В Україні подорожчає електроенергія через завищену росіянами ціну на ядерний завод

6 Жовтня 2011, 10:45

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина» в матеріалі «Дорогие россияне».

«Це попередня оцінка, яка буде скоректована за результатами ТЕО (техніко-економічного обгрунтування – Ред.) під конкретний майданчик, і найбільш імовірно, що вартість буде в зазначеному діапазоні», – відзначили в компанії.

Як відомо, російська  сторона готова профінансувати 60% вартості будівництва заводу. Решту – 40% доведеться виділити Україні.

Видання відзначає, що  інвестиції в український завод будуть набагато більшими, ніж в аналогічні виробництва в інших країнах. Так, наприкінці минулого року в НАК "Казатомпром" заявили, що спільне підприємство з AREVA (51%/49% відповідно) побудує нове виробництво з випуску паливних збірок в Усть-Каменогорську (Східний Казахстан). Потужність цього підприємства, як і українського, складе 400 т по урану на рік. При цьому заявлена сума спільних інвестицій в проект – $180 млн. У Японії в 2013 році побудувати новий завод з випуску ядерного палива планують AREVA, Mitsubishi Materials Corporation, Mitsubishi Corp. і Mitsubishi Heavy Industries Ltd. Потужність заводу складе 800 т на рік. Офіційно вартість будівництва заводу не розкривається, проте консалтингова компанія Mott MacDonald раніше оцінювала її в $400 млн.

У Міненерго від коментарів з цього приводу відмовилися. Але високопоставлене джерело в міністерстві заявило, що українська сторона була неприємно здивована обсягом заявлених інвестицій. Втім, ця сума переглядатися не буде. За словами співрозмовника, це призведе до того, що «Енергоатом» не зможе фінансувати будівництво без підвищення тарифів на електроенергію для населення.

Аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква вважає, що «Енергоатом» не зможе знайти $140 млн без перегляду Національною комісією регулювання електроенергетики тарифу на електроенергію у бік підвищення. Акумулювати $50-60 млн для компанії було б цілком реально, відзначає член комітету Верховної Ради з ПЕК Олександр Гудима.

«У нинішній же ситуації доведеться підвищувати тариф, причому збільшити його за рахунок перерозподілу з теплової та гідроелектроенергетики не вийде. Теплову енергетику зараз виставляють на приватизацію, і знижувати тариф для неї не можна, а гідроенергетика потребує коштів для будівництва нових об'єктів», – зазначив Гудима.

Нагадаємо, минулої осені ТВЕЛ був визнаний переможцем конкурсу з будівництва заводу з фабрикації ядерного палива. Тоді заявлялося, що представлений компанією проект вигідно відрізнявся від розробленого американською Westinghouse, оскільки був дешевшим і давав Україна доступ до ядерних технологій. Завод планувалося побудувати в 2013 році, але пізніше терміни будівництва були перенесені на 2015 рік. Слід зазначити, що перенесення терміну невигідне Україні, а ТВЕЛ щорічно поставляє в країну паливо на суму $608 млн 100 тис на рік, що становить 54,9% загального обсягу експорту компанії.