Інститут масової інформації (ІМІ) та Репортери без кордонів презентували в Києві сайт "Моніторинг медіавласності" (МОМ), на якому детально можна ознайомитися з власниками українських ЗМІ, їх біографією та на кого вони працюють та працювали. З інформацією можна ознайомитися на сайті,
"Українські ЗМІ переважно керуються особистими інтересами їх власників. Брак фінансової прозорості і корупція погіршують здоров'я всього медіа-ландшафту. Такими виявилися основні результати дослідження українського медіаринку, яке було проведено з липня по жовтень ІМІ та Репортерами без кордонів", – сказав на презентації директор проекту МОМ Олаф Штейнфадт.
- Читайте також: Захищатися не соромно
На заході було наголошено, що приватні власники домінують на ринку України і майже всі вони займають місце серед найбагатших людей у цій країні. Хоча їх імена широко відомі в більшості випадків, корпоративні структури і пов'язані економічні інтереси залишаються прихованими, іноді навіть через офшорні холдинги.
Одні й ті самі люди контролюють сектори економіки країни і ЗМІ, тому політичний вплив на них надзвичайно великий. Було обрано для дослідження 43 найбільш популярних ЗМІ, серед них 12 телеканалів.
- Читайте також: Хто говорить і що показує
У дослідженні йдеться про те, що телевізійний ринок є високо концентрованим, так як основні 4 власники являють собою частку аудиторії 76,25%. Кожна з чотирьох найбільших медіа-груп, StarLight Media (21,68%), 1 + 1 медіа (20,49%), Inter Media (21,42%) і Медіа Група Україна (12,66%) мають аудиторію близько 20%. Ці медіагрупи належать найбагатшим людям в Україні: Пінчуку, Коломойському, Фірташу й Ахметову відповідно.
Топ 4 радіо групи досягають 92,23% аудиторії України. Радіо група Тавр Медіа (Пінчук) досягає 39.53% – вона об’єднує 6 радіостанцій. Ukrainian Media Holding (Курченко) має 7 радіостанцій. Бізнес Радіо Група /Євтухов/ представлена 4 радіостанціями. ТРК Люкс має дві радіостанції. Три з чотирьох основних власників великих радіо груп є відомими багатими людьми України, крім ТРК Люкс, що належить дружині мера Львова – Кіт-Садовій.
- Читайте також: В Україні покращився стан свободи слова – інфографіка
Топ 4 друкованих ЗМІ займають 18.60% читацької аудиторії, що визначає низьку концентрацію. Ринок найрентинговіших друкованих ЗМІ зосереджений у руках чотирьох власників – Ахметов (Сегодня), Курченко (Корреспондент, КП в Украине, Аргументи і факти; Деньги, Теленеделя; Мозговий/Александрова (Вести) та Швець (Факти). Експерти зазначають, що троє з власників (крім Швеця) мають проросійську позицію та друкують свої видання переважно російською мовою.
За словами виконавчого директора ІМІ Оксани Романюк, в Україні 75% медіа належить політикам та олігархам. За європейськими стандартами, ця практика є ненормальною, бо ЗМІ у демократичних країнах мають бути вільними, наголосила вона.