Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Валентина Теличенко : “Справу проти Кучми відкривали із спекулятивною метою”

Політика
16 Грудня 2011, 12:43

УТ: пані Валентино, чи погоджуєтеся Ви, що в справі Гонгадзе Кучма має право називатися  “сторонньою людиною”, як нещодавно визначив суд?

-Всі знають, що під час президентства Леоніда Кучми діяла система використання судів, правоохоронних та податкових органів з метою тиску на опонентів – політичних чи бізнесових, та усування осіб, які заважають. Прикладів багато, навіть не кажучи про вбивство Георгія Гонгадзе. Це також побиття журналіста й політолога Олексія Подольського, що вчинив той самий генерал міліції Олексій Пукач. Це й  переслідування та арешт адвоката Сергія Салова, напад на Олександра Єльяшкевича, на той час народного депутата… Є кілька рішень Європейського суду з прав людини, які підтвердили ці факти (Справи: Гонгадзе проти України, Салов проти України). Маніпуляції суддею Печерського суду – продовження цієї практики. З прикрістю мушу визнати, що за Президента Януковича ця система розвинулася і стала основним інструментом вирішення проблем для тих, хто має владу або гроші.

Серед записів Миколи Мельниченка є фрагмент, на якому зафіксовано доповідь тодішнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка Президентові Кучмі про «виховні заходи» щодо пана Подольського. Президент не тільки не зупинив, а заохотив своєю реакцією злочинців. У автентичності саме цього фрагменту сумнівів не маю. Чи можна після цього вважати Кучму просто стороннім?

Скасувавши постанову про порушення кримінальної справи, суд не виправдав колишнього Президента України, а лише відтермінував розгляд по суті та зачепив колишнього президента на гачок залежності від правоохоронних органів, які можуть будь якої хвилини порушити кримінальну справу знову.

УТ: деякі правники висловлюють думку, що найкраще Кучмі підходило б визначення "підбурювач" до вбивства Гонгадзе. Чи погоджуєтеся Ви з такою думкою?

-Якщо виходити з тієї версії, яку Генеральна Прокуратура підтримувала, зокрема, і в судовому засіданні під час розгляду скарги захисників Кучми, то справді: дії колишнього Президента слід було б кваліфікувати як підбурювання до вбивства.

УТ: які є перспективи подальшого розвитку справи? Коли саме буде подано апеляцію на рішення суду?

–  За три дні від дня оголошення постанови суду буде виготовлено протокол судового розгляду. Це буде в понеділок. Я хочу його вивчити. Останній день подачі апеляційної скарги – середа 21-го грудня. Я не спізнюся.

УТ: яким є юридичний та правничий сенс закриття справи проти Кучми? Люди кажуть, ніби її й відкривали лише для того, щоб закрити. Може таке бути?

– Щодо пана Кучми не закрито кримінальну справу, а скасовано постанову про порушення кримінальної справи. Це різні ситуації. КПК фіксує перелік підстав, щоб закрити кримінальну справу – за відсутністю події злочину, за відсутністю в діяннях конкретної особи складу злочину, внаслідок амністії, з огляд на смерть обвинуваченого, через неможливість довести вину обвинуваченого тощо. Після закриття кримінальна справа не може бути наново відкрита. А от якщо скасовано постанову про порушення кримінальної справи, то можна виносити нову постанову щодо тих самих обставин.

Довіри до роботи ГПУ потерпілі давно не мають. Схоже на те, що кримінальну справу порушували не для того, щоб дошукатися правди, а задля спекуляцій обвинуваченням.