Тарас Лютий філософ, письменник, колумніст, музикант

В обіймах Морфея

3 Жовтня 2019, 13:03

Сновидіння бувають, зокрема, пригодницькими, еротичними, кошмарними або й зовсім безхитрісними. Втім, цікавість викликають не тільки власні, а й чужі сновиддя. Не раз випадає замислитися про їхнє походження й значення. У давнину казали, що їх насилають божества чи демони. Таємничість сну підохочує його розгадати.

Зіґмундові Фройду належить чималий трактат на тему снів. Вивчаючи літературу й виходячи з власної практики, він помічає, що їхнє наповнення береться з досвіду, накопиченого в період денного пильнування. Проте це не просте копіювання. Бо часом насниться таке, від чого диву даєшся. Як виявляється, у снах оприявнюється дещо недоступне в притомному стані. Сонливість приносить забуте й витіснене, інколи дозволяючи побачити все по кілька разів. Нерідко так вигулькують наші дитячі враження. Що ж до збудників снів, то вони мають тілесну та ментальну природу. Зовнішні (як-от комахи, задуха, холод) і внутрішні (травлення, перепади тиску, збудження сітківки, хвороби) фізичні умови та подразники безпосередньо впливають на зміст баченого: барвисті плями, переслідування, удушення, втрата зубів, польоти й падіння тощо. Щоправда, доволі нелегко розібратися з походженням психічних чинників, а коли вони напливають укупі із соматичними, то й поготів. Одначе доводиться визнати: до нас неодмінно повертається те, чим ми переймалися наяву. Та от халепа: після пробудження сни розвіюються, лишаючи по собі лише скупі фрагменти. Хоч є серед них і незабутні.

 

Читайте також: Бранці повсякдення

Але як ухопити сенс сновиддя? Бадьорий розум здатен контролювати ситуацію, тоді як у сон вкрадається щось чужорідне. Думки перевбираються в óбрази, і розумова активність іде на спад. Нам не під силу розгадати побачене, коли ми снимо. Втім, і строгої аналітичної процедури до нього не застосуєш, як прокинешся з огляду на ілюзорність. Хіба що тлумачення. Та й то не цілком, а частинами. Ключем, який Фройд пропонує до розгадки, є теза, що сновидіння — це спосіб реалізації наших пожадань. Оскільки сни мають індивідуальні особливості, їхня цінність залежить від психічного устрою кожного. Зрештою, бажання занадто широкий термін. Сюди варто зарахувати страхи, нав’язливі думки чи міркування.

Сон необов’язково виявляє жадання напрямки. Навпаки, найчастіше воно піддається суттєвій деформації, позаяк дрімаючи важко висловлювати сокровенні прагнення. До того ж усякчас напоготові суворий нагляд, який пропускає лиш окремі речі. І хоча сновидіння дають змогу втілювати те, що в реалі ми навіть боялися б помислити, психічна цензура суттєво переінакшує прямі змісти, маскуючи приємне похмурішим. Так, найпотаємніші сексуальні бажання почасти обертаються страхами. І нехай здається, що сни раз у раз підкидають щось цілком негадане, все побачене неодмінно конструюється з пережитих за цілий день фрагментів, які збираються докупи. Та сни не безневинні. У них не буває неважливого. Усе привиджуване стосується нас самих, а до решти людей нам немає ніякого діла. Будь-хто інший завжди подається з нашої егоїстичної перспективи.

не треба вважати сни чимось загрозливим і шкідливим. Адже сновидіння допомагає вивільнити проблемне й нестерпне. І якщо за його допомогою не передбачиш майбуття, то принаймні варто спробувати звільнитися від надокучливого минулого

 

Безперечно, «фабрика снів» виробляє не тільки унікальний продукт. Серед сновидінь неодмінно трапляються й типові. Цікавими є сни про іспити, коли сниться, що провалюєш курс. Ти навіть змушений сперечатися й доводити, що давно працюєш за фахом. Фройд наполягає: таке бачать ті, хто вже склав такі екзамени, переживаючи труднощі знову й знову. Діалоги й слова, яких теж не бракує в сновидді, найімовірніше, відтворюються з денного вжитку, хоча й мають не одне значення. Зрештою, психічна сила, продукуючи сни, розставляє нові акценти, провадить смислові зсуви й приправляє непрозорими нюансами. Їй сповна вдається назбирати низку бажань і сполучити з конкретними місцями та подіями, подаючи все таким собі калейдоскопом. Трапляється й так, що уві сні з’являється якась невідома особа, але, швидше за все, це свідчить про нашу ідентифікацію з нею. Тим часом приховані еротичні думки, зазнаючи найбільшого цензурування, маскуються різноманітними символами: порожнисті предмети та краєвиди позначають жіночі геніталії, а капелюхи, будівлі, зброя та інструменти — чоловічі. Облисіння чи випадання зубів відсилає до ляку кастрації, водойми або фонтани пов’язані із сечовим символізмом, а сни про запізнення на поїзд — зі страхом смерті. Загалом Фройд застерігає: не все вимірюється сексуальністю.

 

Читайте також: Історія одного егоїста

На заваді тлумачення стоїть забування снів, що стається через дію опору. Та й не всяке сновидіння надається до інтерпретації. Потрібно не лише долати перешкоди, а й протискатися крізь товщу перекручень, яких зазнали бажання та помисли. Крім того, сни можуть снитися серіями, за якими не вженешся, щоб бодай якось ув’язати. Та головне — не треба вважати їх чимось загрозливим і шкідливим. Адже сновидіння допомагає вивільнити проблемне й нестерпне. І якщо за його допомогою не передбачиш майбуття, то принаймні варто спробувати звільнитися від надокучливого минулого.