В Україні зменшилася кількість насильницьких протестів

17 Квітня 2013, 14:13

За перші три місяці 2013 року було зафіксовано 878 протестних подій загалом, серед них лише 50 носили насильницький характер. Під насильницьким характером розуміється завдання безпосередньої шкоди як людям, так і майну, тобто як, зокрема, бійки або спроби побиття, так і лише пошкодження власності або вандалізм. Такі події складають лише 6% від загальної кількості протестів порівняно з 10% у минулому році.

Соціологи відзначають, що зменшення насильства особливо разюче, якщо порівнювати з останніми трьома місяцями 2012 року. У перед- та післявиборчі місяці минулого року було зафіксовано 14% насильницьких подій серед загальної кількості протестів.

Автори дослідження відзначають, що прояви насильства по відношенню до людей є дуже рідкісним явищем для протестної активності в Україні.

«Не більше 3% протестів на початку 2013 року можна характеризувати як насильство спрямоване на людей. Під час 20 насильницьких протестів була завдана шкода майну, і тільки під час 18 подій насильство спрямовувалося, насамперед, на людей. 12 подій з категорії «напад» могли завдавати шкоду як людям, так і майну», – йдеться у повідомленні.

Тип насильницької події, січень-березень 2013 р.

Кількість

Напад

12

Бійка

12

Пошкодження власності

11

Вандалізм

8

Залякування, погрози

2

Підпал

1

Побиття

1

Взяття в заручники

1

Пограбування

1

Стрілянина

1

Разом

50

При цьому тільки 18 насильницьких подій на початку цього року сталися під час мирних протестів. Більшість протестного насильства заздалегідь спланована та не має стосунку до мирних зібрань.

«Сплеск насильницьких протестів, який зафіксований Центром дослідження суспільства у 2012 році, був найбільшою мірою зумовлений брудною передвиборчою кампанією політичних партій та післявиборчою насильницькою конфронтацією у окремих округах. Чим далі від виборів, тим більше протестна активність повертається у мирне русло», – йдеться у повідомленні.

Абсолютна більшість протестів в Україні відбувається у мирний, конвенційний спосіб (77% від загальної кількості протестів у січні-березні 2013 р.) у формі мітингів, пікетів, демонстрацій тощо. У разі ігнорування вимог громадян, вони частіше вдаються до конфронтаційних, але ненасильницьких протестних дій (17% на початку 2013 року) – таких, як перекриття проїзної частини доріг або страйки.

Моніторинг протестів, репресій і поступок проводиться Центром дослідження суспільства з жовтня 2009 року. Це проект з систематичного збору інформації про всі (незалежно від тематики та чисельності) протести, репресії та поступки у відповідь на протести, що відбуваються в реальному часі на всій території України на основі моніторингу більше 190 національних, обласних і активістських веб-медіа.