В НБУ заявляють про рекордне зниження золотовалютних резервів

6 Жовтня 2011, 09:24

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина» в матеріалі «Нацбанк бьет оттоком».

За словами голови групи радників голови НБУ Валерія Литвицького, у вересні вони знизилися з $38 млрд до $35 млрд. Втім, Литвицький відмовився пояснити причини такого різкого падіння.

До цих пір з початку року максимальний відтік за місяць був зафіксований в квітні і склав $ 484 млн. Найбільша втрата резервів в останній раз спостерігалася в лютому 2010 року, коли активи регулятора втратили $ 4,1 млрд.

Однією з причин зменшення резервів експерти називають зниження курсу валют і золота по відношенню до долара США, в якому номіновані резерви, через що відбулася переоцінка золотовалютного кошика. Так, курс золота у вересні впав на 12,6%, франка – на 11%, австралійського долара – на 8,7%, євро – на 6%, канадського долара – на 5%, фунта – на 4%. Однак це не могло спровокувати таке різке зменшення коштів регулятора.

«Були погашення за внутрішніми паперами, але нічого серйозного у нерезидентів не було. Відбулося падіння курсу золота, але його в резервах не так багато, євро також не на багато знизився», – говорить заступник голови правління «Дочірнього банку Ощадбанку Росії» Дмитро Золотько.

Як пише видання, поточний рівень резервів не є критичним для української економіки. Ризиковим є зменшення золотовалютних резервів до рівня, що не дозволяє фінансувати імпорт в майбутні три місяці, тоді як поточний стан активів покриває дотування імпорту більше чотирьох місяців. За прогнозами експертів, відтік резервів буде продовжуватися і в майбутньому, однак його динаміка буде залежати від попиту на валюту в конкретний місяць.

«Є передумови для збереження тенденції дефіциту валюти до кінця року, тому Нацбанк повинен буде залишатися на ринку. Навряд чи ми побачимо серйозні зміни платіжного балансу. Інвестори остерігаються інвестувати в Україну і виводять інвестиції з суверенних паперів. Зниження резервів можна було б перекрити кредитом МВФ, але до кінця року його швидше за все не буде», – зазначив економіст ІК BG Capital Віталій Ваврищук.

Нагадаємо, у червні золотовалютні резерви Національного банку зменшилися на 0,9%, або на 333,77 млн доларів, і становили на 30 червня 37 млрд 584 млн доларів.

Національний банк заявляв про зменшення денного обсягу купівлі населенням готівкової інвалюти в 4,3 разу до 52 млн доларів 23 вересня (після набуття чинності вимоги про пред'явлення паспортів при валютообмінних операціях) порівняно з 22 вересня.