Обов’язковою вимогою для здобувачів наукових ступенів буде заповнення інтелектуальних декларацій. Про це повідомив керівник cекретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Сергій Храпатий на своїй сторінці у Facebook.
Він зазначив, що НАЗЯВО не просто той суб'єкт, який "рекомендує" чи "візьме участь" у цьому питанні. Відповідно до Закону України "Про вищу освіту" – це якраз і є той орган (відповідно й інструмент), який на практиці реально може запровадити запропонований механізм і-декларацій.
«Згідно із законом саме Національне агентство прописуватиме вимоги та відповідні критерії до дисертаційних робіт, здобувачів наукових ступенів, їх наукових керівників і наукових консультантів, опонентів, а також до експертів галузевих експертних рад, процесу акредитації та освітніх програм, що акредитуються. Впевнений, що серед інших вимог (а можливо й основною вимогою!) до здобувачів, експертів тощо, обов'язково буде вимога щодо існування у них того, що можна умовно назвати і-декларація», – підкреслив керівник cекретаріату Нацагентства.
Храпатий наголосив, що «псевдонауковці», які не будуть відповідати встановленим вимогам, лишаться обабіч всіх процесів у вищій освіті.
Окрім того, він зазначив, що вже існує низка відповідних електронних ресурсів (Research Gate, Scopus, Google Scholar, Національний репозитарій, після його створення) і витрачати ресурси на створення нових недоцільно.
«Тому НАЗЯВО не повинне шукати матеріальні (багатомільйонні) ресурси на запровадження цього вкрай необхідного механізму, а вже у найближчі місяці розробити та подати на затвердження до Уряду відповідні вимоги», – написав Сергій Храпатий.
Нагадаємо, Катерину Кириленко, дружину нинішнього віце-прем’єр-міністра В'ячеслава Кириленка, яка у жовтні 2015 року отримала вчений ступінь доктора педагогічних наук, звинуватили в плагіаті. При цьому 1 липня атестаційна комісія Міносвіти вирішила не позбавляти дружину урядовця докторського ступеня. Також у липні Кабінет міністрів ухвалив рішення про створення Національного репозитарію академічних текстів для боротьби з плагіатом у вишах та інших наукових установах.