В’їзд через Росію — без штрафів. Але не для всіх

Суспільство
23 Липня 2021, 13:57

Але без штрафу перетнути лінію розмежування в обхід КПВВ можна виключно через гуманітарну необхідність. Це – повернення до місця свого проживання українців та членів їхніх сімей, возз’єднання сім’ї, тяжка хвороба, смерть близьких родичів, потреба у медикаментах та виробах медичного призначення або проходження лікування від тяжких та/або хронічних хвороб. Також не штрафуватимуть, якщо людина запланувала виїзд з тимчасово окупованої території на постійне чи тимчасове проживання в іншій державі або їде задля прийняття спадщини. Окрема група — батьки з дитиною до 16 років для оформлення дитині документів, які посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також абітурієнти, що прямують на складання ЗНО, атестації, проходження іспитів або навчання, отримання документів про освіту. Закон набуває чинності наступного дня після його опублікування та діятиме до завершення карантину або до зняття бойовиками блокади з роботи контрольних пунктів.

Для того, щоб прикордонники застосували цей закон, потрібні документи, що підтверджують настання гуманітарної ситуації. 

“По відгукам, які ми отримуємо на нашу гарячу лінію, дітей, що їдуть навчатися, прикордонники не штрафували й до вступу в дію цього закону, – коментує Тижню Віолетта Артемчук з ГО “Донбас SOS”. – Сьогодні ми ще не отримували жодного відгуку від людей, які змушені їхати через Росію”. 

Читайте також: Заручники війни. Чому молодь з ТОТ не може легально потрапити до України

Правозахисниця пояснює, що при однозначній позитивності закону, залишається багато питань. “Тут є момент документів, які мають підтверджувати ту чи іншу гуманітарну ситуацію. Саме про це питають, коли телефонують нам — які довідки чи папірці мають підтвердити возз'єднання родини? Наскільки близьким повинні бути родинні зв’язки? Поки ми не можемо однозначно надати відповіді на ці питання. Але я раджу людям максимально підстрахуватися — взяти всі наявні документи: довідки ВПО свої та родичів, медичні картки, направлення, рецепти. Поки немає жодного переліку потрібних документів, вмикаємо логіку. Якщо їдете з окупованої території до дітей — покажіть копії їхніх довідок ВПО, де вказана адреса на вільній територій. Їдете лікуватися — покажіть медичні документи. Але, думаю, з цим буде доволі багато проблем”. 

Також в “Донбас SOS” радять оскаржувати штрафи, у випадку, якщо ви все ж отримали його, на ваш погляд, незаконно. “Ви не зобов’язані сплачувати штраф на місці, відтак тільки ви вирішуєте, робити це чи ні. Якщо ви не погоджуєтеся із накладеним штрафом та плануєте оскаржити постанову у справі до суду, не варто сплачувати суму штрафу на місці”. За досвідом організації, правом оскаржити такий штраф навіть до прийняття закону скористались доволі багато людей.