Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія) на своєму засіданні в суботу, 11 червня, ухвалила рішення щодо законодавчої норми, яка дозволяє партіям змінювати партійні списки вже після виборів і таким чином позбавлятися від окремих кандидатів у депутати. Про це повідомило видання «Європейська правда» з посиланням на норми документу, який воно отримало для ознайомлення.
«У відповідності зі своїми попередніми коментарями щодо Конституції, Венеціанська комісія вважає, що надання партіям таких повноважень суперечить міжнародним стандартам і де-факто позбавляє громадян (електорат) зробленого ними вибору, бо партія сама вибирає хто з учасників списку повинен бути обраний. Право партій прибирати кандидатів зі свого списку після того, як вибори вже відбулися… має бути переглянуто і приведено у відповідність до європейських стандартів», – йдеться у висновках комісії.
Необхідно зазначити, що висновки Венеціанської комісії не є юридично зобов'язуючими для України, однак у випадку, якщо Київ їх проігнорує, це викличе претензії з боку західних партнерів.
Нагадаємо, парламент України підтримав законопроект №3700 нардепа Олега Ляшка, який передбачає дозвіл партіям виключати кандидатів у народні депутати України з виборчого списку в багатомандатному окрузі після оголошення результатів виборів і до прийняття рішення Центральної виборчої комісії про визнання їх обраними.
Цей закон отримав широке засудження в суспільстві й отримав назву закону про "партійну диктатуру", Комітет виборців України назвав спробу узаконити зміну результатів виборів партіями узурпацією державної влади та закликав президента ветувати законопроект. Проте 25 лютого президент Петро Порошенко підписав закон.
Після цього КВУ закликав визнати неконституційним закон про «партійну диктатуру». ПАРЄ також розкритикувала закон.
Також нагадаємо, 25 березня на підставі ном закону партійний з'їзд «Блоку Петра Порошенка Солідарність» прийняв рішення про дострокове припинення депутатських повноважень парламентарів Миколи Томенка та Єгора Фірсова, які раніше покинули лави однойменної фракції.