачувати додаткові кошти щонайменше вчиняє кримінальне правопорушення згідно ст. 364 – Зловживання владою або службовим становищем, та ст. 382 – Невиконання рішення суду, Кримінального кодексу України», – пояснив демальянсівець Іван Фурлет.
Кожен громадянин, який бажає отримати закордонний паспорт, повинен подати лише наступні документи (п. 10 Правил затв. ПКМУ №231): квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати; заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.
«Усі, хто стикається із відмовою у прийнятті документів службовцями ДМС та примушуванням до сплати додаткових платежів, можуть подати відповідну заяву про вчинення злочину, зразок якої доступний тут: http://bit.ly/povid_pro_zlochyn_DMS», – йдеться у повідомленні.
Також, активісти партії вимагають притягнути до відповідальності винних у перетворенні реалізації конституційного права українців на багатомільйонний чиновницький бізнес.
Нагадаємо, у серпні Антимонопольний комітет рекомендував Державній міграційній службі вжити заходів щодо недопущення нав’язування громадянам необов’язкових платних послуг під час отримання закордонних паспортів. Про це повідомили в АМКУ.
В АМКУ пояснили свою вимогу скаргами на надання адміністративних послуг з оформлення та видачі паспортів для виїзду за кордон.