НОВИНИ

Росія вирішила не ділитися з Україною своїми ядерними технологіями

Україна і Росія зіткнулися з новою перешкодою в енергетичній сфері - тепер в ядерній енергетиці. Вчора було оголошено, що сторони мають труднощі у питанні підготовки техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) для будівництва нового заводу з фабрикації паливних елементів для українських АЕС.

Про це пише газета «Коммерсант-Украина».

За інформацією видання, російська сторона, всупереч домовленостям, не поспішає передавати Україні технології, хоча саме їх отримання стало вирішальним фактором при виборі російської корпорації ТВЕЛ в якості партнера з будівництва заводу.

Учора російський концерн "Ядерне паливо" розповсюдив прес-реліз, в якому пояснюється, що «труднощі були обумовлені наявністю розбіжностей у законодавствах двох країн».

Питання було вирішене за допомогою вибору російського інституту ВАТ "Державний спеціалізований проектний інститут" в якості субпідрядника для розробки техніко-економічного обґрунтування (ТЕО). Спочатку передбачалося, що всі роботи візьме на себе український інститут ДП "УкрНІПІпромтехнологіі", який ТВЕЛ забезпечить інформацією, необхідною для підготовки ТЕО.

Офіційно в Міненерго України ситуацію не коментують. Але високопоставлене джерело в Міненерго заявило, що очевидна спроба утримати весь масив інформації.

"Спочатку ТВЕЛ заявив, що наш концерн повинен купити в нього необхідні дані, які повинні були передати нам безплатно, і 4 квітня ми навіть оголосили тендер на закупівлю всієї необхідної інформації для написання техніко-економічного обґрунтування. Але потім у травні за наполяганням ТВЕЛу ми цей тендер скасували ", - розповів співрозмовник видання.

За його словами, в липні представники ТВЕЛу заявили, що всі креслення залишаться у них, і проектувати завод буде російський інститут. "Вони, по суті, хочуть відтіснити нас від технологій, інакше це не поясниш", - зазначило джерело.

Про те, що ТВЕЛ може не передати весь масив даних, як зобов'язався свого часу, говорять і експерти. "Зараз готується навіть не проект, а всього лише ТЕО, і вони вже приховують інформацію. Уявіть, що буде, коли справа дійде до проектної документації", - відзначила експерт Інституту стратегічних досліджень Ольга Кошарна. На її думку, без передачі всієї необхідної інформації вибір ТВЕЛу, а не Westinghouse, втрачає всякий сенс.

Член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима відзначив, що дії російської корпорації змусять Україну більш активно шукати співпраці з американською Westinghouse. "ТВЕЛ вибрав не найкращий час для того, щоб намагатися переграти контракт. Зараз відносини з Росією і без того напружені через газові розбіжності, і Україна намагається максимально скоротити залежність від російських енергоносіїв", - відзначив Гудима.

"Крім Westinghouse, є й інші потенційні інвестори - про намір продати свої технології з виробництва ядерного палива Україні раніше заявляли Канада та Південна Корея", - відзначає начальник аналітичного відділу ІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шеїн.

Нагадаємо, що минулого року український концерн «Ядерне паливо» і ТВЕЛ підписали рамкову угоду про створення СП для реалізації проекту будівництва в Україні заводу з виробництва ядерного палива. Частка України в ньому складе 50% +1 акція, Росії — 50% -1 акція. Аналогічний завод пропонувала побудувати і американська Westinghouse, проте ТВЕЛ було обрано, оскільки, на відміну від конкурента, у своїй тендерній заявці зобов'язався передати Україну всі необхідні технології.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.