У неділю, 24 вересня, в Німеччині відбулися вибори до парламенту країни – Бундестаг. Ні для кого не стане сюрпризом, що Ангела Меркель залишиться канцлеркою четвертий термін поспіль. Хоча також не було несподіванкою для тих, хто стежив за виборами, що протягом останніх тижнів ультраправа націоналістична партія "Альтернатива для Німеччини" (AfD) набирає достатню кількість голосів, результат все одно виявився шокуючим. На додачу, союзник Меркель і лідер Соціал-демократичної партії Німеччини Мартін Шульц заявив про перехід в опозицію. Про результати виборів – в огляді інопреси від Тижня.
На думку BBC, головне завдання партії Меркель зараз – знайти партнерів для створення коаліції, і AfD не варто чекати запрошення. Меркель зараз треба переконати співгромадян, що вона годиться для своєї роботи. "Це була довга і хвороблива передвиборна гонка. Меркель, можливо, і виграла голосування, але перемога не бачиться впевненою", – підкреслюється в статті.
Як пише видання, ці вибори увійдуть до підручників історії з двох причин: по-перше, Ангела Меркель, незважаючи на свою перемогу, показала найгірший результат на загальному голосуванні, по-друге, праві націоналісти стали частиною німецького істеблішменту.
"Те, що є політичною нормою в багатьох європейських країнах, вважалося немислимим для післявоєнної Німеччини. Але тепер це в минулому", – робить висновок BBC.
- Читайте також: Формування уряду в Німеччині. Меркель вестиме переговори з усіма партіями, крім правопопулістів
Можливо, це стало корисною дозою реалізму, пише The Washington Post. Ангела Меркель залишиться на посаді канцлерки на четвертий термін, але Німеччина в цілому не уникла західної популістської хвилі.
"Остаточні результати виборів важко сформулювати спрощено, але ось що можна сказати: правоцентристські християнські демократи Меркель виступили гірше, ніж раніше, і гірше, ніж очікувалося… У свою чергу, "Альтернатива для Німеччини" – антиіммігрантська, антиєвропейська, антинатівська партія – домоглася кращих результатів, ніж будь-коли раніше, отримавши 13,5% голосів", – йдеться в статті.
"Висновок: як в Нідерландах, Австрії, у Франції та Польщі, так і в США, Британії, Угорщині, Швеції, Фінляндії, Італії та практично всюди – крайні праві націоналісти тепер голосніше заявлять про себе", – вважає автор статті.
- Читайте також: Ультранаціоналісти Німеччини вперше з часів Другої світової війни проходять в парламент
Проте The Guardian же вважає, що не варто сприймати успіх AfD занадто серйозно, адже депутати від цієї партії будуть у парламенті, але не в уряді. І партія буде нездатною змінити політику країни ні в глобальному, ні в європейському масштабі.
"Безумовно, відродження AfD турбує, – йдеться в статті. – Зокрема, це ознака зростаючої політичної фрагментації". Ця партія вводить в німецьку федеральну політику токсичність і поляризацію, які не можуть не турбувати кожного прихильника ліберальної демократії, пише британське видання.
"І все ж важливо не реагувати надмірно гостро. Говорити про повернення Німеччині до привидів минулого було б занадто. Німеччина – стабільна демократія. Вона глибоко віддана європейським проектом. Її політику не перевернули популістські сили, як це зробили в США і Великій Британії Дональд Трамп і Brexit", – йдеться в матеріалі.
Навіть з урахуванням появи AfD в нинішній непередбачуваній глобальній ситуації підсумки виборів в Німеччині швидше обнадіюють, ніж турбують, вважає видання. Тепер Меркель, яка вийшла переможницею, але дещо ослабла, повинна знайти спосіб створити найкращі умови для того, щоб ЄС міг подолати труднощі. "Німецька демократія є ключем до стабільності Європи та її майбутнього", – підкреслюються автори статті.
Після стількох років перебування на посаді Меркель може лише усвідомлювати, що питання про те, що і хто прийде після неї, неминуче стане більш нагальним, резюмується в матеріалі.