В Україні в суботу, 5 серпня, опівдні хвилиною мовчання вшанували пам'ять жертв "Великого терору". Символічні свічки пам'яті в цей час запалили українські телеканали, припинивши на хвилину трансляцію свого ефіру.
Вранці у Києві уже пройшли поминальні заходи з метою вшанування 80-х роковин з дня початку тих трагічних подій.
Зокрема, відбулася поминальна літургія в Покровській церкві на Подолі та панахида біля Хреста репресованим у 1930-1950-х роках.
Читайте також: Архів СБУ оприлюднив документи про жорстокість та нелюдське поводження з в’язнями в СРСР
"Великий терор" – це масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937-1938 роки з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосифа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв'язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.
За даними Українського інституту національної пам'яті, за період «Великого терору» на території УРСР було засуджено 198 тис. 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в'язниць та таборів (інші заходи покарання охоплювали менше 1%, звільнено було тільки 0,3%).
Читайте також: Відповісти на червоний виклик
Нагадаємо, у березні президент Петро Порошенко підписав Указ №75/2017 «Про заходи у зв'язку з 80-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років».