Валерій Чалий: особисті проблеми Януковича стали проблемами всієї країни

18 Жовтня 2011, 15:05

За словами Чалого, висловлювання Януковича про незмінність його позиції щодо кримінального переслідування представників опозиції, можливість перенесення укладення угоди про асоціацію цілком можна розцінювати як виклик Заходу.

«Партнери в Європейському союзі і в цілому на Заході почули у публічних висловлюваннях президента України виклик і по змісту, і по формі. Звісно така позиція для них – важкозрозуміла і малоочікувана. Після певних кроків на поглиблення взаємодії України з ЄС різка зміна підходів офіційного Києва призведе, на мій погляд, до охолодження офіційних стосунків між Києвом і Брюсселем та кризи довіри у стосунках з діючою владою. Це фактично унеможливить введення в дію угоди про асоціацію. Варто було б хоча би завершити парафування угоди про асоціацію вже цього року, аби була основа для майбутніх швидких кроків з поглиблення взаємодії у майбутньому, коли внутрішньополітична ситуація в Україні буде змінюватися в кращий бік. Однак, зараз навіть завершення переговорів  опинилося під загрозою», – наголошує Чалий.

На думку експерта, Янукович не бачить себе і Україну в Європейському Союзі.

«Тепер очевидно праві були ті, хто говорив, що Янукович персонально і Україну вцілому не мислив в ЄС. Нині вже немає жодних сумнівів, що це – позиція самого Януковича. І він її чітко озвучив. І тепер не може бути іншого відповідального. Хоча це не знімає відповідальності і з його радників за занепад його політичного майбутнього. Якщо він цього не відчуває, то це його проблеми. Але, на жаль, його особисті проблеми стали проблемами всієї країни. Здається, це була тактична гра і очевидно, що сьогодні існує можливість рішень щодо повернення вектору інтеграції України від Євросоюзу до Митного союзу або до так званого Євразійського союзу. Втім, кількість прибічників вступу до ЄС зростає, а до митного союзу на чолі з Росією – падає, особливо в тих регіонах, які підтримували на виборах кандидата Януковича. Таким чином, сьогодні запит суспільства не почутий президентом, хоч він і говорив, що почує кожного. Тому знижується його легітимність, підтримка його дій в українському суспільстві. Водночас виникає криза довіри у наших стратегічних партнерів до керівництва держави», – зазначив експерт.

Євросоюз безперечно відреагує на позицію керівництва України, заявляє Чалий, однак, це не обов’язково одразу будуть певні санкції.

«Для більшості з тих, хто сьогодні має в Україні реальну владу, європейський напрям – це слова, які вони абсолютно не сприймають внутрішньо і десь інтуїтивно навіть побоюються, адже це означає прозорість, конкуренцію, верховенство права – зовсім інші стандарти, які стають на заваді корупції, протизаконного тиску на опонентів, формування поліцейської держави, привласнення бюджетних коштів тощо. Реакція ЄС буде, тому що те, як з ними повелись, не залишиться без уваги. Але це не означає, що будуть одразу санкції. Скоріше за все, спочатку буде зниження рівня офіційних контактів, зокрема, очевидно,  не буде зустрічі 20 жовтня (Януковича з очільником ЄС в Брюсселі – Ред.). Крім того, може бути скорочення фінансування України або підтримка ЄС може бути переорієнтована до недержавного сектору для роботи з місцевими громадами в Україні.  Якщо ж і надалі продовжуватиметься боротьба з політичними опонентами, набере обертів процес звуження поля для політичної, економічної конкуренції, збільшення тиску репресивного державного апарату, то можуть бути і персональні санкції», – додав експерт.

Нагадаємо, як сьогодні заявив офіційний представник європейської комісії Піа Хансен, прийнято рішення перенести візит президента Янукович в Брюссель, який мав відбутися 20 жовтня, на зручніший момент. МЗС підтвердило цю інформацію.