Висловивши публічно своє задоволення фактом убивства Усами бен Ладена, канцлер Німеччини Анґела Меркель наразилась на потужну критику з боку церкви, але також з боку власної партії. Критики кажуть, що лідер християнської партії мала б знаходити дипломатичніші формулювання, на кшталт того, що «нарешті ватажок терористів не зможе скоювати злочинів проти людства». Але не радіти убивству людину.
У своєму виступі перед журналістами у понеділок, 2 травня, коментуючи оголошення про знищення бен Ладена американським «спецназом», канцлерка зазначила: «Це добра новина».
А потім Меркель додала: «Я радію з приводу того, що вдалось убити бен Ладена».
«Як християнка я вимушена лише сказати, що немає приводу для святкувань, коли когось цілеспрямовано вбивають»,- наголосила віце-президент Бундестагу Катрін Ґерінґ-Екарт («зелені») в інтерв'ю газеті «Berliner Zeitung».
Віце-голова фракції християнських демократів Інґрід Фішбах також дистанціювалась від оцінки голови власної партії:
«З християнського погляду, звичайно, некоретно висловлювати радість щодо спланованого убивства людини та його смерті».
Головний військовий капелан у католицькій церкві Німеччини Франц-Йозеф Овербек заявив, що не слід радіти смерті людини. Та, крім того, було б кращим віддати бен Ладена під суд.
За даними німецьких ЗМІ, неприємно здивовані реакцією глави німецького уряду були і в Міжнародному суді в Гаазі, перед яким мав би, власне, відповідати бен Ладен.
У середу, втім, канцлер була вимушена ще раз прояснити свою позицію. Як заявив урядовий речник Штеффен Зайберт, Меркель цілком усвідомлює ті суперечності, які спричинив її добір слів. Водночас вона б і нині висловила свої почуття так само.
«Мотивом для її радості була думка: від цього чоловіка тепер більше не виходитиме загроза. Можливо, світ житиме трошки безпечніше»,- зазначив Зайберт.
Втім, не лише добір слів політиками викликав запитання у багатьох експертів. Убивство лідера одного з найнебезпечніших терористичних угруповань «Аль-Каїди»не на жарт стривожило правозахисників. Чи отримували американські солдати наказ справді убити Усаму бен Ладена?
Професор кримінального права та правової філософії Гамбурзького університету Райнгард Меркель вважає, що суд над терористом був би коректнішим з політичної, правової та етичної точок зору.
«Питання в тому, чи обраний США шлях піддається легітимації, а не в тому, чи це кращий шлях. І відповідь на нього має бути більш детальною», – зазначив він.
За словами Меркеля, у разі, якщо солдати елітного підрозділу, які виконували спецзавдання, мали наказ «за будь-яких обставин»убити бен Ладена, то це є нелегітимним. Інше запитання, яке ставить професор Меркель, полягає в тому, наскільки законно проводити операцію на території чужої країни, в даному разі Пакистану.
«Це насамперед однозначне порушення суверенних прав народу. Але це – радше маргінальна проблема, порівняно із тим, чи можна було цілеспрямовано розстрілювати бен Ладена», – зазначив він.
Ось чому значної ваги набуло питання про те, за яких саме обставин відбувалась ліквідація ймовірного організатора «терактів 11 вересня».
«Якщо це сталось у межах вимушеної оборони, тоді постріл у голову Бен Ладена можна легітимізувати», – додав він.
За інформацією, оприлюдненою у середу речником Білого дому, лідер «Аль-Каїди»під час нападу на нього був неозброєним.
Нагадаємо, глава "Аль-Каїди" Усама бен Ладен був убитий рано вранці 2 травня, у результаті спецоперації американських військ у Пакистані. Кілька років спецслужби вистежували бен Ладена і знайшли його у фортифікованому будинку в елітному селищі під Ісламабадом. Його поховали в морі, щоб його могила не перетворилася на місце паломництва.