НОВИНИ

Архів СБУ оприлюднив документи про жорстокість та нелюдське поводження з в’язнями в СРСР

Архів СБУ показав матеріали слідства та особисті документи працівників НКВД, що на початках були організаторами і виконавцями операцій «Великого терору», а згодом самі стали його жертвами. Про це повідомляє прес-центр Центру досліджень визвольного руху.

Згідно з повідомленням, до дня пам’яті жертв політичних репресій Галузевий державний архів Служби безпеки України підготував і оприлюднив архівні матеріали про добу Великого терору 1937-1938 років.

Як розповів заступник директора Архіву СБУ історик Володимир Бірчак, «Великим терором» називають масові арешти та розстріли людей, що відбувалися у 1937-1938 роках в Радянському Союзі.

«Розпочата та керована Йосипом Сталіним хвиля репресій охопила не лише "контрреволюційний і антирадянський елемент", але й членів комуністичної партії, апарат безпеки і, звичайно, національні меншини СРСР», — зазначив Бірчак.

Лист із відбитками пальців колишнього начальника УНКВД по Вінницькій обл. Корабльова Івана Михайловича

Серед колекції документів є накази Наркома внутрішніх справ СРСР, інформаційні повідомлення, особисті документи, листування та фотографії репресованих.

«Ми оприлюднюємо й матеріали слідства та особисті документи працівників НКВД, що на початках були організаторами і виконавцями операцій Великого терору, а згодом стали його жертвами», — пояснив Бірчак.

Також працівники архіву відібрали документи, що висвітлюють цинізм, жорстокість та нелюдські методи карально-репресивної системи СРСР.

«Ми виявили, що особисті речі та одяг осіб, яких розстрілювали, забирали собі працівники НКВД, а згодом здавали їх до комісійних магазинів. Також ми віднайшли довідки про смерть заарештованих в тюремних лікарнях із діагнозами "черепно-мозкова травма" та "кровотеча внутрішніх органів", що свідчить про жорстокі побиття на допитах», — додав історик.

Особисті документи особливо уповноваженого НКВД УРСР Рубінштейна Наума Львовича

Копії цих документів архів СБУ передасть до Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили». Вже зараз вони розміщені у відкритому онлайн доступі в Електронному архіві українського визвольного руху avr.org.ua (збірка  «Карателі та жертви — документи про "Великий терор" з Архіву СБУ»). Водночас в Інформаційно-довідковій залі та на сайті ГДА СБУ можна ознайомитися зі списком осіб, репресованих та похованих у Биківні: понад 13 000 біограм.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.