Вбивство Захарченка. Що вдалося з’ясувати про загибель ватажка бойовиків ОРДО

3 Вересня 2018, 16:46

У окупованому Донецьку 31 серпня унаслідок вибуху в кафе "Сєпар" загинув ватажок бойовиків самопроголошеної "Донецької народної республіки" Олександр Захарченко. Водночас так званий "міністр податків і доходів "ДНР" Олександр Тимофєєв (позивний "Ташкент") отримав значні поранення.

 

У зв'язку з цим у ОРДО оголосили надзвичайний стан та почали масово затримувати людей за звинуваченням у нібито причетності до вбивства.

 

Своєю чергою, українські спецслужби переконані, що ліквідація глави донецьких терористів пов'язана з "розборками на комерційній основі" у середовищі бойовиків або з спецслужбами РФ.  

 

Тиждень.ua зібрав інформацію, яку вдалося з'ясувати про загибель ватажка бойовиків ОРДО.

 

 


 

Вбивство Захарченка

 

У окупованому Донецьку 31 серпня прогримів вибух у кафе "Сєпар", унаслідок якого ватажок бойовиків так званої "ДНР" Олександр Захарченко отримав смертельні поранення. Згодом стало відомо, що вибуховий пристрій, потужність якого наразі оцінюється в 800 г в тротиловому еквіваленті, був закладений у лампу.  

 

 

 

У результаті вибуху також загинув охоронець ватажка терористів ОРДО – В'ячеслав Доценко (позивний "Славян"), а Олександр Тимофєєв (позивний "Ташкент"), так званий "міністр податків і доходів" псевдореспубліки, отримав значні поранення. Загалом, за різними даними, поранення отримали від дев'яти до 12 осіб.

 

 

Фото: В'ячеслав Доценко 

 

Фото: Олександр Тимофєєв
 

Захарченка поховали 2 вересня на кладовищі "Донецьке море". За даними ЗМІ, у ОРДО організували приїзд працівників бюджетних організацій і студентів на похорон. Крім того, на похорон Захарченка пропонувало з'явитися й керівництво місцевих вишів і підприємств, також було організовано підвезення з найближчих міст до місця прощання з ним.

 

 

 


 

Ситуація в ОРДО

 

У окупованих районах Донецької області 31 серпня оголосили надзвичайний стан та триденну жалобу через вбивство ватажка бойовиків Захарченка. Водночас окупанти закрили всі блокпости, тобто заблокували виїзд за межі "підконтрольних" "ДНР" районів.

 

 

Своєю чергою, у Державній прикордонній службі України станом на 1 вересня повідомили про відсутність руху осіб та транспорту з боку окупованих територій Донбасу. Крім того, представник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Донецькій і Луганській областях Павло Лисянський заявив, що не випускають з "ДНР" й у Росію та "ЛНР".

 

У Донецьку також було введено додаткові заходи безпеки, а на вулицях з'явилися бронетранспортери.

 

Так, після звістки про смерть Захарченка бойовики почали масово затримувати людей на вулицях Донецька. Окупанти переконані в нібито причетності українських диверсійно-розвідувальних груп до інциденту. Зокрема, за звинуваченнями в причетності до вбивства Захарченка затримано 14 осіб, четверо з яких вже нібито зізналися в співпраці з Україною. В українського омбудсмена наголосили, що відповідні свідчення терористи вибивали, а родичів і адвокатів затриманих не допускають у СІЗО Донецька.

 


 

Позиція РФ

 

Міністерство закордонних справ РФ очікувано звинуватило Україну у вбивстві ватажка бойовиків ОРДО. За словами представник відомства Марії Захарової, у них нібито є "підстави" вважати, що за вбивством стоїть "київський режим".

 

Водночас глава МЗС Сєргєй Лавров зазначив, що після загибелі Захарченка зустріч лідерів "нормандського формату" найближчим часом неможлива. Він назвав відповідний інцидент "провокацією України, спрямованою на зрив Мінських домовленостей".

 

Своєю чергою, президент Росії Владімір Путін висловив співчуття у зв'язку з загибеллю ватажка терористів "ДНР". Він також розраховує, що організатори і виконавці убивства "понесуть заслужене покарання".

 

За фактом вбивства бойовика Слідчий комітет РФ порушив кримінальну справу за статтею КК РФ "Акт міжнародного тероризму, який спричинив заподіяння смерті людині".

