В Ірані стверджують, що нова ракета обходить усі системи ППО. Чи це дійсно так? — аналіз від Popular Mechanics

9 Червня 2023, 17:25

Пафосна церемонія презентації нової іранської балістичної ракети «Fattah» відбулася 6 червня. На церемонії булим присутні керівники усіх гілок влади Ісламської республіки: духовної, яка є верховною — Саїд Алі Хаменеї; світської — президент Ібрагім Раїсі; та автономної військової ланки Корпусу вартових іранської революції (КВІР) — бригадний генерал Амір Алі Хаджизаде. Назва нової ракети «Fattah» перекладається як «переможець» (не варто плутати з сімейством ракет «Fateh», «завойовник»).

На церемонії показали ролик про ракету, який значною мірою складається з комп’ютерної графіки. Ракета заявлена як середньої дальності – до 1400 км і надзвукова, що здатна розвивати швидкість 13–15 Мах.

«Щоб усунути будь-які сумніви стосовно призначення зброї, у центрі Тегерана встановили багатоповерховий рекламний щит з написом, що нова зброя здатна влучити по Ізраїлю протягом «400 секунд» (6-7 хвилин) після запуску», – пишуть у матеріалі.

За повідомленнями, йдеться про твердопаливну ракету, а це скорочує час, необхідний для її розгортання. Проте ключове навіть не це: іранські офіційні особи стверджують, що нову ракету не можуть зупинити будь-які існуючі засоби протиракетної оборони. Її нібито можна використати для знищення систем ПРО, щоб «вибити двері» для наступних залпів менш досконалих ракет.

«Нестримна» («Unstoppable»), звісно ж, не є правдою буквально, навіть якщо ця зброя створить значні проблеми під час перехоплення. Нагадаємо, російські «гіперзвукові» ракети «Кінжал» також назвали нестримними. Коли Росія почала застосовувати ці ракети в Україні у 2022 році, така репутація видавалася заслуженою, оскільки радянська протиповітряна оборона України 1980-х років була не в змозі зупинити «Кінжали», хоча й збивала більшість інших російських крилатих і балістичних ракет.Але все різко змінилося цієї весни, коли Україна розгорнула перші американські батареї Patriot з ракетами PAC-2 і PAC-3 у Київській області. Невдовзі ці системи — з використанням ракет 21-го століття, де вбудовані радіолокаційні системи самонаведення для протиракетної оборони на низьких висотах — почали збивати «Кінжал» за «Кінжалом», — пишуть у Popular Mechanics.

Іранські чиновники хваляться, що ізраїльський «Залізний купол» буде безсилим проти нової ракети. Це так, але справа у тому, що «Залізний купол» і не призначений для боротьби з такою зброєю. Насправді це найнижча ланка багаторівневої системи ПРО Ізраїлю. Далі йдуть батареї Patriot і кілька еквівалентних або навіть більш потужних систем – зокрема, «Праща Давида» (яка створена для заміни Patriot), ракети морського базування Barak-8, а також ракети Arrow-2 і Arrow-3, які вражають перехоплювачі. Понад те, з 2017 року Ізраїль розробляє систему протиракетної оборони Arrow-4, яка оптимізована для ураження передової гіперзвукової зброї та ракет, здатних нести кілька боєголовок.

Читайте також:  «Діалог» без розмови. Як пройшла найбільша в Азії безпекова конференція

«Міністр оборони Ірану генерал Мохаммад Рез Аштіані також заявив, що «Fattah» має зменшене поле радіолокаційного виявлення (RCS). Хоча навіть невелике зниження RCS теоретично може допомогти затримати час виявлення, балістичні ракети з високою дугою, як правило, досить помітні для наземних радарів. Крім того, запуск балістичної ракети також створює великий стартовий спалах, який виявляють інфрачервоні датчики орбітальних супутників раннього попередження. Це означає, що ізраїльська оборона буде знати про майбутню атаку «Fattah», незалежно від того, коли ракета стане видимою на радарі», — доходять висновку в матеріалі.

У Popular Mechanics підсумовують, що загалом «Fattah» передвіщає посилену ракетну загрозу на регіональному рівні з боку Ірану. І це потребуватиме кращої, ніж раніше, регіональної протиповітряної оборони. Сили США в Іраку не були захищені засобами протиповітряної оборони рівня Patriot або THAADS (новіша американська система), щоб збити повільніші іранські балістичні ракети, які вдарили по двох базах США у січні 2020 року. І все ж тоді вони отримали достатньо ранніх попереджень, щоб сховатися в укриттях і запобігти смертям військових. Час на попередження може скоротитися у майбутньому, якщо «Fattah» дійсно буде таким швидким, як хвалиться Іран.

Автор:
Тиждень