«Перш за все, хочу привітати всіх, хто вважає цей день святом. Особисто для мене це дійсно пам’ятний день, і я вважаю, що історичну значимість тих подій 2004 року ще оцінять і наші нащадки в найближчому майбутньому. Зрозуміло, що найнерозумніше, що могла вчинити влада, – це заборонити людям продемонструвати свій зв’язок з тим проявом активності громадянського суспільства, що відбувся 2004 року. Думаю, це викликано певним страхом перед людьми, перед вільним виявом їхньої позиції в суспільстві. Інакше пояснити це дуже складно», – заявив Чалий.
За його словами, така судова заборона призведе до виходу на Майдан навіть тих українців, які раніше цього не планували.
«Як на мене, найгірше – це нечесна позиція, намагання пояснити це якоюсь ялинкою (влада аргументувала заборону мітингу в День Свободи монтажем головної новорічної ялинки у центрі Києва – Ред.). Думаю, абсолютно зрозуміло, що це було помилковим рішенням, а виправити його може тільки громадянське суспільство», – додав експерт.
«Такі дії влади – це намагання боротися з символами, бажання викреслити з історії України і події 2004 року, і тих, кого умовно їх опоненти називали «помаранчевими». Це намагання отримати певну ідеологічну перемогу у боротьбі вже за майбутнє. Втім, ці зусилля закінчаться нічим. А президенту Віктору Януковичу варто розуміти, що саме майдани 2004 року зробили його лідером Сходу України, хоч, на жаль, він поки не став і навряд чи стане лідером усієї країни», – зауважив Чалий.
На запитання, чи можна говорити про повернення України до часів 2004 року, експерт зазначив:
«Всі порівняння з минулим можуть бути нечіткими, недостовірними, але вони мають право на існування. Я б скоріше порівняв ситуацію не з 2004 роком, а з початком 2000, коли починались активні рухи проти діючого режиму, а через помилки влади поступово формувалась опозиція, що й призвело до подій 2004. Але відмінність серйозна – процеси в суспільстві набагато швидше відбуваються. А тому я думаю, що 2004 рік навряд чи повториться. Скоріше за все, протест буде більш жорстким, можливо, локалізованим. А такий мирний виступ, я б сказав зі святом в душі людей, навряд чи відбудеться найближчим часом», – зазначив експерт.
«Я думаю, що сьогоднішній день повинен нагадати, в першу чергу, про те, що кожний в своєму житті окрім збереження власної сім'ї повинен зробити внесок у розбудову держави. Один із варіантів – займати активну позицію та шукати можливість об’єднання, активних дій в умовах, коли довіра до політичних інституцій серйозно знизилася. Сьогодні саме час для активної частини суспільства», – додав він.
Нагадаємо, сьогодні в Україні відзначають День Свободи – сьому річницю Помаранчевої революції та першу річницю податкового Майдану. Зокрема, певні політичні сили та громадські організації планують прийти на Майдан Незалежності.
Водночас міліція посилила охорону громадського порядку на Майдані Незалежності.
Як повідомлялося, під Лук'янівським СІЗО проходить мітинг з вимогами звільнити екс-прем'єр-міністра України Юлію Тимошенко. Він присвячений також річниці Помаранчевої революції.