 


 

Позиція України

 

У Міністерстві закордонних справ України, своєю чергою, прокоментували заяву російського зовнішньополітичного відомства щодо причетності України до вбивства ватажка бойовиків у Донецьку.

 

"Мегаблискавична реакція МЗС РФ на вбивство Захарченка свідчить, як мінімум, про спроби РФ прикрити маріонеток, яких вона підтримує і фінансує", – йдеться в повідомленні.

 

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов також відреагував на вбивство ватажка окупантів "ДНР".

 

"У терористів, окупантів і їхніх маріонеток завжди один кінець – ганебне небуття. На окупованому Донбасі сформувалася вибухова кримінальна суміш з гопників, злодіїв, гвалтівників, найманців, російських спецслужб і російських військових", – зазначив Турчинов.

 

Воднчоас уповноважена президента з врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко переконана, що вбивство ватажка самопроголошеної "ДНР" не вплине на процес обміну заручників на Донбасі.

 

"Москва і Кремль зачищають своїх маріонеток, які забагато знають. Питання звільнення заручників залежить виключно від Кремля. Зачистка своїх маріонеток не вплине на цей процес", – зауважила вона.

 

Крім того, генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що закриє кримінальне провадження проти Захарченка. За його словами, "я думаю, ми зробимо це швидко і з відчуттям, що покарання знайшло злочинця".  Луценко додав, що не підтримує "розмов про емпатію та загальнолюдські цінності" стосовно лідера донецьких бойовиків.

 

 


 

Версії щодо вбивства ватажка бойовиків ОРДО

 

Служба безпеки України повідомила, що Захарченка вбили через "кримінальні розборки" у середовищі бойовиків або ліквідували російські спецслужби.  

 

"У нас є підстави вважати, що смерть Захарченка може бути результатом внутрішніх кримінальних конфліктів у середовищі бойовиків, насамперед пов'язаних із перерозподілом бізнесу, віджатого протягом 2014-2018 рр. Але ми не виключаємо і спроби російських спецслужб також усунути одіозну фігуру, яка, у нас є інформація, заважала росіянам і на сьогодні стала зайвою", – підкреслив керівник апарату глави СБУ Ігор Гуськов.

 

Голова спецслужби Василь Грицак згодом озвучив кілька версій щодо причин загибелі голови "ДНР". Зокрема, на його думку, проходить "методична зачистка всіх тих, хто в 2014 році сприяв введенню російських терористичних військ на Донбас, хто сприяв створенню псевдонародних республік".

 

Водночас Грицак назвав другу версію вбивства Захарченка – це "розборки на комерційній основі".

 

Крім того, за даними деяких ЗМІ, Захарченко не був ціллю вибуху, зазначається, що швидше за все планувалася ліквідація "міністра доходів ДНР" Олександра Тимофєєва. За даними медіа, Захарченко збирався покинути пост ватажка псевдореспубліки вже у вересні.

 


 

Хто замінив Захарченка на "посаді" ватажка окупантів "ДНР"?

 

Після ліквідації Олександра Захарченка його місце зайняв Дмітрій Трапєзніков, він став так званим "виконувачем обов'язків голови "ДНР". Раніше Трапєзніков був так званим "заступником голови Ради міністрів "ДНР".

 

 

За наявною в мережі інформацією, він народився 12 квітня 1981 року в місті Краснодар (РФ), у 1982 році разом з сім'єю переїхав до Донецька. З 2001 по 2005 рік працював менеджером футбольного клубу "Шахтар", а саме: керував фан-рухом. Також у 2004 році Трапєзніков закінчив Донецьку державну академію будівництва та архітектури за спеціальністю "Промислове та цивільне будівництво".

 

Крім того, він обіймав посади в ТОВ "Баустандарт", ТОВ "Білліардай", а також очолював Торговий дім "Укоопзовнішторг". Від 2010 два роки Трапєзніков був заступником голови районної ради Петровського району Донецька.

 

Водночас він з початком збройного конфлікту на Донбасі воював проти України, у вересні 2014 року його призначили так званим "головою" "тимчасової адміністрації" Тельманівського району самоназваної "ДНР". У квітні 2016 року був призначений так званим "виконувачем обов'язків заступника голови" "ради міністрів" та "начальником" "управління внутрішньої та зовнішньої політики" в адміністрації Захарченка.

 

Читайте також: "Вибачте за запізнення". Реакція соцмереж на вбивство Захарченка