Такий висновок експерти ОБСЄ зробили після затвердження в кримінальному кодексі Болгарії статті, за якою журналістам загрожує від 1 до 4 років ув’язнення за заклики та розпал ненависті, насильства і дискримінації (расової, національної, релігійної, сексуальної, а також дискримінація за соціальним статусом) у ЗМІ.
На думку експертів, ув’язнення для журналіста – непропорційне покарання. Таке нововведення ламає усі міжнародні стандарти. Заборона пропагування ненависті не повинна переростати в заборону свободи слова, свободи власної думки та свободи критики – сказала Дуня Міятовіч, експерт ОБСЄ.
Найбільше болгарських журналістів лякає відсутність у кримінальному кодексі чітких визначень понять дискримінація та розпалу ненависті, що відповідно, може створити підставу для додаткових закидів та позовів з боку органів влади, особливо з політичних причин.
Болгарські ж журналісти все частіше нарікають на зловживання владою з боку політиків та бізнесу через знеславлення імен окремих осіб в ЗМІ.
Суди все частіше неоднозначно інтерпретують право до критики. Відповідно деякі редакції просто відмовляються від проведення журналістських розслідувань.
«Нові поправки є спробою насадження контролю», – вважає Огнян Златаєв, директор болгарського Центру розвитку ЗМІ.
При цьому тиск влади та бізнесу не обмежуються лише судовими справами.
У лютому перед редакцією опозиційного тижневика «Galeria» вибухнула невелика бомба, що на думку журналістів могло мати прямий зв'язок з текстами про корупційні скандали, в яких фігурували члени уряду та начальники митних служб Болгарії.
На думку західних експертів Болгарія все більше втрачає позиції в питаннях свобод слова.
Американська організація Freedom House класифікує Болгарію як країну «з частково вільними медіа», а згідно з останнім рейтингом «Репортерів без кордонів» за рівнем свободи слова Болгарія знаходиться на 70 місці. Тобто, найнижче серед усіх країн-членів ЄС.