НОВИНИ

Ультранаціоналісти Німеччини вперше з часів Другої світової війни проходять в парламент

Це викликало негативну реакцію у європейських політиків.

Вперше в історії після Другої світової війни на виборах у парламент (Бундестаг - ред.) Німеччини проходить ультраправа націоналістична партія. За попередніми офіційними результатами виборів, "Альтернатива для Німеччини" (AfD) стане третьою найбільшою партією у Бундестазі. 

Партії всього чотири роки, вона була створена євроскептиками на знак протесту проти фінансової допомоги Греції. Її програма побудована на боротьбі з імміграцією та ісламом. Партія виступає за заборону мінаретів (башта при мечеті - ред.) і заявляє, що іслам несумісний з німецькою культурою. Варто зазначити, що в Німеччину у 2014-2015 років прибуло понад 1 млн біженців, переважно з Сирії.

На виборах 2013 року партія отримала лише 4,7% відсотків голосів і не пройшла до Бундестагу, однак пізніше їй вдалося потрапити у Європарламент, а також у 12 з 16 земельних парламентів Німеччини. 

Представники парії AfD різко критикують політику "відкритих дверей" канцлерки Німеччини Ангели Меркель, а її лідери не раз робили скандальні висловлювання. Партія вимагає закрити зовнішні кордони Євросоюзу і виступає за зняття санкцій проти Росії без будь-яких умов. 

Представники партії не піднімали тему війни на Донбасі, але згадували про анексований Крим. "Крим для Росії - все одно що Ахен або Кельн для Німеччини, ми повинні розуміти, що означає його втратити. Ми не хочемо санкцій: вони шкодять і нам, і Росії, і вони не повернуть Крим Україні", - сказав лідер партії Александер Гаулан, додавши, що Крим "став російським" у 1783 році при "німецькій цариці" Катерині Великій.

Реакція

Ангела Меркель назвала "серйозною проблемою" присутність в Бундестазі нового скликання правопопулістської партії. Виступаючи в неділю, 24 вересня, в штабі очолюваного нею Християнсько-демократичного союзу в Берліні, Меркель заявила про намір повернути довіру у виборців AfD. Канцлерка визнала, що бажала б більш високого результату для блоку ХДС/ХСС, але в цілому задоволена підсумками виборів. "Ми - найсильніша сила, наша задача - сформувати уряд", - підкреслила вона.

Стурбованість високим результатом AfD на парламентських виборах в Німеччині висловили члени Європейського єврейського конгресу. Вони висловили сподівання, що жодна з партій, яка пройшла у Бундестаг нового скликання, не стане формувати коаліцію з правопопулістами. 

Як мовиться в заяві організації, висловлювання політиків цієї партії свідчать про велику тривогу рівню нетерпимості, якого в Німеччині не спостерігалося багато десятиліть.

Міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн наляканий третім місцем АДГ на виборах до німецького парламенту. "70 років потому після закінчення Другої світової війни в парламенті знову сидять неонацисти", - заявив глава люксембурзького МЗС в інтерв'ю агентству dpa, передає DW.

За останні роки правим вдалося пройти до парламентів багатьох європейських країн, додав Ассельборн, але "коли це відбувається в Німеччині, це викликає особливий страх на тлі історії країни". Він закликав усі демократичні партії Німеччини згуртуватися - "незалежно від того, де вони знаходяться: в уряді чи опозиції".

Міністр закордонних справ Австрії Себастьян Курц також вважає, що успіх правопопулістської партії на виборах до Бундестагу став можливий через невдоволення німців міграційною політикою уряду Німеччини. "Результати для мене не стали сюрпризом. У Німеччині існує велике невдоволення позицією уряду в міграційній політиці", - сказав Курц. "Міграційна криза не була серйозно сприйнята багатьма політиками і традиційними партіями в Європі", - додав міністр.

Нагадаємо, вранці в понеділок, 25 вересня, у Німеччині оприлюднили попередні офіційні результати виборів до Бундестагу. Консервативний блок у складі Християнсько-соціального союзу (ХСС) і Християнсько-демократичного союзу (ХДС) набрав 33%, у Соціал-демократичну партію Німеччини на чолі з Мартіном Шульцем - 20,5% голосів. Обидві партії зазнали помітних втрат у порівнянні з підсумками виборів в 2013 році. На третьому місці - правопопулістського "Альтернатива для Німеччини" з 12,6% голосів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.