У суботу, 18 лютого, виповнюється два роки з дня виходу сил АТО з Дебальцевого Донецької області. Бої за місто стали одними з найтрагічніших і масштабних подій за весь час війни на сході України.
У січні-лютому 2015 року відбулася головна битва між українською армією та російсько-терористичними військами. До цього часу сили АТО протягом дев'яти місяців забезпечували ізоляцію кризового району на сході України та не допускали його розширення на решту території держави. Починаючи з травня 2014 року, штаб АТО провів понад 40 операцій з визволення території Луганської та Донецької областей від незаконних збройних формувань. Більшість із них була успішною, у тому числі визволення міста Дебальцевого у липні 2014 року.
Черговий виток загострення в районі АТО відбувся у січні-лютому 2015 року. Найбільш складна ситуація склалася в районі Донецького аеропорту та Дебальцевого. Бойовики, маючи підтримку підрозділів Збройних сил РФ, намагалися будь-якою ціною ліквідувати Дебальцівський виступ та захопити Донецький аеропорт, тим самим примусивши Україну йти на політичні поступки під час переговорного процесу стосовно особливого статусу Донбасу, амністії для бойовиків, а також термінів і порядку проведення виборів до органів місцевого самоврядування.
- Читайте також: Дебальцевський плацдарм: хроніка боїв
Безпосередньо в район Дебальцівського виступу у лютому 2015 року російсько-терористичні війська стягнули понад 19 тис. осіб, яким протистояли у секторі «С» 13 тис. українських військових, з яких безпосередньо в районі Дебальцевого – близько 4700 бійців. Українські захисники мужньо вели важкі бої з противником. Саме значні втрати, яких зазнав агресор, змусили його відмовитися від подальших наступальних дій.
Враховуючи, що підрозділи сил АТО на Дебальцівському напрямку виконали усі визначені завдання, а також обстановку, що склалася, о 13:00 18 лютого 2015 року Верховний головнокомандувач віддав наказ скоординувати під керівництвом начальника Генштабу операцію із планового організованого виходу українських військ з Дебальцевого.
За даними Генерального штабу ЗСУ, під час бойових дій в районі Дебальцевого у період з 15 січня по 18 лютого загинуло 110 військовослужбовців, 270 було поранено, 7 – взято в полон та 18 зникли безвісти. За весь час оборони Дебальцівського виступу загинуло 136 та було поранено 331 військовослужбовця ЗСУ. Значними були втрати українських військ в озброєнні. Близько 30% техніки було знищено противником або виведено з ладу силами наших підрозділів. За ведення бойових дій в районі Дебальцевого державними нагородами України нагороджено 379 військовослужбовців (у тому числі 136 – посмертно), а відзнаками Міністерства оборони та Генерального штабу ЗСУ – 450 осіб.
У зв'язку з другою річницею виведення українських військ із Дебальцевського плацдарму в Києві 18 лютого відбудеться пам'ятна хода. Її учасники пройдуть центральними вулицями до Софійської площі під прапорами бойових з'єднань, бригад і батальйонів, які брали участь у боях за Дебальцеве. Опісля на Софійській площі відбудеться концерт, під час якого покажуть фото і відео, відзняті учасниками тих трагічних подій.
Як повідомлялося, киян попередили про тимчасову заборону руху у центрі столиці з 18 лютого. Також будуть внесені зміни у роботу маршрутів наземного пасажирського транспорту загального користування.
Нагадаємо, з 18 по 20 лютого у Києві відбудуться заходи з нагоди вшанування пам'яті Героїв Небесної Сотні. Три роки тому в ці дні в Києві було вбито понад сто людей. Українці назвали їх Небесною Сотнею. Більшість із них були вбиті снайперами прицільними пострілами у серце, голову та шию.